Čištění zídek nebo betonových chodníků na zahradě patří mezi ty méně oblíbené činnosti. Pokud máme wapku, můžeme to považovat za jistou výhru. Představa stráveného odpoledne vkleče s kartáčem v ruce už ale tak lákavá není. Proto pro vás máme sympatické řešení. Vyčistěte kameny a beton pomocí voskové emulze.

Čištění betonu a kamene na zahradě
Přírodní či umělé kameny se na našich zahradách vyskytují ať už jako dekorace, nebo jako nutné zlo. Všechny tyto kameny, ale také beton se po čase začnou barevně měnit, a co je ještě horší, mohou začít porůstat řasou či mechem.
Všichni si asi umíme představit, jaká práce nás čeká, pokud se rozhodneme vrátit betonu i kamenům původní barvu a vzhled. To přijdou na řadu kartáče, saponáty, škrabky nebo vysokotlaký čistič, tzv. wapka. A hodiny omývání, drhnutí, oškrabávání, plýtvání vodou, energií a nadávkami. A ve finále vlastně práce na draka, protože po jedné vegetační sezóně mají kameny a beton zase tu samou patinu z řas a mechů.

Tiše si zoufají zejména majitelé hrobů a náhrobků, které leží v příjemných lesních zákoutích hřbitovů. Na údržbu hrobu svých blízkých si vzpomeneme sotva několikrát do roka, hlavně před Dušičkami, kdy se vypravíme na hřbitov vyzbrojeni košťaty a nejrůznějšími zaručenými přípravky na vyčištění náhrobních kamenů, aby nás sousedé nepomluvili.

Kdo někdy zkusil odstraňovat mechanicky vrostlý mech z betonu na terase nebo kamenné dekorace ojíněné řasou ví, jaká je to práce. Problém je ale v tom, že i kdyby se nám nakrásně podařilo všechny nánosy špíny a biologického materiálu odstranit, po čase se všechno objeví znovu. Chtělo by to kameny i beton nějak vhodně povrchově ošetřit. Ale jak?
Použití laku ve spreji nebo v nátěrové hmotě se jeví jako neefektivní. Navíc lak vytváří na povrchu kamenů i betonu nehezké lesklé plochy a mapy. Vážnější problém ale byl efekt uzavření povrchů tak, že beton i kámen by nemohly "dýchat" a docházelo by k vnitřní degradaci těchto materiálů.

Naděje přišla s vyvinutím jedinečného přípravku na povrchové ošetření přírodních i umělých kamenů i betonu. Vývojáři provedli jednoduchý test a po aplikaci na vybrané materiály bylo možné konstatovat, že na ošetřených plochách došlo k postupnému odumření řas i mechů již po několika dnech.

Vosková emulze bez rozpouštědel
Při použití emulze nehrozí žádné riziko chemické reakce, poškození, poleptání ani změna barvy. Přípravek se jednoduše aplikuje a stejně jednoduše je možné jej z povrchu všech materiálů odstranit. Vosková emulze má neutrální vzhled, je hydrofobní a životnímu prostředí neškodná.

Přípravek je použitelný bez jakéhokoliv rizika na tyto materiály:
- umělý vápeno-křemičitý kámen (Xella)
- savonský vápenec
- belgický modrák – tvrdý kámen
- bílý mramor (Carrara)
- hrubozrnná vápenná omítka (Knauf)
- italské Stucco (Stoopen-Meus)
- pískovec od Cluny
Pokud máte na zahradě některý z těchto materiálů, můžete voskovou emulzi směle použít.
Zásadní je, aby ošetřovaná plocha byla dokonale suchá, zbavená nečistot a mastnoty. Před upotřebením je potřeba obsah balení dobře zamíchat. Neředěný přípravek nanášíme štětcem, houbou nebo nastříkáme aplikátorem, přičemž na neupravenou plochu aplikujeme minimálně 2×. Už po 2 hodinách materiál zasychá, druhou vrstvu ale aplikujeme s časovým odstupem, ideálně po 24 hodinách. Prostředek je jednoduše odstranitelný speciálním alkalickým čističem nebo vodou pod vysokým tlakem.

Tip:
Vosková emulze jako preventivní prostředek pro ošetření povrchů je i vhodná jako antigraffiti systém. Fasády ošetřené voskovou emulzí jsou méně vhodné pro "kreativní" díla sprejerů, neboť spreje na této fasádě nedrží, a pokud ano, jsou snadněji odstranitelné.
Aplikace tohoto inovativního produktu i na fasády chrání tyto povrchy před povětrnostními vlivy, znečištěním a vodou, aniž by se změnil jejich původní vzhled. Voskové částice pronikají do pórů a poskytují vodoodpudivou a přitom prodyšnou ochranu. Čištění a údržba jsou proto jednodušší. Póry naplněné voskem zabraňují tomu, aby se na ně přichytily řasy a mechy, a aby se mechanicky znečišťovaly stejně snadno jako před ošetřením.
Zdroj informací: ACOLOR s.r.o.; tvstav.cz; ceskestavby.cz; eurabo.be
Publikováno: 26. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová