reklama

Jak vyměnit snadno a rychle sprchový kout?

Plánujete-li výměnu sprchového koutu, potažmo rekonstrukci celé koupelny, určitě už máte nějakou představu o tom, jak by měla budoucí místnost i prvky v ní vypadat a co vše byste udělali jinak a lépe, než je teď. Je dobré se zamyslet nad tím, jak dlouho vám bude brzy renovovaná koupelna sloužit a tomu vše v ní přizpůsobit.

Jak vyměnit snadno a rychle sprchový kout?

Koupelna sama o sobě je místo, které je náchylné na vlhkost, a sprchový kout s vanou obzvlášť. Pokud tedy budete vyměňovat sprchový kout i z důvodu toho, že vám místy pěkně „kvete“, přemýšlejte o tom, jaký materiál a přístup nyní zvolit, aby i ten nový brzy nevypadal stejně. Také máte možnost se rozhodnout, pokud to v rámci rekonstrukce bude možné, zda sáhnete po vaničce, nebo po žlabu. Je třeba myslet na to, zda nová vanička bude vyhovovat hloubkou a vodovodními a odpadními přípojkami.

Mladá rodina s dětmi již nemusí řešit volbu mezi sprchou pro dospělé a vanou pro děti. Vysoká vanička bude vhodným kompromisem pro obě strany
Mladá rodina s dětmi již nemusí řešit volbu mezi sprchou pro dospělé a vanou pro děti. Vysoká vanička bude vhodným kompromisem pro obě strany

Materiál nové sprchové vaničky

V dnešní době se k výrobě sprchových vaniček využívá především modifikovný litý akrylát a samotná vanička je ještě vyztužena polyuretanovou pěnou, což zajišťuje tuhost. Má potom lepší vlastnosti než obyčejný akrylát a tuhostí je podobná vaničkám z oceli a povrchem ze smaltu. Další výhody modifikovaného litého akrylátu:

  • tepelně izolační vlastnosti
  • zvukově izolační vlastnosti
  • tvarová stálost
  • odolnost
  • snadná údržba

Další možností jsou keramické vaničky, které jsou velmi praktické, odolné, jejich údržba je snadná a životnost velmi vysoká. Použít se dá také litý mramor, který má díky technice výroby dokonale hladký povrch a možnost volby z mnoha barevných odstínů. Tyto vaničky jsou také velmi tenké, s vysokou nosností a dlouhou životností.

Při výměně a volbě vaničky do sprchového koutu z jakéhokoli materiálu je třeba myslet na bezpečnost – povrch by měl mít protiskluzovou úpravu, anebo už samotný materiál by měl tuto vlastnost mít sám o sobě. Další možností jsou různé rohožky, podložky či aplikace protiskluzových pásků.

Demontáž starého sprchového koutu

Logicky prvním krokem při výměně sprchového koutu je demontáž toho starého. Před započetím prací uzavřete hlavní rozvod vody a následně odstraňte starou zástěnu či dveře a sprchovou vaničku. Povrch stěn i podlahy, kde se můžou nacházet zbytky lepidla, je třeba řádně očistit a všechny nečistoty odstranit, aby nové lepidlo drželo. Stejný postup následuje i s tekutým těsněním. Kde již není funkční, je potřeba odstranit a obnovit v poškozených místech. Není od věci také popřemýšlet o použití hydroizolace, která zajistí odolnost proti vlhkosti.

Nožičky na šroubech slouží k vyrovnání vaničky na podkladu a zajištění její stability
Nožičky na šroubech slouží k vyrovnání vaničky na podkladu a zajištění její stability

Instalace nové sprchové vaničky

Montáž nové vaničky sprchového koutu je závislá na tom, jakou jste si zvolili na výměnu.

  • Podpěry je třeba položit rovnoběžně se základní osou vaničky (to je spojnice mezi protějšími rohy u hranaté vaničky, nebo spojnice mezi rohem s středem oblouku u vaničky čtvrtkruhové),
  • je třeba opatrně vyvrtat daný počet otvorů zespodu vaničky, a to tak, aby nedošlo k poškození dna,
  • k otvorům se přišroubují dva nosníky,
  • vanička se otočí a pomocí šroubovacího závitu na nožičkách a vodováhy se vyrovná,
  • pro uchycení plastových příchytek je třeba vyvrtat otvory a příchytky do nich pomocí hmoždinek přišroubovat,
  • nyní je již možné vaničku zavěsit a dotáhnout a zkompletovat sifon,
  • na konec je třeba ještě vaničku obložit.
Nosníky se přišroubují do vyvrtaných děr – zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se dno při vrtání nepoškodilo
Nosníky se přišroubují do vyvrtaných děr – zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se dno při vrtání nepoškodilo

  • Před montáží takové vaničky je nutné mít v podlaze vytvořenou kapsu pro sifon a odpad,
  • je třeba, aby podklad byl pevný, vytvořený dlažbou či betonem, a také odizolovaný,
  • vaničku umístěte na své místo a tužkou si vyznačte její polohu a také umístění sifonu na podlaze,
  • na toto místo se dá sifon, je možné ho v případě potřeby vypodložit, a pak se spojí s odpadem,
  • vaničku zvedněte a do prostoru jejího umístění naneste po celém povrchu silikonový tmel, do kterého vaničku opět položíte,
  • přišroubujte horní část sifonu,
  • vaničku je třeba nyní zatížit, pokud možno rovnoměrně, a po obvodu utěsnit silikonovým tmelem.
Na trhu jsou nyní i vaničky s výškou kolem tří centimetrů, které zajišťují komfort při užívání
Na trhu jsou nyní i vaničky s výškou kolem tří centimetrů, které zajišťují komfort při užívání

  • Nachystejte si připojení odtoku vaničky a vyzkoušejte, zda sedí,
  • na stěny se podle návodu přichytí příchytky,
  • plochy na dně vaničky, které se budou dotýkat podlahy, je nutné zdrsnit pomocí brusného papíru a aplikovat na tato místa silikon,
  • nyní vaničku umístěte na své místo a pořádně přitiskněte,
  • k vaničkám, které mají panel samostatně, je třeba ho nyní připevnit, u některých je možné místo panelu použít obklad,
  • posledními kroky při montáži je dotažení a zkompletování sifonu a použití silikonového tmelu, který utěsní spáry.

S výměnou sprchového koutu vás kromě vaničky jistě čekají i nové dveře. Tam se do jisté míry váže rozhodnutí ke sprchové vaničce, protože ta určí rozměry zástěny.

Rozhodně je ale třeba přemýšlet o typu otevírání dveří, které bude podřízeno prostoru kolem sprchového koutu. Dveře mohou být posuvné, shrnovací či zalamovací, ty se hodí do menších prostor, nebo jedno či dvoukřídlé, které prostoru vyžadují více.

Rozhodnout se také můžete mezi používaným materiálem, kterým může být plast nebo sklo, které by rozhodně mělo být bezpečnostní. Ač má sklo své nevýhody, bude působit mnohem luxusněji. V obou případech si lze navíc vybrat různé textury povrchu.

Rámy dveří jsou také v nabídce v několika variantách. Doporučit rozhodně nelze plastové, naopak vhodné jsou hliníkové či pochromované rámy. Dbejte také na kvalitní pojezdy, z odolného materiálu s bezúdržbovými ložisky a tichým chodem.

Luxusní prostorný sprchový kout s nízkou, profilovanou vaničkou a skleněnými posuvnými dveřmi zve k použití
Luxusní prostorný sprchový kout s nízkou, profilovanou vaničkou a skleněnými posuvnými dveřmi zve k použití

Po výměně vaničky sprchového koutu se můžete pustit do montáže sprchové zástěny, dveří. Ta se bude samozřejmě lišit dle typu vaničky.Nezapomeňte z oblouků sprchového koutu odstranit přepravní vložku, neseděl by pak rozměrově na vaničku. Na stěny si vyznačte otvory k ukotvení nástěnných profilů, pomocí vodováhy si hlídejte svislý směr. Nasaďte hmoždinky a profily přišroubujte, můžete do otvorů přidat sanitární silikon, aby do nich nepronikala vlhkost.

Sestavte vrchní rám a spojte s nástěnnými profily. Nakonec pořádně utáhněte všechny šrouby. Nyní přijde na řadu zavěšení dveří. Zde se bude postup lišit podle typu, který jste si zvolili. K dokončení výměny sprchového koutu zbývá pouze několik detailů, jako je připevnění sprchové hlavice a baterie, přichycení úchytek na dveře a podobně.

Výměna sprchového koutu nebude pro zručného kutila problém, jen je potřeba dát svůj čas přípravě a zjistit si všechny potřebné informace a vhodně zvolit sprchovou vaničku a podřídit tomu nákup příslušenství pro montáž, aby pak během práce nedošlo k nepříjemným překvapením.

Publikováno: 1. 7. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce