Pokládka plovoucí podlahy není nic, z čeho byste měli mít obavy, zvlášť pokud ji pokládáte na vyrovnanou podlahu a v místnosti s rovnými stěnami. V takovém případě zvládnete pokládku sami během jediného dopoledne. Popíšeme si stručný návod, jak postupovat. Při výpočtu spotřeby materiálu si objednejte o něco navíc – část lamel ztratíte kvůli prořezu a dobré je mít také drobnou zálohu pro případ, že některou lamelu uříznete špatně.
Při pokládce plovoucí podlahy nepodceňujte přípravu
Ještě než začnete se samotnou pokládkou plovoucí podlahy, musíte zajistit některé přípravné práce. Tak především – pokládat musíte na rovnou podlahu. Pomocí vodováhy nebo rovné latě zjistíte, jak na tom podkladní beton je. Přípustná odchylka je cca 2–3 mm na metr. Pokud je někde větší prohlubeň, nebo naopak hrb, musíte podlahu srovnat například pomocí samonivelační stěrky nebo „bouli“ obrousit.
Jak formátovat plovoucí podlahu?
Nezapomeňte na izolaci
Pod plovoucí podlahu nezapomeňte dát izolaci. Moderní izolační materiály kombinují jak teplenou, tak i zvukovou izolaci. Často jde o slisované PU hmoty vylepšené nalisováním nebo nalepením reflexní fólie, která zajistí dobré tepelněizolační vlastnosti podlahy. Izolace stojí pár korun, určitě si ji pod plovoučku dejte.
Začínáme s pokládkou
Každá lamela plovoucí podlahy má stranu, která slouží jako drážka a protikus, který plní funkci zámku. Při pokládce začneme tím, že první řadu lamel pokládáme tak, aby byly drážkou ode zdi. A co je důležité – lamely by se měly v ploše překládat vždy alespoň o 1/3, podobně jako se překládají cihly při stavbě zdi. Pozor, lamely nesmí být nikdy přiražené až ke zdi. Mezera mezi lamelou a zdí by měla být cca 1 cm. K vymezení mezery slouží speciální podložky.
Práce jde rychle od ruky
Jednotlivé lamely napojujeme nejprve podélně a postupně přidáváme další řady lamel. Pokládaná lamela se trochu nadzvedne a zasune se do zámku v protikusu. Vždy je důležité, aby do sebe drážky a protikusy na jednotlivých lamelách dobře zapadly. Někdy si budete muset pomoc trochu větší silou. Poslední lamelu v řadě je dobré doťuknout speciálním stahovákem – jde o kovový profil, který zajistí délkové sesazení lamel.
Položení poslední řady
Položení poslední řady lamel je specifické v tom, že málokdy vyjdou tak přesně, aby se podélně nemusely řezat. K řezu můžete použít přímočarou pilku nebo mafl. Důležité je dobré rozměření. A nezapomeňte na to, že opět musíte nechat cca 1 cm odstup od zdi, aby podlaha mohla „pracovat“ a nevyboulila se.
Na dělení lamel můžete použít i takzvané lamačky. Jedná se v podstatě o velké pákové nůžky. Práce s lamačkou je fyzicky trochu namáhavější, ale má svoje výhody – na rozdíl od řezání pilou nic nepráší a není hlučná.
Posledním krokem je instalace ukončovacích lišt, které zakryjí mezeru mezi plovoucí podlahou a zdí, jež jsme nechali, aby podlaha mohla dilatovat. Lišty se běžně připevňují ke zdi na hmoždinky.
Jedná se o skrytou montáž, kdy se na zeď nejprve uchytí držák lišty a do něj se následně nacvakne samotná lišta. Její funkce je nejen estetická, ale i praktická – do lišty se totiž dají schovat různé kabely třeba od antény nebo internetového připojení.
Publikováno: 12. 5. 2023, Autor: autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku