reklama

Traktor jako kinder vajíčko, dvě překvapení v jednom

Traktor a zároveň nakladač? A ještě vylepšený opravdu vytuněnými reprobednami? U nás je možné prostě všechno. Zlaté české kutilské ručičky si poradí. Když je jeden kutil zároveň DJ, a navíc si říká Joe Smith, je jasné, že o zábavu bude postaráno.

Návod na stavbu traktoru nakladače s reprobednami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Traktor nakladač

V minulém století, kdy se do prací v zemědělství zapojila mechanizace a přišly ke slovu traktory, doslova se s jejich výrobou doma v kůlně roztrhl pytel. Nadšení amatéři kutilové sestavovali traktory a traktůrky prakticky ze všeho, co měli po ruce. Tato mánie při výrobě originálních podomácku sestrojených traktorů nás neopustila ani v novém století.

Podomácku postavený traktor by měl traktor také připomínat
Podomácku postavený traktor by měl traktor také připomínat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Unikátním příkladem je pan Josef Kovář, který si sestavil vlastní exhibiční traktor. Proč zrovna exhibiční? Pan Pepa se dříve živil jako DJ, a hudba ho proto provází celý život. Svůj traktor přizpůsobil své lásce k hudbě a hudbu přivedl do traktoru. 

Základem je stará Oktávie z 50. let s motorem ze Škody 1203 (typický objem motoru "dvanácettrojky" je 1 221 - 1 433 cm³) o objemu 1500 cm³. Díky silnějšímu motoru musel pan Pepa upravit převodovku a přenosový talíř. Sedačku vymontoval ze Škody Forman. Za sedačku umístil bednu, která kdysi sloužila jako registratura v kanceláři. Traktor je také opatřen dvěma opravdu dobře vyladěnými reproduktory, což panu Pepovi umožňuje exhibici - především hudební. Pokud se někde se svým traktorem objeví, jistě ho nepřeslechnete.

Výhodou je, pokud máte doma nějaké starší nepojízdné auto, nemáte pak nouzi o náhradní díly
Výhodou je, pokud máte doma nějaké starší nepojízdné auto, nemáte pak nouzi o náhradní díly (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Traktor je plně funkční pro práci na poli nebo v zemědělství celkově, má klasickou uzávěrku na zadní pohon. Může tedy sloužit i jako nakladač. Ovšem v případě tohoto originálního traktoru musíme slovo nakladač brát spíše s lehkou rezervou. Za traktor je možné připojit přídavný vozík, a opravdu jej dokonce naložit jakýmkoliv materiálem. Tento traktor ale nakládá spíše sousedy, děti a vozí je hlavně pro zábavu po okolí. 

Co by měl takový podomácku vyrobený traktor splňovat?

Samozřejmě musí být pojízdný. Většinou, pokud nějaký šikovný kutil přemýšlí o stavbě traktoru, používá buď vyřazený vrak traktoru známých značek, který si přizpůsobí momentálním potřebám, nebo je možné použít šasi z osobních automobilů, dodávek a podobně. Stejně tak se z těchto (většinou už nepojízdných) veteránů používá motor, převodovka a další komponenty. Asi nejvtipnější pak bývá vnější kryt. Takové traktory vyčnívají zdaleka svou originalitou, co se týká tvaru i barevnosti. 

Jestliže kompletujete díly z několika různých aut, dejte si záležet na seřízení převodovky a diferenciálu
Jestliže kompletujete díly z několika různých aut, dejte si záležet na seřízení převodovky a diferenciálu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Traktory mívají standardně okolo 40-50 koní ve střední třídě (malotraktory mají cca 20 koní, ty opravdu "nadupané" mohou mít až 170 koní). Mechanická (synchronizovaná) převodovka mívá 4 rychlosti se 4 rozsahy. Hydrostatická převodovka je bezestupňová se třemi rozsahy. Maximální rychlost je cca 30 km/hod. 

Traktory disponují uzávěrkou diferenciálu, což je mechanické zařízení pracující na principu tzv. planetové převodovky. Jeho účelem je rozdělení poměru otáček (diference otáček) na výstupních hřídelích. Typickou aplikací diferenciálu je pohon hnací nápravy automobilu - umožňuje různou rychlost otáčení kol na téže nápravě při průjezdu zatáčkou.

U traktoru je potřeba dbát na pořádné obutí, abyste v poli nezapadli
U traktoru je potřeba dbát na pořádné obutí, abyste v poli nezapadli (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud chcete podomácku vyrobený traktor používat na veřejných komunikacích, musí mít osvědčení o technické způsobilosti a platnou STK. Traktor by měl být také vybaven všemi bezpečnostními prvky, světly a platnou SPZ. Pokud tyto parametry váš traktor nesplňuje, neměli byste se s ním pouštět do větších akcí mimo váš pozemek.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

A co takhle vychytaný traktůrek s cisternou?

Publikováno: 5. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová