reklama

Hezký chodník začíná pokládkou obrubníků

K čemu vám bude hezká venkovní dlažba, když podceníte pokládku obrubníků? Právě proto se na tuto část stavby chodníku zaměříme. V následujícím článku se můžete inspirovat jednoduchým návodem. K práci budete potřebovat jen metr, tužku, vodováhu, úhlovou brusku a něco, čím si namícháte beton.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při instalaci obrubníků se neobejdeme bez vodováhy (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Intalaci obrubníků začněte vyměřením

Každá instalace obrubníků začíná vyměřením a v našem případě to nebude jinak. Předpokladem je, že máme srovnanou zeminu, na kterou přijdou obrubníky pokládat. Obrubníky musíme vytyčit jak vertikálně, tak i horizontálně. K výškovému vytečení stačí vodováha, k horizontálnímu je nejlepší provázek. Na začátek a konec chodníku si zatlučeme dřevěné latě a mezi ně natáhneme stavební provázek - ten nám bude vytyčovat rovinu. Provázek musí být na latích upevněn ve stejné výšce - pro vyměření postačí hadicová vodováha nebo stavební laser.

Beton pod obrubníky nesmí být moc řídký
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Beton pod obrubníky nesmí být moc řídký

Na výšce záleží

Provázek musí být mezi latěmi napnutý, nesmí se prověšovat. Teď budeme muset trochu počítat. Běžný zahradní obrubník má výšku 25 cm. Při pokládce obrubníků se počítá s tím, že přijdou uložit na cca 5 cm vysoké betonové lože. Takže, aby byl obrubník zároveň s vrcholem provázku, musí být zemina od provázku vzdálena 30 cm. Počítejme s tím, že vrstva betonu bude trochu vyšší - místo 5 cm spíše 7 cm. Důvod? Obrubníky se poklepáním do betonu o cca 2 cm zatlučou.

Provázkem si kontrolujeme rovinu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Provázkem si kontrolujeme rovinu

Jdeme betonovat

Při instalaci obrubníků je důležité, aby byl beton sušší. Proč? Protože do řídkého betonu by se obrubníky propadaly a těžko bychom je udrželi v rovině. Beton si do výkopu naneseme lopatou, trochu ho zarovnáme zednickou lžící, změříme výšku betonu od vrcholu provázku, a pokud je vše v pořádku, můžeme na beton položit obrubník. Gumovou paličkou ho do betonu jemně zaklepeme tak, aby byla horní hrana obrubníku v rovině s provázkem. Takto pokračujeme v betonování dalších obrubníků. Zároveň nezapomínáme kontrolovat to, aby byly obrubníky v rovině i po délce - jinak se nám bude chodník vlnit jako zmrzlý had.

Obrubníky musíme jemně doťuknout paličkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Obrubníky musíme jemně doťuknout paličkou

Při instalaci obrubníků nakonec všechno uhlaďte

Jakmile máme intalaci obrubníků hotovou, je na místě vytvořit u jejich spodní části betonovou patku, aby dobře držely. Nejprve si ale menší vodováhou zkontrolujeme, zda jsou obrubníky v rovině a nevyvrací se. Pokud ano, nevadí. K patce obrubníku si přihodíme beton a hladítkem na beton na obrubník zatlačíme tak, aby byl ve vodováze. Jakmile je srovnaný, naneseme další beton a z obou stran obrubníku vytvoříme zmiňovanou betonovou patku. Pozor! Beton nesmíme dát moc vysoko, jinak bychom k obrubníku nebyli schopni přisadit dlažbu. Patka by měla končit cca v 1/2 obrubníku - z vnější strany, kam nepřijde dlažba, může být betonu více. Až takto ukotvíme všechny obrubníky, máme práci hotovou.

Takto změříme, jestli se nám obrubníky nevyvracejí
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto změříme, jestli se nám obrubníky nevyvracejí

Pokud potřebujeme obrubníky řezat, můžeme je dělit flexou s diamantovým kotoučem. Řezání se nevyhneme například v rozích. Tam totiž neskládáme obrubníky natupo, ale flexou je seřízneme pod úhlem 45 °. Po sesazení budou tvořit pravý úhel.

V případě, že bude betonová patka u obrubníku pohledová - například při realizaci výškově přesazené dlažby, můžeme patku hezky zarovnat pomocí rovné stahovací latě, která se jinak běžně používá na omítky.

Nakonec u obrubníků vytvoříme betonovou patku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec u obrubníků vytvoříme betonovou patku

Než prostor mezi obrubníky zasypeme štěrkem, necháme beton důkladně zaschnout. Minimální doba je alespoň 14 dní. V létě chráníme beton před rychlým vysycháním a můžeme ho také jemně kropit. Naopak na podzim nebo brzy zjara, kdy hrozí přízemní mrazíky, přikryjeme beton alespoň plachtou.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 5. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč