Pokládka podlahy suchou cestou je vždycky tak trochu sázka do loterie. Povede se takový projekt, pokud nebude podloží podlah z betonu? Nebude taková podlaha vrzat? Na tyto otázky máme odpověď.

Pokládka podlahy suchou cestou
Suché podlahy se dají instalovat na základovou betonovou desku i lehký trámový strop, hodí se jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce. Jak název napovídá, netřeba při jejich instalaci používat žádné mokré procesy, nečekáte na vyzrání betonu, což může trvat i měsíc a u anhydridových podlah dokonce až dva měsíce.
Pokládka podlahy suchou cestou také znamená ušetřit stavbu vlhkosti, a to je v případě dřevostaveb velmi klíčový moment. Podlahy suchou cestou vytvářejí dokonale rovný povrch s požadovanou pevností a při chůzi po těchto podlahách nedochází k nežádoucím zvukům. Další velkou výhodou těchto podlah je jejich malá hmotnost, která je ideální pro provedení rekonstrukcí bez nadměrného zatížení stávajících konstrukcí.
Taková podlaha se skládá z podlahových desek, které jsou uložené na vrstvě tepelné a akustické izolace. Desky pro suché podlahy jsou velmi lehké, a tak jen minimálně zatíží nosný strop. Představují proto ideální řešení pro podlahy v podkroví nebo na obytné půdě.
Suchá podlaha není nijak zvlášť náročná na pokládku, určitě to zvládnete i svépomocí. Je však potřeba dodržet skladbu a montážní postup, které navrhl přímo výrobce daného podlahového systému. Podlahy jsou buď na bázi speciálních sádrokartonových, sádrovláknitých, nebo nově cementových desek, které se pokládají volně na vhodně upravený podklad, nebo u některých systémů na rektifikovatelné stojky pro vytvoření dutého prostoru pod podlahou.
Nemáte v domě betonové podklady pod podlahou? Nevadí. Použijte výrobci doporučovaný keramzit jako podložní vrstvu. Keramzit je umělý materiál, který se netěží přímo v přírodě, ale získává se ze zvláštního druhu jílu výrobou za vysokých teplot ve speciálních rotačních pecích. Jedná se o zcela nehořlavý materiál, plně mrazuvzdorný, což umožňuje další využití keramzitu ve stavebnictví, zahradnictví, hydroponii, akvaristice a teraristice a dalších oborech.

Technologický postup pokládky podlahy suchou cestou
Jak začít pokládku podlahy suchou cestou? Nejprve vybourejte starou podlahu a odstraňte všechno, co ze staré podlahy odstranit jde. Prkna, trámy, zásyp... Snažte se dostat na pevnou desku. Podklad musí být plný, rovný, stabilní a dostatečně únosný. Je třeba vyrovnat nerovnosti podkladu. Podle toho, jaké výšky nerovnosti dosahují, použijeme různé vyrovnávací materiály. U malých nerovností lze využít vyrovnávací tmel, velké nerovnosti ale už vyžadují podsyp a nerovnosti větší než 5 cm si už budou žádat pokládku roznášecích desek, expandovaného polystyrenu a suchého vyrovnávacího podsypu.
- Pokud podlahu pokládáte přímo na základovou desku, nezapomeňte jako první krok umístit izolaci proti zemní vlhkosti.
- V případě instalace podlahy v patře je nutné použít kročejovou izolaci v podobě minerální vaty nebo dřevovláknitých desek, abyste snížili tzv. kročejový hluk, který je nejčastěji způsobený dupáním, pádem předmětů na zem a podobně.
- Při pokládce suché podlahy můžete také rovnou instalovat podlahové topení. Zde je nutné upozornit, že musíte použít topení, které je výrobcem určeno výhradně pro suché podlahy.

Kročejová vrstva a podsyp
Pokládku podlahy suchou cestou začněte v nejvzdálenějším, resp. protilehlém, rohu od vstupu do místnosti a pokračujte směrem ke dveřím (vstupu do místnosti). Pokud spodní vrstvu podlahy tvoří dřevo, položíme kročejovou vrstvu, např. mirelon. Poté se budeme soustředit na položení dilatační pásek.
Dilatační pásky se vkládají po obvodu celé místnosti a oddělují podlahu od zbytku stěn. Zabraňují tak šíření hluku mezi konstrukcemi. Když dilatační pásku vynecháte, brzy začne docházet k přenosu hluku skrze podlahy a byt tím ztratí na akustickém komfortu.
Na kročejovou vrstvu aplikujte podsyp z keramzitu. U podsypu rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Doporučená tloušťka podsypu je 10 až 60 mm. Ve větších tloušťkách dochází ke stlačení podsypu, čímž se podklad podlahy stává nestabilní. Pokud je potřeba aplikovat vyšší podsypovou vrstvu, je lepší rozdělit podsyp v polovině vloženou sádrokartonovou deskou o tloušťce cca 12,5 mm.

Velkou chybou při aplikaci podsypu bývá nedostatečné vyrovnání podsypu a následně pak sesedání podkladu a tvorba mezer.
Tip:
Abyste zamezili porušení hydroizolace zrny podsypu, je ideální použít mezi podsyp a hydroizolaci geotextilii. Tu je nutno použít i u dřevěného záklopu stropu, kde zabrání vysypání podsypu pod záklop.
Roznášecí vrstva
Roznášecí desky zabraňují vtlačení podsypu do izolantu. Aby se hrubá zrna keramzitu nevtlačila do sádrokartonových desek, použijte separační desky. Sádrokartonové nebo sádrovláknité desky používané na roznášecí vrstvu jsou vyráběny do systému zámků, takže je velmi snadné je pokládat a spojovat k sobě. Opět začínejte v nejvzdálenějším rohu místnosti a postupujte do prostoru.

Jakmile položíte první desku, můžete začít skládat další desky zámkem k sobě. Důležité je stát vždy na desce, ke které skládáte další díl.

Mezi zámky desek aplikujte speciální lepidlo.

Desky dále vzájemně sešroubujte v zámcích vruty do sádrokartonu.

Další řadu pokládáme na vazbu a to, co nám zbylo z první řady, pokládáme do řady druhé. Nejčastější chybou je, že při pokládce první desky zapomenete odříznout zámek, desky pak nelze do sebe usadit technologicky správně, a tím pádem omezíte únosnost desek. Pamatujte si tedy, že při přesazení podlahového dílce přiléhajícího ke stěně se musí vždy odříznout polodrážka, neboť dutina pod polodrážkou může způsobit deformace podlahy po zatížení.

Další chyba se stává ve dveřích místnosti. Pokud pokračujeme s pokládkou suché podlahy do dalších místností, není potřeba uříznout polodrážku, protože byste v tomto místě museli spoj podložit a napevno spojit.
Po pokládce desek a nanesení lepidla do zámků je nutné počkat 4-8 hodin, aby lepidlo dobře zatvrdlo a podlaha byla dokonale funkční. Po uplynutí této doby pak již můžete položit finální nášlapnou vrstvu - koberec, dlažbu nebo vinyl. V případě vinylových podlah je pak nutné ještě nanést sádrovou stěrku, která překryje všechny spáry a nedojde k jejich prokreslení do měkkého vinylu v krytině.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; keramzit.cz; nejremeslnici.cz; stavba.tzb-info.cz; liapor.cz; knauf.cz
Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová