reklama

Jak na lepení akustických panelů?

Chystáte se na další krok pro zvelebení vašeho domova a chcete si být jistí, že postupujete správně? Máme pro vás pár tipů, díky kterým si můžete troufnout i na takovou prácičku, jako je instalace akustických panelů.

i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)
Akustické panely jsou nejen praktické, ale i krásné (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)

Akustické pěny můžete znát už pár dlouhých let, své místo si v domácnostech však příliš nenašly, protože nebyly estetické. Proto se čím dál více dostávají na výsluní akustické designové panely, které mohou být nejen pěkným zdobením interiéru, ale zároveň tlumí hluk a některé dokonce udržují teplotu v pokoji.

Nabídka akustických panelů je opravdu široká, takže si můžete vybrat od těch základních až po panely s LED osvětlením. Hodí se do pracovny, pokojů i obýváků. Ovšem pokud čtete tento článek, máte již pravděpodobně možnosti panelů nastudované a možná už nějaké leží připravené u vás na rozbalení. Takže se jde na přípravu. Vyberte si, zda budete desky přivrtávat nebo lepit. V tomto článku zjistíte tipy a triky pro lepení.

Než začnete lepit

Akustické panelové desky bývají velké a těžké. Než vůbec otevřete kartuši s lepidlem, ověřte si, že povrch stěny takovou zátěž zvládne. Při rekonstrukci starého domu či bytu byste nejdříve měli upravit podklad, na který desky budete připevňovat. Kvalitu omítky můžete ověřit i tak, že na ni přilepíte lepicí pásku nebo do ní rýpnete a ihned zjistíte, jak omítka drží. Když se drolí, více praská a odlupuje, je potřeba nejdříve stěny případně strop oškrábat. Plocha, na kterou obklad lepíte, jej musí unést.

Pokud je zeď v pořádku, zbavte ji prachu, stačí omést smetáčkem, nebo ti, kdo mají, mohou použít kompresor. Povrch stěn a panelů nesmí být zaprášený, špinavý ani mastný. Aby plochy dobře držely, je potřebné je nejdříve očistit. Nezapomeňte ani na konec stěny, kdy stěna přechází k podlaze. Tato místa bývají často oprýskaná. Stačí všechny drolící se části odstranit, případně opravit. Pak jsou stěna i desky připravené k lepení.

Připravte si pomůcky i panely

Je lepší, když jste na takovou práci alespoň dva – ale sami to zvládnete také. Problém by mohl být při lepení na strop. V tomto případě si pomůžete tím, že panel zkrátíte na půl. Bude tak jednodušší manipulace i rozložení váhy. Přeměřte si panely a uřízněte je tak, abyste nechali místo například na vypínač nebo zásuvky. Panely podle potřeby zkraťte. Máte připraveno k lepení.

Co budete k lepení akustických panelů potřebovat?
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)
Co budete k lepení akustických panelů potřebovat?

Jde se lepit!

Pro připevnění akustických panelů se obecně doporučuje nízko expanzní pěna nebo montážní lepidlo. Je dobré si ověřit, že jste vybrali správnou variantu. Hodit se vám bude například montážní lepidlo s vysokou pevností pro lepení široké škály materiálů. Pro lepení s pěnou i lepidlem v podstatě platí stejná základní pravidla.

V případě, že lepíte jeden větší panel, nanášejte lepidlo i po jeho obvodu. Nezapomínejte, že se lepicí materiál při přitisknutí na zeď trochu „rozblemcne“, takže si nechte od okraje rezervu cca 5 cm. Lepidlo nanášejte v bodech, nebo vytvořte klasickou housenku. Je celkem jedno, jaký styl nanášení lepidla si zvolíte, hlavně aby bylo aplikováno symetricky a jednotlivé pruhy lepidla se nedotýkaly. Naopak mezi nimi nechte rozestup.

Pro montáž akustických panelů se doporučuje nízkoexpanzní pěna nebo montážní lepidlo
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)
Pro montáž akustických panelů se doporučuje nízkoexpanzní pěna nebo montážní lepidlo

Vždy pozorně čtěte pokyny na obalu produktu, kde budete mít jasně napsáno, jak postupovat. Po aplikaci lepidla na panel v celé délce nastal čas panel přitlačit ke zdi nebo stropu. Do panelu nebouchejte, ale snažte se přitlačit postupně po celém jeho povrchu, aby lepidlo či pěna zcela přilnuly ke zdi. Kvalitní lepidlo dokáže udržet panely na stěně, ale můžete pro jistotu použít i fixaci pomocí pásky nebo vzpěr.

Panel pořádně přitlačte po celé jeho délce
i (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)
Panel pořádně přitlačte po celé jeho délce

Chystáte se na celou zeď? Značně si ulehčíte práci lepením desek od spodu. Ty následně mohou dělat opěrný bod pro desky nad nimi. Přečtěte si v technickém listu, jak dlouho má lepidlo vytvrzovat, tzn., kdy nastane konečná pevnost. Zpravidla to bývá 24–48 hodin.

Rychlý návod na práci s akustickými panely naleznete ve videu: https://www.youtube.com/watch?v=iE7C7ZmnslY.

Pokud vám lepidlo ukápne mimo panel, nesnažte se ho odstranit vodou! Stačí jej setřít hadříkem, nebo se jej zbavíte po zatvrdnutí.

Montážní lepidlo je opravdový silák
Montážní lepidlo je opravdový silák (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)
Lepí i těžké a velkoformátové doplňky
Lepí i těžké a velkoformátové doplňky (Zdroj: Henkel ČR, spol. s r.o.)

Jaké lepidlo zvolit?

Našli jste již několik favoritů, ale chcete mít jistotu ve výběru spolehlivého montážního lepidla? Rozumíme vám! Opravdový silák s univerzálním použitím i na vlhkých površích je například montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL HIGH TACK. Díky jeho vysoké počáteční pevnosti, která vytvrzuje vzdušnou vlhkostí, udrží i těžší a velkoformátové doplňky do domu od zrcadel až po akustické panely. Lepí širokou škálu savých i nesavých materiálů jako je dřevo, kámen, sádrokarton, cihla, beton, sklo a mnoho dalších. Takže máte jistotu, že pro něj doma naleznete využití. Navíc s ním i vyplníte menší trhliny. Lepidlo nestéká a po vytvrzení jej můžete brousit a přetírat dle libosti.

 Zajímají vás i další lepidla či montážní pěny? Podívejte se na www.pattex.cz.

Zdroj informací: Henkel ČR, spol. s r.o.

Publikováno: 29. 10. 2023, Autor: Henkel ČR, spol. s r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce