reklama

Spadli jste ze záchodu? Na vině může být koroze

Dříve nebo později vás to patrně nemine. Řeč je o opravě WC. Teď nemáme na mysli opravu splachovače, ale zrezlých šroubů, které WC mísu drží na místě. Důvod zreznutí je nasnadě – šrouby trpí zvýšenou vlhkostí a agresivním chemickým prostředím. Pokud nejsou z nerezu - často výrobci přibalují jen pozinkované šrouby, během pár let zreznou a zlomí se. Pak se mísa začne kolíbat. V postupu si ukážeme jeden ze způsobů, jak problém vyřešit.

Zrezlý a zlomený šroub záchodové mísy - častá příčina problémů a důvod k opravě WC (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Oprava WC se neobejde bez nerezu

První věc, co vás určitě napadne, bude zajít do obchodu koupit šrouby nové. Pochopitelně to udělejte, ale neberte nic jiného než šrouby nerezové. Sehnat se dají v balení určeném přímo pro připevnění WC mísy – kromě šroubů set obsahuje i podložky a plastové čepičky. Oprava WC vám s takovým setem půjde lépe od ruky.

Jak odstranit zrezlé šrouby

Nejprve musíte WC mísu odpojit od splachovače a dát ji bokem. Teď přijde na řadu ta největší lapálie – pokus o vyndání zrezlých šroubů. S největší pravděpodobností se totiž ulomily těsně u dlažby, a vytáhnout půjdou jen velmi těžko. Můžete zkusit zbytek šroubu uchytit kombinačkami a pokusit se je vyšroubovat. Patrně ale neuspějete.

Pokud zrezlý šroub nejde vytáhnout, musíte ho odřezat
Pokud zrezlý šroub nejde vytáhnout, musíte ho odřezat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Vrtejte vedle

Nezbyde, než šrouby zabrousit nebo uštípnout tak, aby nepřekážely. Další fáze opravy WC spočívá ve vyvrtání nových otvorů pro hmoždinky. Vrtejte cca 1 cm od původních šroubů. Připojení na odpad i WC splachovač obvykle umožňuje jemné vyosení, takže nemusíte mít strach, že by záchod nešel namontovat zpátky. Raději si ale potřebnou toleranci na připojení záchodové mísy změřte.

Vrtejte kousek vedle zrezlých šroubů
Vrtejte kousek vedle zrezlých šroubů (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Teď už je to klasika

Jakmile máte otvory pro hmoždinky vyvrtané, můžete postupovat obvyklým způsobem. Z vyvrtaných děr vysajte prach a na místa vtlačte hmoždinky. Pak nasaďte zpět záchodovou mísu, připojte ji na splachovač, a všechno srovnejte.

Hmoždinky vybírejte kvalitní
Hmoždinky vybírejte kvalitní (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nerezový šroub můžete potřít vazelínou
Nerezový šroub můžete potřít vazelínou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Oprava WC končí tím, že mísu přišroubujete nerezovými šrouby. Ovšem pozor – mísa musí být sice uchycená pevně, ale zároveň šrouby nepřetáhněte. Jednak by se vám mohly protočit hmoždinky, ale hlavně by mohlo dojít k poškození mísy samotné. Dotáhněte tak akorát – stačí tak, aby se mísa nehýbala. Pokud se uvolní, vždycky ji můžete dotáhnout znovu. Nakonec na šrouby nasaďte ozdobné plastové čepičky.

Nakonec šrouby dotáhněte
Nakonec šrouby dotáhněte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Tip:

Životnost šroubů, které WC mísu drží, můžete zvýšit tak, že je předtím, než je zašroubujete, potřete jemnou vrstvou vazelíny. Ta na povrchu vytvoří film, který kov načas ochrání před korozivními účinky.

Spáru mezi záchodovou mísou a dlažbou je ještě vhodné přetřít bílým silikonovým tmelem – zabráníte tak tomu, aby do škvíry zatékala voda například při umývání podlahy. A taky to lépe vypadá. Popisovaná oprava WC není vůbec složitá a zvládnete ji během hodiny.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč