reklama

Využijte police nad pracovním stolem na ukládání kancelářských potřeb

Police umístěné nad pracovní stůl jsou pomocníkem, který zvětší odkládací a ukládací plochu a umožní i z malého prostoru vytěžit maximum místa. Na výběr je z nepřeberného množství velikostí, tvarů i materiálů.

Využijte police nad pracovním stolem na ukládání kancelářských potřeb

Police nad pracovním stolem nabízí více prostoru

Jak již bylo řečeno, police nad pracovním stolem umožní využít i menší prostory, jako jsou pracovny či pracovní stoly umístěné třeba v obývacím pokoji, mnohem účelněji bez využití dalšího, již tak vzácného prostoru. Rovněž se díky nim dá rozšířit pracovní plocha stolu, který si nemůžete dovolit tak velký, jak byste pro svou práci potřebovali.

Police lze upravit na míru prostoru a umístit je tak třeba do niky ve zdi
Police lze upravit na míru prostoru a umístit je tak třeba do niky ve zdi

Umístění polic

Mít mnoho polic nad pracovním stolem je určitě příjemné a poskytne to mnoho prostoru na odkládání, ale je třeba police umístit rozumně a smysluplně, aby pak prostor nepůsobil chaoticky a přeplněně. Uvědomte si také, že to, co dáte na police (pokud to nebude schované v boxech či košících), bude na očích a je nutné tak zde udržovat pořádek.

Každopádně police umístěte tak, abyste na ně pohodlně dosáhli, a to jak ze židle, tak ze země, a měli jste pohodlně při ruce vše, co aktuálně při své práci potřebujete.

Rozměry polic

Police nad pracovní stůl mohou mít různé rozměry a v mnoha obchodech si je můžete nechat vyrobit či uříznout i na míru. Proto je dobré jít nakupovat už s tím, že víte, jak velké police budete potřebovat, aby se vám na ně svou hloubkou i šířkou vešly třeba pořadače, úložné boxy a podobně. Pokud to uděláte obráceně, můžete pak zjistit, že vám z polic vše přetéká, či v tom horším případě přepadává.

Systém polic může působit velmi zajímavě, pokud se navíc ještě doplní osvětlením, bude jedinečným prvkem interiéru
Systém polic může působit velmi zajímavě, pokud se navíc ještě doplní osvětlením, bude jedinečným prvkem interiéru

Vhodný materiál na police

Podle typu pracovny i věcí, které potřebujete do polic nad pracovní stůl uskladnit, je možné zvolit z několika materiálů, aby co nejlépe vyhovovaly vašim potřebám:

  • plech bez povrchové úpravy– většinou pozinkované police a regály jsou vhodné spíše do dílny či skladu, jsou cenově výhodné, pozinkovaný materiál odolává korozi;
  • plech lakovaný – regál z pozinkovaného plechu, opatřený vrstvou laku (většinou vypalovaný práškový lak) se hodí i do interiéru – je vhodný do archivů i kanceláří, kde je možné je vhodně doladit k ostatnímu zařízení díky široké škále barev. Police se dobře čistí, jen jsou náchylnější k poškrábání, kdy hrozí následná koroze;
  • surová dřevotříska – cenově velmi příznivá varianta polic z MDF desek, které mají vysokou nosnost, ale využijete je spíše ve skladech, sklepech, než v pracovně nad stolem. Dejte pozor na vlhkost, kdy by se mohly deformovat či tvořit plísně, a také na znečištění kapalinami, které již nelze odstranit;
  • laminovaná dřevotříska – klasický materiál pro výrobu polic do domácích pracoven i kanceláří, na dřevotřískovém základu je natažená laminovaná vrstva v různých barvách. Police mají velkou nosnost a působí více esteticky, než surová dřevotříska;
  • nerez – tento materiál se hodí spíše do míst se speciálním provozem, jako jsou gastronomické či chemické výrobny, ale určitě si najdou své místo i v moderním interiéru, nevýhodou je ovšem jejich cena;
  • plast – plastové police jsou sice odolné, omyvatelné a určitě by si našly své místo i nad pracovním stolem, ale jejich estetická hodnota je nízká a proti jejich praktickému využití v pracovně hovoří také jejich malá nosnost;
  • dřevo – asi jeden z nejčastějších materiálů pro police, vhodné do domácností i kanceláří, je přírodní, v běžných podmínkách i odolný a dle použité tloušťky pro účely domácí pracovny i dostatečně nosný.
Nejlepší volbou do interiéru bude dřevo
Nejlepší volbou do interiéru bude dřevo

Typy polic

Police nad pracovním stolem mohou mít různé podoby:

  • Klasické rovné otevřené police, které mohou být umístěny na konzolích ať už ze dřeva, nebo z kovu, případně uchycené tak, aby šrouby nebyly vidět.
  • Další možností jsou uzavřené či polouzavřené police, do kterých můžete s jistotou postavit knihy nebo šanony, které budou mít na bocích oporu.
  • Netradiční tvary polic – vlnovky, schodové police, sestavy polic různých tvarů, barev i materiálů. Zkrátka každý si přijde na své a vybere si polici vhodnou pro své potřeby.
Atypické police vnesou do interiéru punc originality
Atypické police vnesou do interiéru punc originality

Publikováno: 5. 9. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce