reklama

Zahradní přístřešky aneb kam s (ne)potřebným harampádím

Nastává podzim. Každý z nás jistě někdy řešil otázku kam uložit sekačku, hrábě, motorovou pilu nebo kolečko. Pokud nemáte k dispozici dostatečný skladovací prostor, je třeba se poohlédnout po nějakém domku na nářadí nebo přístřešku. Připravili jsme pro vás několik tipů kam uklidit zahradní nářadí, sezónní nábytek nebo třeba tyčky k rajčatům, které budou sloužit zase až příští rok.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahradní přístřešky aneb kam s (ne)potřebným harampádím

Přístřešek může vypadat vkusně

Když investujete do pěkné zahrady, vyplatí se na domku pro uskladnění nářadí nešetřit. Častý jev v zahrádkářských osadách,  kde různě poskládané přístřešky z prken nebo vlnitého plechu kráse zahrady rozhodně nepřidají,  nemluvě o zahradě u rodinného domku, kde padající kůlna na nářadí nedělá žádnou parádu a navíc, nikdy v ní nenajdete to co právě potřebujete.

I domky sloužící jako sklad však mohou působit pěkně a zajímavě, pokud je do prostoru citlivě zakomponujeme v celkovém „duchu“ zahrady. Konstrukce přístřešku závisí i na tom, jak daleko je přístřešek od obvodových zdí domu nebo zděného zahradního plotu, na něž může stavba jednoduše navazovat. Přístřešek může být součástí domu jako nika zapuštěná do dispozice domu, nebo jej lze dostavět pod přesah střechy.

Rozhodnout se můžeme i pro prefabrikované, typizované domky s dřevěnou (či kovovou) konstrukci, které se vyrábějí skládačka. Jediné, co se od nás očekává je, abychom domek smontovali podle návodu a osadili na předem připravené místo, případně provedli impregnaci a doladili povrchovou úpravu. Pokud se nám prefabrikovaná konstrukce z různých důvodů nelíbí nebo nehodí, můžeme se rozhodnout pro zahradní domek z cihel, tvárnic či kamene, srub nebo použít dřevěnou či kovovou montovanou konstrukci obloženou dřevem či jiným druhem obkladového materiálu.

Pro sezónní lehké přístřešky je na trhu dostatek dřevěných plotových dílců, bambusových, slaměných a rákosových rohoží, z nichž se dá účelové zákoutí postavit za pár hodin. Základní konstrukce přístřešku bývá otevřená, je však možné ji z jedné nebo dvou stran uzavřít stěnami z lehkého materiálu (laťkovým mřížovím, bambusovou rohoží, stavební překližkou), a stejně řešit i zastřešení. Pokud je konstrukce přístřešku dostatečně stabilní, může být střecha ze shodného materiálu, jakým je pokryta střecha hlavního domu. Tím je docílena ideální harmonie mezi oběma stavbami.

Od uzamykatelného boxu až po chatku

Na malou zahrádku, kde není místo pro domek na nářadí, se prodávají uzamykatelné boxy a bedny, kam lze uskladnit například i sezónní skládací zahradní nábytek. Nevýhodou je velikost, která nemusí každému vyhovovat, ale pro potřeby malé zahrádky kontejner na nářadí většinou stačí.

Ti, kdo mají dostatek místa na zahradě mohou uvažovat o dřevěném domečku s užitnou plochou 2,2  metru, do něhož se pohodlně vejdou rozměrnější sekačky nebo neforemné kolečko. Pro udržení pořádku v drobném ručním nářadí skvěle poslouží organizéry nebo praktické věšáky, kde je nářadí přehledně uloženo, oschne a nezabírá místo. Ještě více prostoru poskytuje plechový zahradní domek se širokými dvoukřídlými posuvnými dveřmi, které umožňují pohodlnou manipulaci s kolečkem nebo čímkoli objemnějším. Jeho předností je snadná a rychlá montáž, která zabere zhruba jedno odpoledne. Víceúčelový nářaďový domek o půdorysu 1800 x 1000 mm. Je vyráběn ve dvou variantách, které se liší pouze sílou stěny ze smrkového dřeva (18 mm a 25 mm ). Domek je vhodný jak k uskladnění zahradního náčiní, tak i jako domek na hraní pro děti.

Pro rozlehlé pozemky, kde je na místě spíš účelnost než estetická stránka, může být pro uskladnění větších strojů a nářadí vhodným řešením skládací kontejner z kovových dílců, ale zato poskytuje bezpečný úkryt drahých strojů před nenechavci, neboť „rozpárat“ kovové pláty už dá zlodějům přece jen více práce než vykopnout dřevěné dveře. Výrobce pro lepší využitelnost prostoru nabízí i vybavení regálovými stojany. Na přání si lze vybrat ze dvou variant dveří, buď jednokřídlé či dvoukřídlé.

Zahradní domky jsou stále luxusem

Klasický domek na nářadí z dřevěných panelů krytý pískovanou lepenkou s užitnou plochou o necelých 4 čtverečních metrech pořídíme do dvaceti tisíc. Za pět čtverečních metrů stejného typu domku zaplatíme přes dvacet tisíc bez montáže, která přijde na dalších dva a půl tisíce. Cena některých typů domků závisí na výběru střešní krytiny: nejlevnější je lepenka, pak následuje kanadský šindel a krytina Bramac. V takovém případě se cena šplhá až na sedm tisíc jenom za střechu. Pro náročnější je nářaďový domek ze dřeva vybaven dvoukřídlými dveřmi, bočním oknem a dřevěnou podlahou. Podle velikosti takový model vyjde nejméně na třicet tisíc korun, což není málo a trochu zručný kutil jeho stavbu zvládne za polovinu ceny.Další inspirace pro zahradu

Irena Forejtová

Publikováno: 12. 4. 2010, Autor: