Víte, který stavební materiál vám ušetří peníze?

Z důvodu snížení nákladů na vytápění se domy často obalují silnou vrstvou tepelné izolace. U novostaveb to však není potřeba. Moderní cihly umožňují postavit nízkoenergetický i pasivní dům bez dodatečného zateplení.

Víte, který stavební materiál vám ušetří peníze?

Zvyšování požadavků na tepelněizolační parametry obvodové konstrukce domů se promítlo i do vývoje cihel. Změnilo se složení suroviny pro jejich výrobu, jejich tvar, velikost, zvýšil se počet řad otvorů. Inovace v sortimentu českých cihel HELUZ znamenala v porovnání s nejlepšími produkty vyráběnými v roce 2008 zvýšení tepelněizolačních vlastností o 60 % při stejné nebo vyšší pevnosti.

Který stavební materiál?

V roce 2009 přišly na trh cihly HELUZ Family, které jsou vhodné pro výstavbu nízkoenergetických domů bez dodatečného zateplení. Nadstandardních parametrů pak dosahují cihly Family 2in1 s integrovaným polystyrenem, které splňují požadavky pro pasivní domy. Patentovaná technologie plnění cihel drobnými kuličkami polystyrenu přinesla zvýšení jejich tepelněizolačních vlastností o 40 %. Oproti neplněným cihlám se také zlepšily jejich akumulační schopnosti a paropropustnost materiálu zůstala zachována.

Víte, který stavební materiál vám ušetří peníze?
Víte, který stavební materiál vám ušetří peníze?

Který stavební materiál? Jednoduchá výstavba

Výhodou cihel je možnost výstavby svépomocí. Technologie zdění není složitá a při dodržení jednoduchých zásad lze postavit hrubou stavbu rychle a kvalitně. Klasická zdicí malta se dnes téměř nepoužívá, cihly se vyrábí s broušenou ložnou plochou a spojují se pomocí tenkovrstvých malt nebo speciální pěny, které výrobce k cihlám dodává zdarma.

Cihly HELUZ Family jsou součástí uceleného systému pro energeticky úsporné domy, který dále zahrnuje několik druhů překladů, stropy i komíny. Systémové řešení zaručuje minimalizaci tepelných mostů a jednoduché provádění detailů na stavbě. Obvodové zdivo z těchto cihel se již nezatepluje, stačí jej opatřit vhodnou omítkou. Oproti zdivu s kontaktním zateplením nemá problémy se šířením vlhkosti v konstrukci domu ani s usazováním plísní a řas, je mechanicky odolnější, trvanlivější i ekonomicky výhodnější.

Který stavební materiál? Jednoduchá výstavba
Který stavební materiál? Jednoduchá výstavba

Komfortní bydlení s nízkými náklady

Cihly HELUZ Family jsou velmi dobrou volbou z hlediska úspory tepla na vytápění i z hlediska komfortu bydlení. Zdivo z těchto cihel má dlouhou životnost a jeho vlastnosti se v čase nemění. Je nehořlavé, zdravotně nezávadné a nenapadají ho škůdci. Ochrání obyvatele domu před hlukem zvenčí, v létě zabraňuje přehřívání místností, v zimě udržuje teplo uvnitř a také dokáže plynule přijímat a uvolňovat vzdušnou vlhkost.

Vzorový pasivní dům postavený z cihel Family s integrovaným polystyrenem si mohou zájemci přijet prohlédnout do Českých Budějovic a inspirovat se tak před výběrem materiálu pro svůj vlastní nový domov.

Komfortní bydlení s nízkými náklady
Komfortní bydlení s nízkými náklady
Autor: Heluz (text a foto)

Související k tématu