Stavba plotu je výzvou pro každého kutila. Je to ale práce jednodušší, než se na první pohled zdá. V textu si ukážeme, jak pracovat se zákrytovými deskami. Ty se používají na uzavření horní části plotových dílců, aby dovnitř nepršelo, a hlavně, aby plot vypadal hezky. Zákrytové desky sice nepatří mezi nejlevnější stavební materiál, plotu ale dodají šmrnc a rozhodně vypadají lépe než třeba zákryt vyrobený z vlastního betonu.
Čím začít při stavbě plotu?
Při stavbě plotu je důležité dobré naplánování. V našem případě už máme plot vyzděný z betonových tvarovek, takže naší prací bude dokončit plot pomocí zákrytových desek. Zákrytové desky se na stavbu dodávají zabalené ve folii a někteří výrobci je doplňují plastovými čočkami, které zabraňují tomu, aby se desky při přepravě poničily. Tyto čočky nezapomeňte před instalací na plot odstranit.
Co budeme potřebovat
- zákrytové desky
- vodováhu
- hřebíky v tubě
- flexu s diamantovým kotoučem
Zákrytové desky
Zákrytové desky se používají na zakrytí betonových sloupků a plotů z tvarovek. Slouží k ochraně před vodou a tím i mrazem, zabraňují poškození horní části zdiva či jiné konstrukce. Vybírat můžete z různých druhů i odstínů. Instalují se pomocí stavebního lepidla či malty.
Stavba plotu, respektive instalace zákrytových desek, začíná jejich rozměřením. Desky se standardně lepí na plot po délce. Důležité je si desky dobře rozměřit, aby na každé straně plotu přečnívaly o stejný kus. Má-li například plotová tvárnice 25 cm a zákrytová deska 35 cm, na každé straně bude desky přečnívat o 5 cm. Abyste nemuseli u každé zákrytovky její odsazení vyměřovat, uřežte si kousek pěticentimetrové latě, která vám poslouží jako šablona.
K montáži desek můžete použít několik způsobů – někdo je lepí na PU pěnu, jiný využívá lepidlo rozmíchané s vodou, v našem případě budeme pracovat s tekutými hřebíky. Má to několik výhod – lepidlo v kartuši nevyschne, jde o čistou práci a nemusíte se tahat s pytli lepidla. Důležité je položit první zákrytovou desku tak, aby překrývala spáru plotové tvárnice ideálně o jednu polovinu. Je to podobný systém, jako při stavbě zdi – i tam se spáry překrývají. Na požadovaný rozměr uřízneme první zákrytovou desku úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem. Nezapomeňte si přitom nasadit ochranné pomůcky, tedy rukavice, brýle, sluchátka a respirátor.
Jakmile máme desku připravenou, očistíme její povrch. Čistý musí být i povrch plotových tvárnic, na který pak pomocí kartuše vytlačíme tekuté hřebíky. Pokládáme tenkou vrstvu lepidla v housenkách. Do něj následně zákrytovou desku položíme, změříme vodováhou, přeměříme odsazení desky a jemně doklepneme gumovou paličkou. Když je potřeba zákrytovou desku dorovnat, výborně se k tomu hodí dřevěné klínky, které zespodu desky zasuneme, a tím desku vyrovnáme. Po zaschnutí lepidla klínek odstraníme.
Takto pokračuje stavba plotu dál až do doby, než dorazíme na konec polatí, respektive k dalšímu sloupku. Poslední desku opět dořízneme flexou, stejně jako v prvním případě. Zákrytovými deskami se ukončují i zděné plotové dílce. Jenom opět pozor na správné rozměření. Na sloupku musí být deska vycentrovaná na oba směry, tedy jak po délce, tak i na šířku. Doporučujeme si desku na plotový sloupek posadit nejprve na suchu, díl si rozměřit a zespodu vyznačit tužkou. Pak na sloupek aplikujte lepidlo, přiložte zákrytovou desku, zespodu si zkontrolujte rysky a máte hotovo.
Snadná instalace poštovní schránky
Součástí každého plotu často bývá poštovní schránka a dnes také různé boxy na balíky. Využít můžete promyšlené hliníkové boxy, které elegantně poslouží nejen pro ukládání dopisů a balíků, ale stejně tak zakryjí například popelnici nebo plynoměr. Firma JAP dodává designové boxy vyrobené z prvotřídních materiálů, které vypadají nejen hezky, ale zároveň jsou i promyšleně funkční. Součástí nabídky jsou také popisná čísla domů a vchodové systémy. Jejich instalace je velmi jednoduchá i rychlá a podobá se skládačce.
Zdroj: Libovky Pepy Libického, www.japcz.cz, www.best.cz
Publikováno: 26. 7. 2024, Autor: Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA s. r. o (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč