reklama

Rekonstrukce podlahy suchou cestou

Existují dva základní způsoby rekonstrukce podlah. Mokrou a suchou cestou. Mokrá cesta je způsob tradiční – vylévání podlah betonem. Suchá cesta je jednodušší, rychlejší, a přitom stejně kvalitní jako ta první. Naučíme vás zrekonstruovat starou podlahu během velmi krátké doby bez čekání na vytvrdnutí betonu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Způsoby rekonstrukce podlah suchou cestou

Betonové podlahy v interiéru jsou odolné, dají se snadno udržovat a mají dlouhou životnost. Podlaha z betonu dobře akumuluje teplo, hodí se i pro podlahové vytápění. Při realizaci je důležité zajistit správnou izolaci proti vlhkosti a tepelným ztrátám. Rekonstrukce podlahy nebo vytvoření podlahy zcela nové je časově náročná záležitost.

Tradiční způsob, jak zhotovit podlahu, je namíchat si betonovou směs s přírodním kamenivem, a touto směsí pokrýt plochu podlahy. Následně se pak můžete odebrat třeba na dovolenou a doufat, že beton mezitím vytvrdne, a vy budete moci pokračovat dál.  

Betonová směs se skládá z cementu, písku, vody a někdy drceného kameniva. Ke zpevnění silnější vrstvy betonové podlahy se často používá ocelová výztuž. Vysychání a vytvrzování betonové podlahy může trvat několik dnů až týdnů v závislosti na tloušťce podlahy a vlhkosti okolního prostředí. 

Místo tradičního betonu s kamenivovým plnivem je možné vyzkoušet tzv. lehký beton, který vyniká nízkou objemovou hmotností a skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi. Směs Liapor Mix se skládá z cementu, lehkého keramického kameniva a přísad. Je vhodná pro celou řadu aplikací, jako jsou betonové podlahy, různé výplně, vybrané nosné konstrukce či drenáže.
Místo tradičního betonu s kamenivem vyzkoušejte lehký beton s keramzitem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místo tradičního betonu s kamenivem vyzkoušejte lehký beton s keramzitem

Kromě časové náročnosti je tu také náročnost technologického postupu. Betonová podlaha bude potřebovat přebrousit dohladka podle toho, zda se jedná o finální vrstvu nebo o podklad pro další krytinu. Dokončená betonová podlaha by měla být v každém případě rovná. Další postup záleží na volbě podlahové krytiny – bude-li lepená, následuje zpravidla penetrace betonu.

Další způsoby rekonstrukce podlah zahrnují tzv. suchý způsob. Suchá plovoucí podlaha je moderní způsob instalace podlah bez mokrých prvků, takže nevnáší do interiéru vlhkost. Je vhodná do jakýchkoliv obytných prostor.

Skladba suché podlahy

  • suchý podsyp – vrstva keramzitu o tloušťce maximálně cca 20 cm. Podsyp se používá k vyrovnání nerovností při rekonstrukci podlah. Keramzit je dále vhodný pro tepelně a zvukově izolační podkladní vrstvy plovoucích podlah pro všechny systémy suché výstavby a pro lehké betony.
Podsyp stačí vyrovnat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podsyp stačí vyrovnat
  • podlahové desky – sádrovláknité, sádrokartonové nebo dřevovláknité desky. Sádrovláknité desky jsou stavební a protipožární desky použitelné i do vlhkých místností. V kombinaci s tepelně izolačními materiály vytváří podlahovou konstrukci s požadovanými izolačními vlastnostmi i ochranou proti ohni. Pro svou tepelnou vodivost nachází uplatnění u různých systémů podlahového vytápění.
Jako podlahové desky se používají desky sádrokartonové nebo dřevovláknité
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako podlahové desky se používají desky sádrokartonové nebo dřevovláknité
  • nášlapná vrstva – plovoucí podlaha, linoleum, dlažba, koberec a další krytiny. Při výběru podlahové krytiny pro suchý systém výstavby neexistují prakticky žádná omezení.

Montáž suché podlahy

Desky jsou pokládány zpravidla ve dvou vrstvách přímo na podsypovou vrstvu tzv. na „pero a drážku“ a mezi sebou jsou kotveny pomocí vrutů, případně jsou celoplošně lepeny speciálním lepidlem.

Sádrovláknitá roznášecí deska by měla mít optimální tloušťku 12,5–25 mm. Na tuto vrstvu je kladena samotná podlahová krytina. Pro stavbu suché podlahy lze využít OSB desky s rovnou hranou nebo OSB desky P+D (pero + drážka). Obdobně je tomu i u sádrovláknitých desek. Výrobci sádrovláknitých desek nabízí desky určené přímo pro stavbu suchých podlah.

Podlahové desky se spojují vruty nebo lepidlem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahové desky se spojují vruty nebo lepidlem

Pokud počítáte se suchými způsoby rekonstrukce podlah v patře, je lepší umístění kročejové izolace, která eliminuje hluk a vibrace vznikající při chůzi. Izolace se pokládá buď přímo na nosnou konstrukci stropu, nebo na vyrovnávací podsyp.

Dilatace

Dilatace podlahy znamená změny na podlaze vlivem klesání nebo zvyšování teplot. K tomu dochází nejčastěji u dřevěných podlah. Znáte jistě ono známé nepříjemné vrzání podlahy při každém kroku. Pokud podlahu položíte ode zdi ke zdi bez uložení dilatační pásky, velmi brzy začnete pozorovat známky destrukce, jako je praskání, vlnění nebo zvedání podlahy.

Proto je nutné, aby mezi podlahou a zdí podél celého obvodu místnosti zůstala minimálně 1 cm široká spára. Tato spára se vyplňuje nejčastěji pružným tmelem a zakrývá přechodovými lištami.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení, Liapor.cz, mojepodlaha.cz, stavimbydlim.cz, floordecor.cz

Publikováno: 11. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA (foto), Profil autora: Martina Pilzová