reklama

Jak hladce zrekonstruovat koupelnu

Koupelna - místo, kde smýváme nečistoty nejen z těla, ale také z duše. Místo, kam se můžeme zamknout a užít si chvíle relaxace. Jistě, jde to i v otlučené vaně a mezi popraskanými dlaždičkami, ale není to ono. Aby nám koupelna dělala radost, je třeba do ní pustit moderní materiály a design. Tady je pár dobrých rad, abyste její rekonstrukci neodnesli nervovým kolapsem. Navíc doporučujeme konzultaci s odborníky, které najdete například na webu NejRemeslnici.cz.

Jak hladce zrekonstruovat koupelnu

Začněte legislativou

Ty největší maléry bývají spojeny s porušením zákona. Pokud chystáte zásadní rekonstrukci své koupelny, vyhledejte si příslušné odstavce zákona č. 180/2006 Sb. Ideální je hledat pod heslem „stavební úprava“. Některé stavební úpravy můžete podle stávající právní úpravy provést bez stavebního povolení i bez ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu, ale jen pokud stěny bytového jádra vyměníte za materiál o stejné nebo velmi podobné hmotnosti a zachováte původní dispozici bytu.

Pokud například zasáhnete do nosné konstrukce stavby nebo do rozvodů vody, elektřiny, plynu či topení, pak budete potřebovat stavební povolení. Pro jistotu své představy také předem konzultujte se správcem nemovitosti a plánujete-li bourat příčky, oslovte statika. U družstevního bytu je nezbytný písemný souhlas družstva s rekonstrukcí.

S dobrou přípravou lze zrekonstruovat každou koupelnu
S dobrou přípravou lze zrekonstruovat každou koupelnu

Důkladná příprava se vyplatí

S předstihem si důkladně promyslete, co si od výsledku rekonstrukce slibujete. Zejména pokud jste omezeni prostorem. Velkým dilematem bývá, zda instalovat vanu, nebo sprchový kout. Toužíte-li po sušičce, ptejte se sami sebe, případně architekta: „Mám na ni místo? Když ne, co obětuji, abych je získal?“ Promyslete dostatek úložných prostor, typ a umístění koupelnového nábytku, odkládací plochy, osvětlení, zrcadla, topení a třeba i rostliny nebo kousek umění. Osvědčenou praxí je vybírat co nejvíce prvků od jedné značky a z jedné série. Kolekce jsou sestaveny tak, aby jednotlivé komponenty ladily stylově i barevně. Až budete mít bližší představu o tom, co chcete, nechte si udělat vizualizaci celého prostoru. Změny na monitoru počítače jsou mnohem levnější než zásah do rozjetého procesu.

Vizualizace je důležitá, nezapomeňte na ni!
Vizualizace je důležitá, nezapomeňte na ni!

Máte jasno? Tak jedem!

Při kompletní rekonstrukci koupelny by měl být postup prací následující: bourací práce, čisticí práce a přípravné práce pro stavbu; výměna oken; plyn; vytápění; elektroinstalace; vodoinstalace; zednické a obkladačské práce; malířské práce; elektromontážní práce (vypínače, zásuvky, svítidla); podlahy; zárubně, dveře; nábytek. Správné pořadí jednotlivých kroků, a nejen stavebních, si naplánujte včas. Nabízíme vám pár užitečných informací, které by se mohly hodit.

Důležitá čísla

Ve fázi plánování se vám mohou hodit běžné rozměry zařizovacích předmětů. Běžně velká vana má plochu cca 170 x 75 cm, sprcha pak 70 x 70 cm. Standardní umyvadlo mívá rozměry 60 x 50 cm a toaleta zabere přibližně 40 x 50 cm. Pokud je toaleta umístěna poblíž sprchy, měl by být rozestup mezi nimi alespoň 20 cm. Vzdálenost okraje toaletní mísy od dveří by měla být nejméně 30 cm, vzdálenost od topení pak minimálně 50 cm.

Bourání a zdění

Proměna koupelny v panelovém domě je většinou spojena s vybouráním jádra. Jeho likvidace sice představuje prašný, časově a finančně náročný proces, ale získáte prostor a šanci změnit dispozici místnosti. Navíc vybourání jádra občas odhalí skryté problémy, například zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace a podobně. Z tohoto důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav. Je-li v pořádku, stačí jej pouze „opláštit“ sádrokartonem. Někdy toto řešení ale vyloučí statik a pak se bourat prostě musí. A následně zdít, nejčastěji pórobetonovými cihlami nebo za využití sádrokartonových příček. Dalším krokem je ale vždycky penetrační nátěr.

Nábytek vyberte včas

Jednou z prvních akcí by měl být výběr koupelnového nábytku. Teprve když znáte přesné rozměry skříňky pod umyvadlo, víte, kam má instalatér umístit odpad. Stejný postup platí i u zrcadlových galerek. Vyberte si, a až pak řešte stavební úpravy a elektrické rozvody. Chcete-li nábytek kotvit do zdí, u sádrokartonových příček je nutné je nejprve vyztužit železnou traverzou nebo dřevěným rámem, proto je jednodušší zvolit nábytek na nožičkách. Ideálně svou volbu s řemeslníky konzultujte předem.

Nábytek vyberte včas
Nábytek vyberte včas
Nábytek vyberte včas
Nábytek vyberte včas

Jaký typ skříněk nebo to, zda chcete sušičku, je potřeba promyslet dopředu

Za sifony a ventily si raději připlaťte

Funkčnost koupelny výrazně ovlivňují drobné prvky, které na první pohled nevidíte. Jde zejména o sifony, odvodnění a napouštěcí a vypouštěcí ventily. Ty by měly být vyrobeny z odolných materiálů a zkonstruovány tak, aby je bylo možné snadno čistit. U sprchových koutů typu walk-in pak není dobré podcenit sklon odtokového žlabu, abyste po každém sprchování nemuseli vytírat celou koupelnu.

Ať to fičí

Koupelně svědčí okno, ale kde brát, když je místnost uprostřed bytu? Poptejte se po funkčním odvětrávacím systému, jinak hrozí, že se v ní vlivem vlhkého teplého vzduchu budou tvořit plísně. Větrací systém by měl být samozřejmou součástí plánu celé rekonstrukce, nenechte si vnutit opačný názor.

Hydroizolujte!

Při rekonstrukci koupelny je zásadní ochrana proti vlhkosti ve všech místech, která mohou přijít do styku s vodou. Tedy nejen na podlaze, ale i na stěnách kolem umyvadla, vany, a především u stěn sprchových koutů. Dalšími kritickými místy jsou přechody, třeba podlaha - stěna, stěna - dilatační spáry nebo odtoky. Kromě hydroizolačních tkanin existují i hydroizolační nátěry, které je dobré v místech přechodů opatřit i těsnicími páskami, rohy nebo manžetami. Teprve tak vznikne nenasákavý a pružný podklad pro nalepení obkladů a dlažby.

Obklady a dlažba

Určující pro výběr dlažby a obkladů je velikost koupelny. Pro menší prostory se hodí světlejší tóny a velké plochy zrcadel, které místnost opticky zvětší. Podobný efekt mají i materiály s lesklým povrchem, které odrážejí světlo. Pokud máte koupelnu prostornou, nebojte se větších formátů, které krásně vyniknou. Některé z nich mají tloušťku pouhé tři milimetry a lze je nalepit i na staré obklady, takže v ideálním případě nemusíte bourat. Najděte si čas a do prodejny zajeďte osobně, jedině tak si ověříte reálnou barevnost a strukturu povrchu. Katalog ani monitor počítače vám tyto vjemy zprostředkovat nedokáží. U obkladů a dlažby platí to, co u každého stavebního materiálu - cena je samozřejmě důležitá, ale kvalita taky. I drahý materiál se někdy dostane do slev, hlídejte si je. Naopak vysoká cena nemusí být zárukou kvality.

Při výběru obkladů a dlažby berte ohledy na velikost koupelny
Při výběru obkladů a dlažby berte ohledy na velikost koupelny

Budiž světlo

Osvětlení dokáže divy. V koupelně by měly být dva zdroje světla, jeden hlavní a druhý u zrcadla. Volte raději teplé bílé světlo. Možná v něm neuvidíte každou řasu, ale zase je příjemné a uklidňující. Hlavní svítidlo by mělo být přisazené ke stropu, volně visící modely nejsou pro koupelnu vhodné. Oblíbeným řešením jsou bodová světla zapuštěná do sádrokartonového podhledu, která osvítí každý kout místnosti zvlášť. Do koupelny patří ta s krytím IP 44, protože jsou dostatečně chráněna proti vlhkosti a vodě.

Topím, tedy nemrznu

Tepelný komfort v koupelně je důležitější než v jiných částech bytu. Odborníci doporučují vytápět tuto místnost na 24 °C. Ideálním řešením je podlahové topení, které vás nepřipraví ani o kousek prostoru. Pokládá se v pravidelných smyčkách převážně na frekventovaná místa podlahy. Vyrábí se ve dvou variantách - teplovodní vytápění, nebo elektrická topná rohož. Ověřenou klasikou jsou běžné radiátory a také šikovné žebříky, na kterých můžete sušit ručníky a prádlo. Ale čím víc je zakryjete, tím méně tepla pustí do místnosti.

No a pak jsou tu elektrické přímotopy, když se potřebujete zahřát hned teď - výkonné, leč drahé na provoz. Z tohoto pohledu jsou výhodnější konvektory a topné panely. Konvektor je tvořený výměníkem tepla - ten se obvykle skládá z hliníkových lamel a měděné trubky. Je levný a má vysoký výkon. Topné panely vytvářejí sálavé teplo, takže ohřívají pouze osoby a předměty. Jsou úsporné, ekologické a mají nízkou spotřebu.

Sprcháč nebo vana?

Otázka, která stojí před každým, kdo rekonstruuje koupelnu: vana, nebo sprchový kout? Naložit se do horké vody s čepicí pěny je sice báječné, ale od určitého věku může výstup z vany představovat dost náročnou disciplínu. Sprchový kout prožitek z koupele sice nenabízí, ale zase je praktický a spotřebujeme v něm méně vody. Existují jakési hybridy, vany s dvířky, které mají obě funkce, ale počítejte s tím, že vám výrazně navýší rozpočet. Padne-li nakonec volba na sprchový kout, doporučujeme zvolit ruční i hlavovou sprchu, protože jednotliví členové rodiny mají různé preference - muži si při sprchování rádi namáčejí i hlavu, ženy obvykle ne.

“Sprchvany” jsou moderní!
“Sprchvany” jsou moderní!

WéCé

Doporučený minimální prostor k umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. Bojujete-li s místem, pořiďte závěsné WC se slim systémem, u kterého lze díky předstěnovému instalačnímu systému ušetřit až 5 cm. V každém případě se ale poraďte s odborníkem. Chcete-li pomoci přírodě, poptejte se po eko-doplňcích, které umožňují úsporné splachování. Toužíte-li ohromit návštěvy, pak by se vám mohlo líbit splachování bez dotyku, které aktivujete pouhým mávnutím ruky.

Jestli jste dočetli až sem, máte docela příjemnou zásobu užitečných informací, na kterých můžete stavět - novou koupelnu. Držíme palce, aby to dobře dopadlo!

Publikováno: 2. 7. 2019, Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto), Profil autora: Redakce