reklama

Tip na aplikaci PUR pěny do těžce přístupných míst

Aplikace PUR pěny pomocí silikonové hadičky vám umožní dostat pěnu i do míst, kde by to jinak bylo nemožné. Ukážeme si, jak při aplikace postupovat. Nebudete k tomu potřebovat nic víc než pistoli na PUR pěnu a zhruba jeden metr dlouhou hadičku ze silikonu.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Aplikace PUR pěny pomocí hadičky vám umožní dostat se i do míst, kam byste jinak pěnu nenastříkali

Aplikace PUR pěny – vždycky dnem nahoru

Při aplikaci PUR pěny je důležité stříkat pěnu tak, aby kartuše s pěnou směřovala dnem vzhůru, jinak z kartuše brzy unikne plyn, klesne její tlak a PUR pěnu z nádoby nedostanete. Proto je důležité obsah kartuše pořádně promíchat – pořádně je myšleno protřepat nádobu alespoň 40krát. Až poté je připravena k použití.

Nepodceňujte ani přípravu povrchu, kam budete PUR pěnu nanášet. Měl by být zbaven prachu a dalšího nepořádku. Vhodné je místo, kam budete PUR pěnu aplikovat, smočit čistou vodou. Vodou můžete postříkat i PUR pěnu, až ji nanesete. Voda totiž urychluje tvrdnutí pěny.

Hadičku je potřeba nasunout na pistoli těsně
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hadičku je potřeba nasunout na pistoli těsně

Pomůže hadička

Aplikace PUR pěny do těžce přístupných míst se dá elegantně vyřešit. Problém může nastat například v případě, kdy potřebujete dostat pěnu do mezery mezi štítem a palubkovým podbitím, kde kartuše při otočení dnem vzhůru naráží právě na palubkový záklop. V takovém případě stačí nasadit na pistoli silikonovou hadičku, kterou koupíte v každé lépe vybavené prodejně s domácími potřebami. Hadičku zasunete na ústí pistole a je hotovo. Délku hadičky si zastřihněte tak, aby se dostala do mezery, kam potřebujete PUR pěnu dostat, a nebyla zbytečně dlouhá.

Jaký průměr hadičky použít? Nejlepší je vzít si pistoli do obchodu s sebou a vyzkoušet, která hadička na váš tip pistole pasuje nejlépe. Hadička musí držet opravdu pevně, aby se při aplikaci pěny nevysunula. Pro jistotu ji na pistoli můžete zajistit stahovací páskou.

Pistole s hadičkou – jednoduché, ale účinné
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pistole s hadičkou – jednoduché, ale účinné

Pomalu, ale jistě

Stříkání PUR pěny přes hadičku jde pomalu. Nicméně je potřeba s prací zbytečně neotálet, aby nezačala pěna v hadičce tuhnout – pak by se průtok pěny zásadně omezil. Pěnu stříkejte v pruzích, které se budou vzájemně překrývat. Myslete na to, že PUR pěna zásadně nabývá na objemu, a to i ta, u které výrobci tvrdí, že je nízkoexpanzní.

Setkat se můžete i s PUR pěnou, která není určena pro aplikaci pomocí pistole, ale pomocí plastové trubičky. V tomto případě bohužel fígl s hadičkou moc dobře fungovat nebude – silikonovou hadičku na plastovou trubičku nenasadíte tak pevně a těsně, aby celý systém správně pracoval.

Myslete na to, že pěna nabývá na objemu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Myslete na to, že pěna nabývá na objemu

Nezapomeňte na očistu

Pokud chcete hadičku pro stříkání pěny používat opakovaně, nezapomeňte ji od PUR pěny očistit. Z pistole vyšroubujte kartuši s PUR pěnou a na její místo našroubujte čisticí sprej. Ten propláchne nejen pistoli, ale i nasazenou hadičku, a to tak, že ji můžete použít znovu.

Nakonec všechno očistěte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec všechno očistěte

Jak při práci s PUR pěnou, tak i s čističem PUR pěny vždycky pracujte v rukavicích. Pěna zanechává na pokožce nevzhledné skvrny, které se prakticky nedají umýt.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 7. 4. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč