reklama

Jedna omítka řeší vše. Dejte sbohem mokrým stěnám

Mokré zdi trápí každou starší nemovitost. A řešení je někdy docela komplikované a drahé. V textu si popíšeme postup, jak s vlhkostí ve zdivu zatočit, aniž byste museli utrácet statisíce korun za nákladné odvlhčení. Použijeme totiž speciální hydrofobní omítku, tedy směs, která je určena právě do míst, kde je problém s vlhkostí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mokré zdi. Problém řeší hydrofobní omítka

Nahodit zdi hydrofobní omítkou je velmi snadné a zvládne to nejen každý řemeslník, ale i kutil. Pochopitelně, že než dojde k aplikaci omítky, je potřeba povrch zdi upravit. Původní omítku, která opadává, musíme obouchat a vyčistit spáry mezi starým zdivem. Na takto připravený povrch může přijít hydrofobní omítka. Popíšeme si, jak postupovat.

Co budete potřebovat

  • Míchadlo na stavební směs
  • Hydrofobní omítku
  • Zednickou lžíci
  • Vodováhu
  • Stahovací lať
  • Armovací mřížku (perlinku)
  • Hladítko
  • Omítníky

Než začneme, musíme starou omítku odstranit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Než začneme, musíme starou omítku odstranit

Zeď ošetříme postřikem, aby na něm omítka dobře držela. Stačí, když hydrofobní omítku více naředíme a takto připravenou směsi zeď upravíme. Není třeba „našprycovat“ celou zeď, ale postřik můžeme aplikovat jen v pruzích. Nesnažte se používat běžně dostupné postřiky – při použití hydrofobní omítky je důležité, aby byly voděodolné, ale zároveň i paropropustné všechny vrstvy, tedy nejen postřik, omítka, ale i nátěr.

Na fotce vidíte omítník, který drží rovinu stahovací latě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Na fotce vidíte omítník, který drží rovinu stahovací latě

Teď si můžeme namíchat samotnou hydrofobní omítku. Protože odpuzuje vodu, počítejte s tím, že směs budete míchat o něco déle než obyčejnou maltu. Pro míchání použijte stavební míchadlo nebo vrtačku. Jakmile má směs ideální konzistenci, je připravena k nahození na zeď. Správnou hustotu směsi poznáte tak, že při otisknutí lžíce do omítky v ní zůstane dolíček, který se sám pomalu zatáhne.

Hydrofobní omítka se nahazuje klasicky lžící. Použít se dá i strojní omítačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Hydrofobní omítka se nahazuje klasicky lžící. Použít se dá i strojní omítačka

Teď si na zeď ve vertikálních pruzích naneseme maltu. Do takto vzniklých pruhů vložíme omítníky, které vodováhou srovnáme do roviny. Stavebním provázkem pak porovnáme všechny další omítníky, čím si zajistíme, že nahozená omítka zůstane rovná a nebude se vlnit. Provázek upneme mezi dva krajní omítníky a pomocí něj instalujeme další omítníky – provázek slouží jako dlouhé pravítko.

Stahovací latí omítku srovnáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o)
Stahovací latí omítku srovnáme

Jakmile omítníky zavadnou, začneme s aplikací omítky. Pracujeme s ní stejně, jako s jakoukoli jinou omítkou. Tedy lžící nebo strojně ji nahazujeme na zeď ve vrstvě cca 1,5 cm a stahovací latí omítku srovnáváme. Důležité je aplikovat do omítky armovací mřížku, perlinku. Stačí ji do omítky vtlačit hladítkem a pak překrýt jemnou vrstvou hydrofobní omítkové směsi. Jakmile omítka trochu zavadene, uhladíme ji hladítkem – opět je to stejné, jak při zpracovaní klasické omítky. Posledním korkem při řešení mokré zdi je její výmalba. Důležité je nechat hydrofobní omítku pořádně vyzrát – minimálně tři týdny. Pak můžeme aplikovat finální nátěr. Pozor, nátěr musí být paropropustný, jinak by hydrofobní omítka nemohla správně fungovat. Po natření máte hotovo.

Sanační a hydrofobní omítka IZONIL

Omítkové směsi IZONIL jsou přímo určené na mokré zdi a fungují i jako omítky sanační. Jejich obrovskou výhodou je, že je můžete použít jak do interiéru, tak i do exteriéru. Směsi se prodávají ve dvou hrubostech a u té nejjemnější odpadá práce se štukem – omítka má po zpracování finální podobu a není ji už potřeba nijak dál upravovat, nepočítáme-li finální nátěr.

Další skvělou vlastností oproti konkurenci, je možnost nanášet omítku v relativně velkých vrstvých, což se hodí právě u starších nemovitostí, kde bývá problém s rovinností zdí. Omítka se dá nanášet až do tloušťky 30 mm. Aplikovat ji můžete na mokrý povrch, skvěle se hodí i do jinak velmi problematických sklepních prostor.

Zdroj informací: pořad Tak se staví dnes, IZONIL

Publikováno: včera, Autor: Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA s. r. o (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč