reklama

Prosvětlete své bydlení pomocí světlovodů, ušetříte energie

S každým dnem během zimního období je byt nebo dům těsnější a těsnější. Do toho se krátí dny, a tím i přirozené denní světlo, které tolik potřebujeme pro svou náladu a vitalitu. Některé věci neovlivníme a musíme se s nimi vyrovnat. Přivést více světla do bytu, firmy či kanceláře ale může být menší problém, než se zdá. Řešením jsou světlovody. Naplánujte si jejich instalaci už teď.

i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Najít světlý bod je možné se světlovody docela jednoduše (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Tubusové světlovody procházejí několika skladbami stavby, jako je strop, patro, tepelná izolace, půda nebo střešní konstrukce. Neexistuje tedy jen jedno řemeslo, které by zajištovalo všechny činnosti. A z tohoto důvodu by se instalace světlovodů neměl ujmout laik, případně pouze truhlář, klempíř nebo pokrývač. Návrhy světlovodů vám může provést výrobce nebo projektant, montáž světlovodů pak  specializovaná montážní firma. Je potřeba oslovit společnost, která se zabývá montážemi v běžných kamenných domech, dřevostavbách nebo třeba pasivních domech.

Světlovod je jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Světlovod je jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení

Kopule, tubus a přirozené světlo v interiéru

Jak světlovod funguje? Jedná se o jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení. Nepotřebuje žádnou externí energii a „pohání je příroda“. Přirozené denní světlo se dostává i do těch nejtemnějších zákoutí interiéru. Světlovod se skládá z kopule na střeše domu, světlovodného tubusu a difuzéru v interiéru. Jednotlivé komponenty tvoří docela jednoduchou stavebnici. Do bytu nebo domu se přivezou v rozloženém stavu, a pokud nic nebrání instalaci, dá se vše zabudovat během jednoho odpoledne

Světlo z nízkých úhlů

Lidé, kteří se rozhodují, jestli pořídit světlovod, přemýšlejí, zda instalaci neodložit až na jaro, kdy bude více přirozeného světla, a jejich investice se tak lépe zúročí. Instalace se provádějí během celého roku. Třeba podzim je v podstatě velmi dobré období. Sluneční paprsky se takzvaně zkracují, a proto získat trochu přirozeného světla navíc je opravdovým benefitem. Odborníci doporučují vybrat takovou značku světlovodu, jež zajistí světelné zisky právě v nadcházejících podzimních a zimních měsících.

Zcela zásadní je schopnost světlovodu zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech. Můžeme si to představit docela jednoduše: V létě svítí slunce téměř v nadhlavníku. Po značnou část dne tak paprsky dopadají přímo na střechu. V zimě však slunce „poklesne“ a světlovodná kopule na střeše musí zachytit a pomocí světlovodných tubusů předat co nejvíce světla do interiéru.

Při výběru světlovodu v tomto roční období se tedy ptejte na poměr letního a zimního výkonu, který lze považovat za vynikající indikátor účinnosti světlovodu. Tento ukazatel zároveň umožňuje nestranné porovnání produktů napříč spektrem výrobků v České republice i ve světě. Při správném dimenzování světlovodů lze docílit stálého a spolehlivého osvětlení nehledě na klimatické podmínky.

Díky světlovodům ušetříte energii za svícení elektrickým proudem
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Díky světlovodům ušetříte energii za svícení elektrickým proudem

Na délce záleží

Pokud je řeč o účinnosti světlovodu, která nás zajímá především v zimním období, musíme zmínit ještě jeden důležitý parametr – totiž takzvanou efektivní délku vedení neboli light transfer efficiency. Tato veličina by se dala se definovat jako vzdálenost závislá na účinnosti světlovodu, při které výrobek zachová většinu světelného toku, tedy minimálně 70 % světelného toku procházející světlovodným potrubím. Tato délka se u všech výrobců diametrálně liší, protože každý výrobce používá povrch s jinou celkovou odrazností.

Zcela zásadní je schopnost světlovodu zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Zcela zásadní je schopnost světlovodu zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech

Instalace

Světlovody jsou důmyslné stavebnice, u kterých jednotlivé díly navazují přesně jeden na druhý. 

Postup v bodech:

  • vyznačení místa pro instalaci světlovodů
  • sondáž (je potřeba kvůli zjištění prostupnosti střechy a eliminaci překážek)
  • vyříznutí stropního otvoru budoucího světlovodu
  • zasunutí tubusu se stropním kroužkem a zajištění fixačními patkami
  • sejmutí střešní krytiny a vyříznutí otvoru do střešní konstrukce
  • umístění lemování podle typu střešní krytiny
  • nanesení silikonu ze spodní strany
  • spojení prvního dílu světlovodu se střešní krytinou, upevnění kotvícími šrouby
  • natočení tubusu do požadovaného úhlu
  • propojení prodlužovacími kusy
  • utěsnění dílů páskami
  • instalace pohledových částí v interiéru i exteriéru
  • odstranění všech fólií
  • namontování kopule na střechu
  • vložení zrcátek
Světlovody zajistí světlo i tam, kde není možné instalovat okna
i (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)
Světlovody zajistí světlo i tam, kde není možné instalovat okna

I když se instalace světlovodu jeví jako jednoduchá práce a vlivem pečlivě předpřipravených dílů toho není možné moc zkazit, rozhodně doporučujeme obrátit se na odborníky, pokud nemáte aspoň minimální zkušenosti s prací podobného charakteru. Přeci jen se zasahuje do střešních a stropních konstrukcí, což může být problematické z hlediska statiky, ale i těsnosti vůči vodě či teplu. Narušení izolační vrstvy, střešní konstrukce či střešní krytiny pak může znamenat opravdu velký problém a opravy mohou vyjít na značné částky.

Zdroj informací: Solatube, WT-Windows Tomorrow s.r.o.; ceskestavby.cz

Publikováno: 20. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová