reklama

Vyzkoušejte tak trochu nekonvenční způsob kotvení

Preferujete jednoduché způsoby kotvení různých materiálů? Místo zdlouhavého vrtání a kotvení pomocí hmoždinek a vrutů je tu daleko jednodušší a rychlejší způsob - lepení. Rychleschnoucí lepidlo, kterému se říká tekuté hřebíky, je nekonvenční způsob kotvení různorodých materiálů jak v exteriéru, tak také v interiéru. Lepit je možné všechny materiály s výjimkou některých měkkých plastů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nekonvenční způsoby kotvení materiálů

Co si představit pod pojmem nekonvenční způsoby kotvení materiálů? Slovo nekonvenční je charakteristikou pro něco, co není obvyklé, tradiční nebo běžné, a právě od tohoto se liší. Nekonvenční může být také něco originálního. Kotevní technika je nezbytnou součástí moderního stavitelství poskytující bezpečnou fixaci konstrukčních prvků. Nejčastěji používané kotvící prvky jsou hmoždinky a vruty. Dále tu jsou kotvící techniky nerozebíratelné, což jsou sváry, nýty, chemické kotvy a lepené spoje. 

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při nekonvenčním způsobu kotvení nebudete potřebovat ani vrtačku a hmoždinky, a ani kladivo a hřebíky. Spojit dva rozdílné materiály lze i bez vrtání.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Povrch, který se bude lepit, musí být dokonale zbaven prachu a nečistot. Ideální je použít průmyslový vysavač a podklad dokonale očistit. 

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Práh k domu bude z bukového dřeva, které je tvrdé a odolné. 

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Příprava kartuše s lepidlem, kterému se říká tekuté hřebíky, se neliší od jiných kartuší. Nejprve se odřízne plast u závitu v kartuši a poté se přizpůsobí aplikační špička vyžadované šířce vytlačovaného lepidla.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravenou kartuši vložte do aplikátoru a zaaretujte. Je dobré vědět, že toto lepidlo je použitelné do exteriéru i interiéru. Unese zátěž až 400 kg.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepidlo se nanáší buď ve vlnovce nebo v jednotlivých bodech, jako kdybyste skutečně do dřeva zatloukali hřebíky.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravený práh usaďte na připravený a vyrovnaný podklad, který je soudržný a očištěný. V případě prahu bude nutný i nepatrný sklon, aby byla voda a vlhkost odváděna od domu ven.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podlepený práh stačí jen přitisknout a během minuty je pevně přilepený k betonovému podkladu. Tento nekonvenční způsob kotvení materiálů, jako je použití tekutých hřebíků, patří mezi jednoduše aplikovatelné, a přitom dokonale upevňované způsoby.

Tam, kde nelze vrtat, použijte tekuté hřebíky. Co to vlastně je? Představte si montážní lepidlo s okamžitou a extra silnou přilnavostí, které dokáže lepit i zdánlivě nesourodé materiály. Lepí vše okamžitě, stačí stlačit na 10 sekund a vše drží.

Tekuté hřebíky jsou ve skutečnosti lepidlo, které splní stejný účel. Hlavní složkou tohoto lepidla jsou polymery. Ty k sobě bez obav přichytí dva různé materiály s rozdílnými vlastnostmi. Tyto způsoby kotvení jsou použitelné v interiéru i v exteriéru, protože lepidlo nepodléhá povětrnostním vlivům.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podle rozsahu lepení je možné zakoupit jak minimalistické balení, které není větší než balení zubní pasty, ale i standardní kartuše nebo tuby. 

Tepelná odolnost tohoto lepidla je od -20 °C až po velmi vysoké teploty 80 °C. 

Tyto způsoby kotvení nejsou vhodné pro lepení zrcadel, kde hrozí chemická reakce lepidla se zadní stranou zrcadla, a dále polystyrenu, PE, PP, PTFE a tenkých plastů ze stejných důvodů. Nahrazují hřebíky, vruty a šrouby, lepidlo se snadno aplikuje, rychle přilne k povrchu a je přetíratelné. 

Zdroj informací: Minutový manžel Pepa Libický, AC Marca, www.ceys.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová