Barové stoličky nalezneme v mnoha domácnostech jako zajímavý kus nábytku pro oživení kuchyně nebo obývacího pokoje. Domácí bary už také nejsou nic neobvyklého. A přitom výroba barové stoličky není nijak složitá, takže pokud jste si nevybrali v obchodě s nábytkem, máme pro vás návod, jak si barovou stoličku vyrobit doma na míru a podle vlastní fantazie i vyzdobit.
Výroba barové stoličky svépomocí
Barové stoličky se stávají součástí našich domácností. Kuchyně disponují velmi často středovými ostrůvky, které jsou jednak velmi moderní, velmi praktické a mohou se používat nejen jako další úložný prostor, ale také jako bar. A k němu potřebujete také barové stoličky.
Koupit? Proč ne, pokud si vyberete z obrovské nabídky všech možných materiálů a tvarů. Také je tu ale možnost nechat promluvit svou fantazii a zručnost a vyrobit si něco sami. Výroba barové stoličky svépomocí není nic složitého.
K výrobě barové stoličky vám stačí jeden až dva dřevěné hranoly 3,5 x 3,5 cm, které si naměříte a nařežete na potřebnou délku a jako sedátko použijte vtipně větší kulaté krájecí prkénko.
Barové stoličky mohou mít výšku 65 cm až 75 cm. Aby bylo posezení pohodlné, měl by být sedák barové židle minimálně o 20 až 25 cm níže než deska barového pultu či stolu. Z hranolů si proto nařežte 4 stejně dlouhé kusy a 8 malých (cca 12 cm).
Spojovat budete dřevěnými kolíčky. Předvrtejte si tedy otvory pro kolíčky a na vrtáku si nastavte zarážku tak, abyste hranoly neprovrtali skrz naskrz, ale zhruba do poloviny. Vrták by měl být o kousek širší než je kolíček, aby nebyl otvor těsný a kolíček se dal dobře zasunout.
Abyste nemuseli neustále složitě vyměřovat, použijte značkovače. To jsou malé kovové bodce, které se vloží do předvrtaných otvorů a přitisknou na další díl. Tím se "prokreslí" přesné umístění otvorů.
Předvrtané otvory vyplňte lepidlem. Můžete použít buď přímo truhlářské lepidlo na dřevo, nebo lepidlo univerzální např. typu Herkules.
Do otvorů nasuňte kolíčky a doklepněte gumovou paličkou. Nepoužívejte kladivo, které by konce kolíčků mohlo rozštípnout nebo zdeformovat.
Nyní už můžete začít jednotlivé díly spojovat.
Aby spoj zůstal pevný a nevyviklal se při manipulaci, zafixujte hotový díl svěrkami a nechte lepidlo zaschnout.
Hotový podstavec bude potřebovat sedátko. Připravte si proto na horní části opět otvory pro kolíčky.
Takto vypadají předvrtané otvory v detailu.
Jako sedátko můžete použit kuchyňské prkénko nebo silnější desku, seříznutou dokulata.
Podstavec opatřete nahoře kovovými značkovači a přitiskněte na desku. Vyznačte si tak místa v desce, kde bude potřeba vrtat.
Předvrtejte otvory do desky tak, abyste jí neprovrtali skrz.
Naneste lepidlo a vložte kolíčky. Doklepněte gumovou paličkou.
Na nátěr můžete použít tónovaný lak nebo přírodní olej s voskem pro hedvábný vzhled. Nepožívejte lak s leskem, přírodní dřevo si žádá spíše matný nátěr. Velmi pěkný je medový odstín.
Spodní části nožek podstavce si olepte lepicí páskou pro vytvoření dvoubarevného efektu. K medovému odstínu se dobře hodí černá. Mezery mezi páskami proto natřete hedvábně černou barvou.
Stejný černý odstín použijte i na sedátko. Dříve ale, než začnete natírat, můžete si střed sedátka vylepšit samolepkou.
Hotovou stoličku nechte zaschnout. Výroba barové stoličky je u konce, a pokud jste pracovali podle našeho návodu, neměla by vám celá práce trvat déle než hodinu.
Barovou stoličku jsme se pokusili vyrobit v retro stylo. Vy si můžete sami vybrat, zda budete dekorovat stoličku stejně, nebo zvolíte svůj vlastní styl, použijete několik barevných odstínů nebo se spokojíte pouze s lakem. Barovou stoličku můžete také polepit tapetou, použít decoupage styl, nebo sedátko potáhnout koženkou.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Žena za ponkem
Publikováno: 22. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová (text a foto), Profil autora: Martina Pilzová