reklama

Přípravu dřeva na zimu není dobré podceňovat

Abychom se v zimě mohli dostatečně ohřát u rozpálených kamen, musíme si včas zajistit dřevo na topení, případně jiný otop. Není to ale tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, pokud si tedy z nejrůznějších důvodů nenecháte dopravit dřevo již zpracované rovnou k vašim dveřím.

Přípravu dřeva na zimu není dobré podceňovat

Na počátku je volba, co všechno máte vědět, než se do přípravy dřeva na zimu pustíte

Začněte výběrem kvalitního dřeva
Začněte výběrem kvalitního dřeva

Na topení potřebujete dobře vyschlé a kvalitní dřevo. Není vhodné to natřené, spaliny z něj zanášejí komín a nejsou ekologické. Štěpka z větví se dá v běžném kotli či kamnech použít na zatápění, jinak se jí topí jen ve speciálních kotlích. Výhřevnost se u různých dřevin moc neliší. Ale tvrdé dřevo, jako je buk či dub, déle hoří. Do krbu je nejlepší bříza, jež nepraská. Do kamen v pokoji či kuchyni se hodí dřevo listnatých stromů, z něhož nepadá kůra.

Palivové dřevo musí být dobře proschlé, jinak nebude hořet
Palivové dřevo musí být dobře proschlé, jinak nebude hořet

Ideální je uskladnit dřevo venku, kde dobře schne. Ale pod stříškou a chráněné od země. Alternativou je suchý sklep či větrané podkroví. Dřevo schne na ideální vlhkost dva až tři roky, stačí však i jedno dlouhé a suché léto. Polínka rozdělte, abyste poznali, která jak dlouho skladujete, a topili těmi nejstaršími. Různé druhy dřeva skladujte odděleně. Poblíž krbu, kamen či kotle se hodí mít menší prostor na polínka a třísky pro aktuální potřebu.

Když klády nařežete, dřevo rychleji vyschne a méně ho budou ohrožovat škůdci. Na dělení klád i na ořezávání velkých větví a kácení stromů se hodí řetězová pila. Na přípravu zásob na zimu je ideální pila s lištou délky do 18 palců – asi 45 cm – a řetězem s roztečí 0,325 palce. Minimální potřebný výkon je 2 kW.

Motorová pila výrazně ulehčí práci
Motorová pila výrazně ulehčí práci

Váhu a délku sekery je nutné přizpůsobit vašim silám a tělesným proporcím. Ideální délka je, když po uchopení hlavy sekery dosahuje konec topůrka k rameni. Univerzální sekery jsou lepší na osekávání větví, přípravu třísek, sekání malých špalků a kácení stromů. Hodí se tedy od každého typu jedna.

Sekera je za dva zlatý, zvlášť když nám pomůže polena naštípat
Sekera je za dva zlatý, zvlášť když nám pomůže polena naštípat

Tenčí dřevo se dá rychle nařezat na kotoučové pile neboli cirkulárce. Ta klasická je napájená třífázovým proudem, ale prodávají se i menší do běžné zásuvky. Při koupi zvláště z druhé ruky se zaměřte na bezpečnost. Zkontrolujte vodováhou, zda je stůl rovný.

Díky štípačce se s poleny nenadřete tolik jako s velkou sekerou nebo s klínem a palicí. Více se používají elektrické typy. Horizontální štípačky využijete na dřevo pro občasné vytápění v krbu, tedy polena o průměru až 25 cm a délky přes půl metru. Na větší kusy dřeva jsou lepší vertikální štípačky. Stroj s tlakem 10 tun zpracuje polena o průměru až 40 cm a dlouhá až 130 cm.

Štípačka na dřevo je neocenitelný pomocník, který se dře za nás, a my jen podáváme dřevo
Štípačka na dřevo je neocenitelný pomocník, který se dře za nás, a my jen podáváme dřevo

Publikováno: 9. 9. 2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce