reklama

Není nad vlastní domácí zahradní saunu

Domácí sauna je k vidění nejen v severských státech, ale i u nás. Saunování je pro naše tělo velice prospěšné. Jedná se vlastně o takovou očistu organismu. Díky saunování dostaneme z těla veškeré toxiny, zlepšíme si imunitu, zpomalíme stárnutí, podpoříme správnou činnost srdce, předcházíme zánětlivým onemocněním horních cest dýchacích a mnoho dalšího. Mít tedy takovou malou domácí saunu je vlastně výhra, která nám prodlouží život.

Domácí sauna s bazénkem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdraví podpoří i domácí sauna

Domácí sauna je skvělý nápad, jak podpořit vlastní zdraví a prospět celému našemu organismu. Když opomeneme veškeré klady, které má saunování pro naše tělo, jedná se i o perfektní způsob, jak potlačit špatnou náladu v zimním období, kdy jsou dny krátké a navíc nám chybí sluníčko.

Postavit si domácí saunu na zahradě nemusí být tak nemožné, jak by se mohlo zdát. O svém by mohl vyprávět domácí kutil, který takovou malou saunu postavil. Vše začalo jednoho deštivého dne. Vzhledem k tomu, že měl ve své dílně 100 prken severského smrku, každé o délce 3 metry, rozhodl se pro její stavbu. Vzal si do ruky tužku a papír a během pár chvil vytvořil prvotní nákres, jak by měla jeho vlastnoručně vyrobená sauna vypadat.

Plánek domácí sauny
Plánek domácí sauny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Severský smrk neobsahuje tolik smůly jako naše místní smrky. Když se tedy v sauně zatopí, nebude na nás ze stěn a stropu padat žádná smůla. Postupně do každého prkna z každé strany vyrobil za pomoci ruční frézky podélnou drážku, aby mohl jednotlivá prkna propojit. K jejich propojení použil obyčejnou plovoucí podlahu, kterou nařezal na 1 cm široké pásky. Tyto pásky pak vložil do drážek a propojil tak jednotlivá prkna.

Sauna je vyrobena ze severského smrku
Sauna je vyrobena ze severského smrku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Ze smrkových prken postavil malou chatičku ve tvaru osmiúhelníku. Po otevření dveří vejdeme do útulné místnůstky se 2 dřevěnými lavičkami. Přímo naproti dveřím na nás vykouknou stará kamna tzv. Petry. Tato kamna šikovný kutil vyčistil a navrch přidělal kovový límec, který okáže pojmout až 20 kg lávového kamene.

V domácí sauně se topí starými kamny, která pojmou až 20 kg lávového kamene
V domácí sauně se topí starými kamny, která pojmou až 20 kg lávového kamene (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V těsné blízkosti domácí sauny venkovní stojí malý bazének. Po každém saunování by mělo přijít ochlazení těla. K tomu se perfektně hodil obyčejný venkovní bazén, který tento šikula obložil dřevem, aby se perfektně hodil k nové sauně. I bazén má tvar osmiúhelníku. Bazén je navíc vybaven sprchou pro ty, kdo nechtějí skočit do studeného bazénu. Sprcha funguje přes kartušovou filtraci.

V těsné blízkosti sauny stojí bazén se sprchou
V těsné blízkosti sauny stojí bazén se sprchou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Celé stavbě dominuje samozřejmě severský smrk a vše je vyrobeno ve stejném stylu tak, aby nebyl narušen příjemný ráz zahrady.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 28. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.