reklama

Položte do kuchyně rigidní vinylovou podlahu

Pokládka vinylové podlahy v kuchyni, zejména u kuchyňské linky, se kterou už nejde hýbat, může vypadat složitě. Vinylová podlaha má pevné jádro, může mít integrovanou podložku a díky zámkům v jednotlivých dílech se pod podlahu nedostane voda ani nečistoty. Není tedy problém ji u kuchyňské linky položit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokládka rigidní vinylové podlahy v kuchyni ke kuchyňské lince (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokládka rigidní vinylové podlahy

Označení „rigidní“ vychází z anglického slova „rigid“, v překladu pevný či neohebný. Základní vlastností rigidních vinylových podlah je tak poměrně velká pevnost materiálu. Povrch je odolný proti poškrábání, tlumí kročejový hluk, není náročný na údržbu a je vhodný pro podlahové vytápění. Jádro tvoří kamenná či minerální vrstva, která je zodpovědná právě za vlastnosti rigidní podlahy. Pokládka vinylové podlahy je poměrně jednoduchá.

Plovoucí vinylová podlaha není pevně spojená s podkladem. Vinylové podlahy s click clack systémem se snadno pokládají díky jednoduchému systému zámků, kdy do sebe jednotlivé dílce lehce zapadnou. Většina vinylových podlah si bez problému poradí s běžným domácím provozem. Krytina je vhodná i do rušnějších a častěji využívaných místností

Plovoucí rigidní vinylová podlaha v dekoru dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plovoucí rigidní vinylová podlaha v dekoru dřeva

Pokládka vinylové podlahy ke kuchyňské lince

Pokud se provádí pokládka vinylové podlahy nově, tedy do ještě nezařízené místnosti, v případě kuchyně platí základní pravidlo. A to je, že rigidní plovoucí podlaha se nepokládá pod kuchyňskou linku. Je tedy potřeba nejprve kuchyňskou linku nastěhovat a plovoucí podlahu pokládat k ní. 

Máme-li kuchyňskou linku celistvou, tedy se soklem, je pokládka vinylové podlahy jednodušší. V případě, že je kuchyňská linka na nožičkách, bude potřeba okolo nich podlahu přiříznout vykružovací hlavicí.

Pod kuchyňskou linku se rigidní podlaha nedává
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod kuchyňskou linku se rigidní podlaha nedává

Dilatace

Mezi kuchyňskou linkou a plovoucí podlahou musíme zachovat dilatační spáru. Ta slouží k tomu, aby plovoucí podlaha zůstala plovoucí. Dilatace umožňuje pohyb laminátové, dřevěné, vinylové a jiné podlahové krytiny, což znamená, že reaguje na změny podlahy s měnící se teplotou a vlhkostí tak, aby mohla podlaha mít plovoucí systém. Otázka dilatační spáry v podkladu pod podlahu se často přehlíží, přesto je pro správné fungování laminátové, dřevěné a jiné podlahy nezbytná pro její bezvadnou funkčnost. U podlah, které dosahují ke kuchyňské lince, by měla být dilatační spára 8 mm.

Plovoucí rigidní vinylovou podlahu pokládáme do zámků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plovoucí rigidní vinylovou podlahu pokládáme do zámků

Tip redakce:

Pokládka vinylové podlahy je možná i v případě schodišť. Zde využijeme speciální dílce, kterým se říká neviditelné rohy. Takové schodiště je potřeba zaměřit, udělat dokonalou přípravu podkladu a poté se na základ schodů dělá pokládka vinylové podlahy společně s ohýbanými rohy ze stejného materiálu. Není tak potřeba používat lišty.

Rigidní vinylové dílce se vyznačují větší tuhostí jádra podlahy a jsou rozměrově stabilnější. Proto je pokládka vinylové podlahy poměrně jednoduchá a rychlá. Navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu a je tak vhodná do každé domácnosti.

Při pokládce rigidní vinylové podlahy jsme použili Experto Click SPC 50 s dekorem dřeva. Díky tloušťce nášlapné vrstvy 0,5 mm si najde podlaha Experto Click SPC 50 své místo ve vašich domácnostech, ale i v komerčních prostorech s nižší frekvencí zátěže. Povrch podlahy je odolný proti poškrábání, hravě si poradí jak s kolečkovou židlí, tak s drápky domácích mazlíčků.

Postup při pokládce rigidní vinylové podlahy

Nedoporučujeme pokládat vinylovou podlahu na parkety, podlahy z laminátu nebo koberec. Podklad pro rigidní vinylovou podlahu musí být pevný, ideálně cementový anebo anhydritový. V místnosti s podlahovým topením je nutné, aby pokládka vinylové podlahy probíhala na vypnuté podlahové topení. 

Rigidní vinylová podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rigidní vinylová podlaha
  • Na vyrovnaný podklad pokládáme nejprve kročejovou izolaci, která tlumí zvuk odrážející se směrem do místnosti. 
  • Mezera (dilatační spára) mezi zdí a podlahou nebo podlahou a kuchyňskou linkou by měla být asi 5–8 milimetrů.
  • Po položení první řady zafixujeme dilatační spáru zarážecími klínky. 
  • Lamely pokládáme systém click clack – tedy do zámků, které jsou na okrajích lamel připravené.
  • Při řezání lamel použijeme obyčejný odlamovací nůž. Naříznuté desky se snadnou zlomí přes hranu stolu. Kulaté výřezy provádíme pomocí vykružovací hlavice.
  • Poslední lamelu u zdi odměříme a seřízneme. Zbývajícím kusem potom začínáme nový řádek. 
  • Posledním krokem je usazení zakončovacích lišt po obvodu podlahy. Lišty kotvíme lepidlem ke stěně.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; V-PODLAHY, s.r.o., stavba.tzb-info.cz

Publikováno: 12. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.