reklama

Židle z popelnice. Návod na výrobu nábytku z odpadu

Pro výrobu udržitelného nábytku se nejčastěji používá přírodní a recyklovatelný materiál. Kromě toho má řada lidí možnost vlastnit recyklovaný nebo upcyklovaný nábytek z odpadu, resp. z materiálů, které mohou jako odpad skončit. Není totiž vždy nutné odpad v podobě starého dřeva spalovat, jak činí většina lidí, materiál se dá ve většině případů recyklovat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nábytek z odpadu

Třídit odpad opravdu má smysl, nicméně nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikl. To je dokonalá myšlenka jedné z firem, která se zabývá recyklací odpadu, který ještě má smysl recyklovat. Ačkoliv spousta lidí věří, že jen nové a designové výrobky koupené v obchodě jsou in a jakýkoliv jiný produkt je prostě "šmejd", velké procento populace se pomalu obrací k myšlence recyklace a využití již existujících věcí a materiálů na přetvorbu v jiný produkt.

Při zařizování bydlení se zejména mladí lidé začínají odklánět od konzumního života. Chápou, že vybavený interiér od předních návrhářů a nábytkových koncernů není smyslem života. Právě na tuto změnu reagují designéři a návrháři nábytku, kteří se jí přizpůsobují jak z hlediska nabídky materiálu, tak možnosti recyklace použitých materiálů nebo přímo použití recyklátů při výrobě.

Ve velkém se také rozjíždí systém "urob si sám", tedy výroba nábytku svépomocí. Přispívá k tomu i sám nábytkářský průmysl, kde některá odvětví dosud nepochopila ekonomickou krizi a smysl ekologického způsobu života. Tam, kde nejsou peníze na předražené výrobky, nastupuje výroba nábytku svépomocí.

Výroba nábytku svépomocí není u nás nic neobvyklého
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výroba nábytku svépomocí není u nás nic neobvyklého
Není výjimkou, že se do výroby nábytku pouštějí i ženy. A třeba tvoří nábytek z odpadu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Není výjimkou, že se do výroby nábytku pouštějí i ženy. A třeba tvoří nábytek z odpadu

Upcykling

Upcyklace je proces, při kterém se z odpadu stávají produkty s přidanou hodnotou. A to je právě příklad, kdy vzniká třeba nábytek z odpadu. Ekologicky vyrobený nábytek je obvykle možné recyklovat a použít jinak. Takové výrobky mají obvykle dlouhou životnost. S ohledem na zvolené materiály je takový nábytek z odpadu spíše v přírodním tónu, a nepodléhá proto módním trendům – tudíž není potřeba ho brzy měnit podle diktátu fashion designu.

Otázkou je, kde sehnat materiál na výrobu takového nábytku. Materiál, ze kterého se bude vyrábět nábytek z odpadu, bude, jak jinak, než z popelnice. Resp. mnoho se dá sehnat ve sběrných svorech, kontejnerech na odpad, ale bohužel i na černých skládkách, kam nezodpovědní lidé vyhodí opravdu kde co. Tím ovšem, že si z takové skládky něco odnesete, vlastně přírodě pomáháte.

Někdy je až s podivem, co všechno lidé dokážou vyhodit do kontejnerů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Někdy je až s podivem, co všechno lidé dokážou vyhodit do kontejnerů

Udržitelný nábytek

Udržitelný design se nepojí jen s ekologickým a přírodním výrobním materiálem. Spočívá také v samotné výrobě. Velký důraz se klade na to, aby byl nábytek vyráběný v souladu s dodržováním lidských práv a s co nejmenší uhlíkovou stopou. 

Vzhledem k delší životnosti nábytku musejí výrobci počítat s méně častou výměnou, což se projeví na nižších ziscích. To je jeden z důvodů, proč bývá takový nábytek dražší. Základem je biologický a ekologicky odbouratelný materiál. Do popředí se dostává především dřevo, a dále pak recyklovatelná kůže a přírodní vlákna, sklo, kov nebo beton. Hlavní předností je především výrobní materiál, který se dá po skončení životnosti nábytku recyklovat a použít jinak.

Výroba nábytku z odpadu svépomocí

Kavárna Kampus v Hybernské ulici v Praze je důkazem toho, že když se chce, všechno jde. Během měsíce a půl se v budově otevřelo nově zrekonstruované místo plné renovovaného nábytku a vybavení z recyklovaných materiálů.

Díky svépomoci kulturně-vzdělávací instituce ušetřila peníze i materiál. Vybavení celého Kampusu se tak skládá převážně z recyklovaného materiálu či repasovaných a opravených starých věcí – od nábytku až po vybavení kuchyněk.

Ukázka výroby sedaček

Do kavárny se vyráběly sedáky. Ty kavárna získala z vadné série pro pobočku McDonald's. Sedáky, resp. jejich dřevěný korpus, se zařízl do roviny, neboť původně byly hrany zaoblené. Podle velikosti sedáku se pak na míru uřízl i recyklovaný molitan.

Na sedák se položí recyklovaný molitan
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na sedák se položí recyklovaný molitan

Jako potah byla použita recyklovaná koženka, která se nejprve upevnila sponkovačkou v zadní části směrem k opěradlu, a poté se šetrně natáhla přes molitan.

Vnější obal tvoří recyklovaná koženka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnější obal tvoří recyklovaná koženka

Takto potažený sedák se dá ještě upevnit několika nýty nebo šrouby s plochými hlavami v sedací části.

Na upevnění sedací části se použily nýty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na upevnění sedací části se použily nýty

Nedílnou součástí Kampusu Hybernská je již řadu let tzv. Cirkulární dílna, která vznikla právě z těchto důvodů – mít prostor, kde je možné věci opravit, upravit a repasovat. Současně nabízí také kurzy pro veřejnost, v nichž si zájemci mohou vyzkoušet vyrobit studijní lampu, vázu, židli nebo třeba hudební nástroj z recyklovaných materiálů.

Pokud tedy máte chuť používat ve svém obydlí nábytek z odpadu, zkuste cirkulární dílnu navštívit, a buď si zakoupit některý z již vyrobených kousků, nebo se naučte nábytek z odpadu vyrábět sami.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika REUSE, tuhykorinek.cz, marianne.cz, eranabytek.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová