reklama

Nemáte peníze na nový traktor? Postavte si svůj

Je stavba traktoru v dnešní době, kdy je na trhu spousta zajímavých i multifunkčních zahradních pomocníků, vůbec ekonomicky výhodná? O tom může vyprávět kutil František Kopřiva, který si postavil jeden originální a multifunkční traktůrek ze železného šrotu. Tento traktůrek se dá jednoduše proměnit na sekačku a mulčovač.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavba traktoru na sekání a mulčování

Postavit traktor, který bude jezdit, ale bude mít i další přídavné funkce, není nic jednoduchého. O tom by mohl vyprávět pan František Kopřiva, kterému se zdálo, že jeho obstarožní, podomácku postavený zahradní traktůrek není plně využitelný, protože mu spousta chybí. 

A tak neváhal a to, co mu chybělo a nedalo se koupit, si prostě postavil a vyrobil sám. Vznikl tak unikátní hybridní traktor, který je současně sekačkou a mulčovačem.

Výhodou pro pana Kopřivu bylo, že nedávno dostavěl dům a zbyla mu spousta železného "šrotu", který by za běžných okolností asi odvezl do sběrných surovin. Takto měl ale příležitost zužitkovat jekly a nejrůznější profily, části traverz, podlážky a podobně. 

Pan František Kopřiva a jeho originální zahradní pomocníci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pan František Kopřiva a jeho originální zahradní pomocníci

Pan František původně sekal svůj poměrně velký pozemek zarostlý trávou ručně za pomoci křovinořezu a sekačky. Protože mu ale roky přibývají, chtěl si práci ulehčit. Proto ho napadlo postavit si sekačku, kterou bude možné připojit za traktor, a která bude pochopitelně i sekat.

Po dlouhém přemýšlení, plánování a počítání nakonec vznikla deska, svařená z jeklů a vylepšená podlážkami a deskami, která byla zespodu opatřená sekacím kotoučem s noži. Kotouč společně s převodovkou jsou ostatně dvě věci, které si pan Kopřiva koupil nebo nechal vyrobit na míru.

Kotouč je opatřen otvory, aby se dal osadit dvěma, čtyřmi nebo až šesti sekacími noži. Jak sám autor říká - čím víc nožů, tím jemněji je tráva rozsekaná, takže vzniká mulč, který se dá použít nejen přímo do kompostu, ale také jako nastýlka okolo stromů a keřů, kde zadržuje vláhu.

Mulč z trávy pomůže stromům a keřům zadržet vláhu a eliminuje růst plevelů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulč z trávy pomůže stromům a keřům zadržet vláhu a eliminuje růst plevelů

Další zajímavou vychytávkou je kardan s volnoběžkou, který redukuje velkou setrvačnou sílu sekacího kotouče s noži. 

Kardanové hřídele s volnoběžnou spojkou jsou kardanem s bezpečnostním prvkem. Volnoběžka umožňuje roztočenému nářadí s velkou otočnou silou, aby se v klidu dotočilo. Využívají se například u rotačních sekaček, jako jsou diskové a bubnové sekačky, u mulčovačů, u zemních vrtáků nebo pohonů se setrvačníkem.

Pan Kopřiva, mimochodem původním povoláním zemědělský technik, má k problematice zemědělských strojů velmi blízko. V minulosti si vyrobil spoustu dalších strojů a zařízení, které vyhovovaly jeho potřebám. Mezi prvními to byl jednoradliční pluh, kterým dodnes rozorává úhor plný kamenů a úlomků cihel na svém pozemku. 

Kardanová hřídel je velmi platným pomocníkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kardanová hřídel je velmi platným pomocníkem

Mezi mnohdy muzejní kousky patří také radlice bagříku, svařená z traverz a ocelových podlážek na převážení nejrůznějšího materiálu. Dále se zde nachází motorový vrták na sloupky, kultivátor kombinovaný s rotavátorem a postranními radličkami, používaný také na zakládání pěstebních fólií a tkanin na poli. 

Ve výbavě zemědělské techniky také nechybí radlice na sníh, o níž pan František tvrdí, že prakticky nebyla nikdy v provozu, protože v krajině, kde žije, nesněží.

Všechny typy pluhů, radlic, kultivátorů i poslední sekačka s mulčovačem v jednom jsou unikátní díla, které si pan František Kopřiva vyrobil, aby si ulehčil těžkou práci v zemědělství. A jak je vidět, vyplatilo se mu to, protože i v pozdním věku může obdělávat své pole bez dřiny a potu.

Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky, eshop-zemedelske-potreby.cz

Publikováno: 5. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová