reklama

Mramorový koberec do interiéru

Mramorový koberec neboli kamenný koberec je výborným povrchem na balkón, terasu nebo venkovní posezení, a také překvapivě i do interiérů. Má vysokou odolnost, neklouže a nezadržuje vodu. Bude sloužit dlouhá léta a jeho údržba představuje jen minimální námahu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mramorový koberec se také označuje jako kamenný koberec a je oblíbený pro svou trvanlivost

Mramorový koberec

Kamenný nebo též mramorový koberec představuje unikátní typ podlahy z přírodních materiálů. Tyto podlahy naleznou uplatnění jak v bytě, tak i ve venkovním prostředí. Mramorový koberec v interiéru vyniká celou řadou pozitivních vlastností. 

A co je velkou výhodou? Kamenný čili mramorový koberec si můžete položit i sami. Při dodržení správného postupu bude výsledek stejně kvalitní jako při pokládce profesionály. Lze je položit prakticky kamkoliv, stačí si koupit vhodné kamenivo a dostatek pojiva.

Co to vůbec je - kamenný nebo mramorový koberec? Je to speciální směs říčních nebo právě mramorových  či perleťových kamínků a pryskyřice. Po smíchání se směs lepí v tenké vrstvě na podlahy nebo stěny. Kamenný koberec lze aplikovat na různé typy povrchů, včetně kachliček a dlaždic.

Říční kamínky na výrobu kamenného koberce dodávají i naše české řeky - Sázava, Lužnice, Jizera nebo Otava. Mramorový koberec je pak tvořen ohlazenými kousky mramoru různých frakcí a barev.
Nejen kamenný, ale i mramorový koberec nabízí pestrou paletu barev
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejen kamenný, ale i mramorový koberec nabízí pestrou paletu barev

Do interiéru je vhodnější použít kamínky s nižší zrnitostí, aby byl pochozí povrch příjemnější (se zrnitostí 2–4 mm). Z malých kamínků je navíc snazší vytvořit tenkou celistvou vrstvu, V interiéru si vystačíte s 1 cm výškou koberce.

Výhody mramorového koberce

Mramorový koberec výborně akumuluje teplo, takže je vhodný i do místností s podlahovým vytápěním. A přitom péče o kamenný koberec není nijak náročná a nepotřebujete mít žádné speciální přípravky a přístroje. Stačí ho vysávat jako textilní koberec nebo vytírat jako běžnou podlahovou krytinu.

Chůze naboso je příjemnou masáží a stimuluje akupresurní body na spodní straně chodidel. Povrch mramorového koberce neklouže a odolává i drápkům domácích mazlíčků. Protiskluzové vlastnosti tohoto povrchu jsou zaručeny na 100 %. Kamenný či mramorový koberec by měl být položen tak, aby neklouzal. To lze ovlivnit tím, jaký tvar kamínků zvolíte - oblé a hladké kamínky jsou náchylnější ke klouzání než kamínky ostřejší. To je právě vlastnost mramorové drtě, zatímco říční kamínky jsou hladké a oblé.

Rozdíl je nejen ve frakci, ale také v barvě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozdíl je nejen ve frakci, ale také v barvě

Podmínkou pro aplikaci mramorového koberce je pevný podklad. Koberec není samonosný, vždy se pokládá na jiný zpevněný povrch. Pokud se nespokojíte jen s kamenným kobercem, ale budete chtít i pokládku na stěny či schody, počítejte s tím, že je o dost náročnější, a proto by měl tento úkon provádět dostatečně zkušený člověk. 

Vlastnosti kamenného koberce by se měly odvíjet od toho, na jaké místo ho budete pokládat. Jako stmelující látka se používá pryskyřice - buď epoxidová, nebo polyuretanová. Buď můžete položit koberec s otevřenou strukturou, nebo s uzavřenou strukturou, ve které nejsou žádné spáry. 

Postup aplikace

  • původní povrch je potřeba očistit od hrubých nečistot
  • nanesení penetrace na původní povrch
  • v případě pokládky koberce v koupelně nanesení hydroizolační vrstvy
  • pojící směs pryskyřice a tužidla se promíchá se směsí kamínků
  • nanesení finální směsi - směs se nasype a začne se roztírat po povrchu
  • povrch uhlazujte hladítkem
Směs naneste po pečlivém rozmíchání kamínků a pojiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Směs naneste po pečlivém rozmíchání kamínků a pojiva
Tloušťku nanášené vrstvy roztírejte do roviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tloušťku nanášené vrstvy roztírejte do roviny

Po mramorovém koberci se můžete projít už za 24 hodin. Na celkové zatvrdnutí je ale potřeba přibližně 7 dní. Pro zvýšení bezpečnosti při pohybu lze finální povrch ošetřit speciálním protiskluzovým nátěrem, nebo použít přímo protiskluzové pojivo. K ukončení koberce je možné použít okrajové lišty.

Zdroj informací: novastone.cz, cerama.cz, arecenze.cz

Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)