Kamenné koberce se stávají čím dál populárnější. Oproti standardním povrchům mají nespočet výhod, včetně své odolnosti, pružnosti a neokoukanému designu, který tvoří zaoblené kamínky různých druhů a barev.
Nejkvalitnější kamenné povrchy na tuzemském trhu nabízí česká firma TopStone, která se jejich technologií zabývá již přes 25 let a za tu dobu jejich funkčnost a design dotáhli k dokonalosti.
Kamenný koberec
Jako první na řadu přijde posouzení samotného podkladu, na který má být koberec umístěn a k čemu ho bude zákazník využívat, popřípadě co od něj vůbec očekává. Od toho se pak odvíjí samotná tloušťka nanesené vrstvy koberce a typ pojiva, které je pro daný účel nejvhodnější. TopStone nabízí hned několik druhů vlastních pojiv, každé na jiné využití.
Například pojivo EpoStone vyniká svou pevností a je proto vhodné pro pojezd a zároveň jej lze využít v kombinaci s říčními kameny. Do lehce zatížených prostorů je vhodné využít pojivo PurStone. Nabízí pružnost, odolnost vůči UV záření a cenovou dostupnost, použít lze například na chodníky, balkony, terasy, nebo také plochy okolo bazénů. Hodí se i na pojení mramorových kamínků.
PurStone One je také vysoce UV stabilní. Jeho nespornou výhodou je snadná aplikace, jelikož je jednosložkovým materiálem a není nutné jej míchat s dalšími složkami. Využití díky své odolnosti proti soli najde například u bazénů se slanou vodou. Při pokládce povrchu v nízkých teplotách vyniká pojivo PolyaStone, které nabízí nejen stabilní UV a pevnost, což z něj dělá ideální volbu pro zatíženější povrchy a jeho aplikace je možná při teplotě až 5 °C.
Pro zvýšení pevnosti kamínkového povrchu je vhodné použít správnou penetraci. Skvělým pomocníkem při aplikaci je takzvaný TopFix nebo jeho varianta Rapid, jehož nesporná výhoda je rychlost vytvrzení. Po důkladné analýze povrchu, na kterém proběhne realizace, a výběru správného pojiva, proběhne příprava podkladu - tedy přebroušení, vysátí, či vymetení nežádoucího prachu a smetí, aby mohla penetrace vniknout do podkladu.
Po vyčištění přijdou na řadu případné opravy podkladové vrstvy speciálním epoxidovým tmelem TopFiller a následuje penetrace a lištování. Schodové lišty se ukotvují celoplošně také epoxidovým tmelem TopFiller. Jakmile jsou všechny přípravy hotové, namíchají se pojivové složky a kamínky.
Následně zbývá už jen samotná pokládka kamenného koberce. Důležité je při nánosu namíchané kamínkové směsi s pojivy dát pozor na rovinnost a pořádně koberec utáhnout.
TopStone doporučuje pokládku rozložit do dvou dnů – kvůli schnutí penetrace a tmelu, který připevňuje lišty.
První den připravit podklad, napenetrovat vodorovou plochu a ukotvit lišty a druhý den přejít na pokládku. Zpravidla nejdříve na svislou plochu za použití speciálního stěnového pojiva TopWall nebo PolyastoneWall a pak vodorovnou.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, TOPSTONE s.r.o.
Publikováno: 31. 5. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce