reklama

Lepidlo, které schne přímo turbo rychlostí

Rychleschnoucí lepidlo si většinou představíme jako vteřinové lepidlo, které slepí vše včetně našich prstů. Jenže vteřinové lepidlo použijeme spíše v domácnosti na lepení drobných předmětů. Na lepení některých stavebních materiálů by to chtělo něco většího. Existuje vůbec lepidlo, které zvládne lepit dřevo, polystyren nebo beton a jeho zasychání netrvá věčnost?

i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Rychleschnoucí lepidlo, které se hodí na stavbu i do domácnosti

Turbo Speed je rychleschnoucí lepidlo, které se uplatní na stavbě

Stavíte, rekonstruujete nebo jste zanícený domácí kutil? Pak potřebujete ke své práci spoustu nejrůznějších materiálů. Ať je to dřevo, sádrokarton a další, musíte tyto materiály čas od času spojovat. Někdy to jde pomocí vrutů nebo nýtů, někdy si vystačíte s hřebíky, jindy budete potřebovat lepidlo.

A u lepidla se chvíli zastavíme. Každý, kdo doma nebo v dílně lepil byť jen papír k papíru, ví, že není lepidlo jako lepidlo. Na trhu jsou desítky nejrůznějších lepidel, která jsou specifická pro daný typ materiálu, nebo univerzální, která můžete použít téměř všude.

Sháníte kvalitní lepidlo na polystyren, protože právě potřebujete nalepit dekorační lišty? Potřebujete jednoduše spojit OSB desky nebo sháníte lepidlo na dřevotřísku? Potřebujete rychle připevnit dřevěné dekorace na sádrokarton?

Nanášení na povrch je jednoduché
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Nanášení na povrch je jednoduché

Většinou sáhnete po některém z nízkoexpanzních montážních lepidel – tím spolehlivě slepíte dřevo, OSB desky, polystyren i sádrokarton. Pokud potřebujete použít lepidlo třeba na beton nebo cihly, hledáte už specifický druh montážního lepidla, které si poradí i s takto porézním materiálem.

Hlavní přínos lepidla

Proto pro vás bude jistě přínosné, když zjistíte, že existuje lepidlo, které splňuje všechny shora uvedené potřeby – umí lepit náročné materiály.

Pro lepení polystyrenu, betonu, dřeva a dalších běžných stavebních materiálů představuje polyuretanové lepidlo vytvořené z polyuretanových polymerů doslova revoluci. Vytváří trvanlivé a odolné spoje, má skvělou přilnavost, nijak nenarušuje povrch polystyrenových prvků a po vytvrzení je takový objemově spoj stálý.

Aplikaci zvládne i úplný nešika
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Aplikaci zvládne i úplný nešika

A co je na tom všem nejlepší? Je to turbo rychleschnoucí lepidlo, protože tuhne již za 60 sekund. A není to žádný obchodnický trik, jak nalákat důvěřivé zákazníky. Pracuje se s ním podobně jako třeba s dvousložkovým lepidlem – to znamená, že se obě strany spoje potřou lepidlem a nechají 60 sekund odvětrat. Poté se spojí. Do cca 3 minut máte pevný spoj.

Aplikace se provádí jednoduše v několika krocích a nezabere vám více než pár minut. Je však tak jednoduchá, že ji pochopí každý. Lepidlo koupíte v natlakované dóze, kterou je třeba před použitím důkladně protřepat. Poté stačí nasadit aplikační pistoli, nastavit aretačním šroubem požadované dávkování a pustit se do práce. Již po 60 vteřinách můžete lepené předměty spojit k sobě. Pokud potřebujete opravit polohu lepeného předmětu, máte po slepení ještě 60 vteřin možnost.

Postup lepení

  1. Příprava pistolové dózy – Dózu je nutné důkladně protřepat a nasadit na pistoli.
  2. Navlhčení podkladu – Podklad musí být navlhčený. Použijte například rozprašovač nebo váleček.
  3. Nanášení lepidla Turbo Speed – Lepidlo naneste v jedné vrstvě na lepený povrch, který může být i mírně nerovný, lepidlo se snadno přizpůsobí.
  4. Navlhčení lepidla – Povrch lepidla navlhčete rozprašovačem.
  5. Technologická pauza – Počkejte 60 vteřin, což je doba, která stačí lepidlu k odvětrání a vytvoření povrchové slupky na PU pěně.
  6. Spojení předmětů – Nejpozději do 2 minut od nanesení lepidla můžete pevně přitisknout lepené prvky k podkladu. S plochami lze po spojení ještě další minutu hýbat, po této době již vše drží pevně na svém místě.
Lepidlo není potřeba rozmíchávat, pouze protřepete nádobu
i (Zdroj: Den Braven Czech and Slovak a.s.)
Lepidlo není potřeba rozmíchávat, pouze protřepete nádobu

Lze s tímto lepidlem lepit všechny materiály?

Toto lepidlo je sice téměř univerzální, ale není všemocné a všeschopné. Například problematické plasty, jako je polyetylen a polypropylen, s ním slepit nelze (ačkoliv tyto materiály lze lepit jen velmi obtížně čímkoliv) a také je nelze použít na teflon.

PU lepidla jsou nesmírně variabilní, a jakmile se je naučíte používat, otevřou se vám zcela nové možnosti. Seznamte se s revolučním typem lepidla a posuňte svou práci a opravy doma či v dílně o level výš.

Zdroj informací: Den Braven Czech and Slovak a.s.

Publikováno: 14. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová