reklama

Jak vybrat oplocení domu a zahrady

Chystáte se do stavby oplocení, ale nejste si jistí, jak by mělo vypadat? Při výběru plotu je třeba zvážit několik faktorů. Poradíme vám, jak se správně rozhodnout.

i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Nepodceňte správný výběr oplocení (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)

Jak vybrat vhodné oplocení pozemku

Zvažte účel oplocení

Pokud od plotu očekáváte především ochranu dětí a domácích zvířat, pak se zaměřte na bytelné ploty. Podobný typ oplocení budete potřebovat i v případě, že toužíte po soukromí. Chcete pouze naznačit hranici pozemku a nenarušovat tím ráz zahrady? Pak pro vás bude skvělou volbou jednoduchý laťkový plot.

Vezměte v úvahu design domu

Styl domu vám bude šikovným vodítkem při výběru toho správného plotu. Mezi vaším domovem a oplocením by totiž mělo existovat pevné designové propojení. Starší domům sluší cihlový i okrasný kovový plot. S novým dřevěným oplocením však krásně prokouknou. Moderní dům, roubenka, chalupa a venkovské stavební budou perfektně ladit s plotem ze dřeva.

Zvolte výšku plotu

Pokud plot budujete především jako ochrannou bariéru, případně je pro vás nejdůležitější jeho estetika, bude vám stačit výška kolem 1 metru. Bezpečnostní funkci zastane plot vysoký 150 cm. Právě tato výška je ideálním dělícím prvkem mezi jednotlivými domy.

Vyberte materiál

Pletivo je cenově dostupné a prakticky bezúdržbové. Jeho nevýhodou je však méně estetický vzhled a absence soukromí. Řešením mohou být popínavé rostliny, které plot zakryjí a vytvoří přirozenou bariéru. Kov patří mezi dražší materiály, avšak oplocení z kovu ihned upoutá pozornost a pozemku propůjčí tajuplný vzhled. Toužíte po silné a nepropustné bariéře? Pak můžete podle potřeby zvolit pevné zdivo.

Dřevěný plot u nás stále patří mezi nejoblíbenější. A není se čemu divit. Lze jej postavit v jakémkoliv stylu, velikosti i výšce. Dřevo je přírodní a udržitelný materiál, který má po kvalitním ošetření velmi dlouhou životnost.

Dřevěné oplocení je stálicí a patří mezi nejoblíbenější
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Dřevěné oplocení je stálicí a patří mezi nejoblíbenější

5 největších výhod dřevěného oplocení

Široký výběr

Nabídka dřevěných plotů je téměř nekonečná. Můžete si vybírat z různých druhů stromů, typů moření a stylů zpracování. Palubky, latě i palisády lze upravit tak, aby měly odpovídající výšku a šířku, kterou potřebujete. Díky své všestrannosti doplní oplocení ze dřeva jakékoliv prostředí, a hodí se na venkov i do města.

Rozumná cena

Náklady na stavbu dřevěného oplocení jsou ve srovnání s kovem či hliníkem přiměřeně nízké. V případě profesionální instalace plotu a správné údržbě vám navíc plot ze dřeva vydrží dlouhá desetiletí ve skvělém stavu bez nutnosti oprav.

Navýšení hodnoty nemovitosti

Dřevěné ploty jsou nejen stylové, ale navíc poskytují bezpečnost a soukromí. Díky těmto vlastnostem jsou velmi přitažlivé pro případné zájemce o nemovitost.

Jednoduchá údržba

Údržba dřevěného plotu je velmi snadná. Odolnost dřeva výrazně podpoří impregnace. Pokud si navíc pořídíte oplocení ošetřené vysoce kvalitní vakuotlakovou impregnací, nebudete se muset o plot nadále starat. V případě výraznějšího poškození stačí opravit či vyměnit pouze poničenou část plotu.

Dřevěný plot je nutné naimpregnovat
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Dřevěný plot je nutné naimpregnovat

Ekologické řešení

Dřevo je jako obnovitelná surovina ideální pro všechny, kdo chtějí šetřit životní prostředí. Díky minimálním energetickým nárokům a bezodpadovým technologiím zpracování je dřevo materiálem 21. století. Dřevěné oplocení i další výrobky ze dřeva jsou symbolem návratu k přírodě.

Zaujaly vás ploty ze dřeva a chcete mít pozemek oplocený co nejdříve? Využijte stavebnicového systému od Lesoservisu. Stačí si vybrat jednotlivé prvky, které vás na první pohled zaujmou. Díky velkým skladovým zásobám budete mít plot postavený už za pár dní.

Zdroj informací: Lesoservis s.r.o.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce