Jen málokterý zahrádkář nebo kutil se nikdy nesetkal s problémem, kam uskladnit všechno své nářadí, včetně větších strojů jako je například sekačka. Pokud nejste zrovna vlastníkem venkovského statku se stodolou a kůlnou, je pro vás v takovém případě nejlepším řešením zahradní domek. Současný trh je ale nabízí v nejrůznějších variantách. Proto vám poradíme, podle čeho se při výběru a nákupu rozhodnout. Roli hraje nejen materiál, ale také míra využití domku nebo jeho vzhled.
O nářadí je třeba se starat
Proč je zahradní domek na zahradě, kde není kůlna, nebo možnost uskladnit nářadí v domě, potřeba, nejspíš není třeba dlouze vysvětlovat. Nejenom složitějším strojům, jako je sekačka na trávu, ale i obyčejnému zahradnímu náčiní, nesvědčí, když jsou dlouhodobě vystaveny vlivům počasí, jako je déšť nebo přímé slunce. Díky zahradnímu domku budete mít také vše na jednom místě, srovnané tak, jak si sami nastavíte. A pořádek je přece základem dobře odvedené práce.
Dřevo je základ, ale jde to i bez něj
Zahradní domky se běžně rozdělují do dvou hlavních kategorií. Tou první jsou domky ryze účelové, které slouží pouze k uskladnění nářadí a zahradní techniky. Druhou skupinou jsou domky se širším využitím, které mohou plnit také rekreační funkci, a nabízejí místo k přespání. V jednom nákupu tak můžete spojit příjemné s užitečným. Domky na nářadí z této druhé kategorie se v drtivé většině případů vyrábí ze dřeva. Zejména u prvního druhu přístřešků ale můžeme narazit i na jiné materiály. A je důležité vybrat si ten, který splní vaše požadavky a podmínky.
Plechový domek pro milovníky praktičnosti
Nejčastějšími materiály pro zahradní domky na uskladnění nářadí jsou kromě dřeva také plast a plech. Plechové stavby jsou odolné vůči rozmarům počasí a slouží naplno po celý rok. Jejich montáž a údržba navíc nebývají nijak složité. A plusem může být i nízká pořizovací cena. Co naopak plechovým domkům nehraje do karet je vzhled, který se nebude líbit každému. Problémem může být také nižší stabilita.
Moderní plast i tradiční dřevo
Další možností pro uskladnění nářadí je zahradní domek z plastu. Takové domky jsou nenáročné, levné a nehrozí jim koroze ani plíseň. Mají ale specifický vzhled a je třeba je dostatečně ukotvit. Oproti plechovým konkurentům budou také o něco dražší. A konečně již zmíněné dřevo, které se nejčastěji dodává ve dvou různých podobách. Pro ryze účelové domky většinou postačí dřevěné panely, které se snadno smontují k sobě. Pro domky se širším využitím je pak lepší zvolit takzvanou srubovou konstrukci, která je nákladnější, náročnější, ale vyniká zejména nádherným vzhledem a praktičností.
Jde to i svépomocí
Prohlédli jste si ceny různých zahradních domků a přemýšlíte, jak by se dalo při stavbě domečku na uskladnění nářadí něco ušetřit? V takovém případě se přímo nabízí možnost vyrobit si zahradní domek sám nebo s partou přátel. Chce to ale alespoň jednoho opravdu zručného kutila a dobrý plán. Část nákladů pak nahradíte svým časem a energií. Proto je dobré mít jistotu, že výsledek bude stát za to. Na druhou stranu, pokud se vám takový drobný risk vyvede, budete mít z vlastního zahradního domku úplně jiný pocit.
Někdo potřebuje stěny, jiným stačí střecha
Existují ale i další možnosti pro uskladnění nářadí a zahradního náčiní, než jsou zahradní domky. Jednou z možností je otevřený přístřešek nebo pergola. Ta může sloužit nejen jako úschovna nářadí, které do velké míry ochrání před vnějšími vlivy, ale vejde se pod ní také grill, a třeba i stoleček a pár židlí. Přístřešek je navíc možné například z jedné nebo dvou stran zasklít, v takovém případě je pak ochrana všeho, co je pod střechou, ještě účinnější. Výhodou pergoly je tak víceúčelovost a cena, nevýhodou může pro někoho být, že je pod ní neustále vidět.
Kutilův poklad zamčený v truhle
Druhou alternativou k zahradním domkům jsou nejrůznější úložné boxy, které dobře poslouží hlavně k úschově menšího a středního nářadí. Boxy se vyrábí ze dřeva, kovu i plastu a často jsou vybaveny zámkem, abyste je mohli s klidným svědomím nechat stát na zahradě. Mnohé mají navíc kolečka pro snadnou manipulaci. Nevýhodou může být nemožnost uskladnit v nich větší přístroje, jako sekačku nebo grill. Boxy se také hodí jako doplněk do zahradního domku nebo pod pergolu, kde vám v nářadí pomohou udržet pořádek a systém.
Tipy
- Žádný zahrádkář se neobejde bez úložného prostoru, do kterého může schovat menší zahradní náčiní, ale také větší zahradní pomocníky, jako sekačku či křovinořez. Výběr vhodného zahradního domku by měl zohlednit především účel použití.
- Nezáleží na tom, zda zahradničíte na velké nebo malé zahradě. Zahradní náčiní bude potřeba vždy někam uklidit. Nejedná se přitom jen o estetickou stránku věci, ale především o to, že správnou péčí prodloužíte svým pomocníkům životnost. Hrábím ani motykám s dřevěnou násadou či sekačkám neprospěje, pokud na ně bude pršet a vysušovat je přímé slunce. Navíc, pokud bude mít každá věc své místo, snadno ji najdete, až ji budete potřebovat.
- Jednou z možností je pergola. Díky zastřešení pod ní můžete bez problémů nechat gril, ale také zahradní nábytek, a to například i přes zimu. Gril a nábytek stačí jen překrýt ochrannou plachtou. V létě se pod ní rozhodně najde místo i pro odložení drobného zahradního náčiní nebo jízdních kol. Jestliže se rozhodnete pro pergolu s bočním zasklením, máte především na zimu zcela vyhráno. Do uzavřené pergoly můžete schovat veškeré náčiní, na které by neměly působit mrazivé teploty a déšť.
- Úložné boxy skvěle poslouží pro odložení drobnějšího i většího zahradního náčiní (zahradní nůžky, ale také motyky nebo lopaty). K dostání jsou i ve variantě se zámkem, takže je můžete nechat i na nehlídané zahrádce. Úložné boxy se vyrábí ze dřeva, kovu i plastu. Své místo si najdou pod pergolou (můžete do nich schovat například polstrování nábytku) a třeba i u bazénu. Mnohé boxy jsou opatřeny kolečky, takže manipulace s nimi je hračka.
- Ryze účelové domky – slouží pouze pro uskladnění nářadí, zahradní techniky a podobně. Jejich velikost je většinou do 10 m² a k dostání jsou v celé řadě provedení: plast, plech, dřevo. Většinou nemívají okna, nebo jen malá pro lepší odvětrávání.
- Domky s širším využitím – uskladníte v nich nářadí, ale také je můžete využít k relaxaci a přespání. Mají okna a jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 12 do 25 m². Tyto chatky se vyrábějí ze dřeva.
- Když znáte účel, zamyslete se nad tím, jak velký zahradní domek potřebujete. Do zahradního domku o rozloze do 5 m² umístíte sekačku, jízdní kolo, zahradní kolečko a pár kousků dalšího zahradního náčiní. Jestliže používáte i větší pomocníky, jako například traktor, sáhněte po domku o velikosti 20 m². Nezapomínejte ani na výšku, která by měla korespondovat s výškou vaší postavy. Díky tomu se budete moci v domku pohodlně pohybovat.
- Zahradní domky se nejčastěji vyrábějí z plechu, plastu nebo dřeva.
- Plechové zahradní domky slouží primárně k uskladnění věcí a nejsou vhodné pro rekreaci. Pro výrobu se používají kvalitní a odolné materiály, které vydrží rozmary počasí. Bez problémů se dají využívat celoročně. Mezi výhody kovových zahradních domků patří nižší pořizovací cena, snadná montáž a údržba, dobrá odolnost. Za nevýhody se považuje horší stabilita a nepříliš hezký vzhled.
- Plastové zahradní domky - oblíbené jsou díky jednoduché a snadné montáži. Navíc jsou nenáročné na údržbu, nehrozí u nich koroze ani plíseň. Některé modely jsou vybaveny okénky a křídlovými dveřmi. Vzhledem k nízké hmotnosti se neobejdete bez kvalitního ukotvení. Výhodou těchto domků je nízká hmotnost, snadná manipulace, nenáročná údržba a s ocelovou konstrukcí i dobrá stabilita. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a také to, že plast nemusí korespondovat se vzhledem zahrady. Nezapomínejte také na nižší stabilitu.
- Dřevěné zahradní domky. V zahradních domcích ze dřeva můžete nejen skladovat náčiní, ale také v nich posedět s rodinou a přáteli. Ryze účelové domky mívají panelovou konstrukci a jsou dodávány v předmontovaném stavu, větší zahradní domky mají tzv. srubovou konstrukci.
- Způsob realizace záleží především na tom, jak zručný kutil jste. Pokud jste kutil tělem i duší a máte kolem sebe správnou partu lidí, kteří vám se stavbou pomohou, nic nebrání tomu, abyste si domek postavil sám. Ušetříte náklady, ale na druhou stranu do stavby investujete moře času, vlastních sil a energie, které byste jinak mohl věnovat například rodině nebo sobě.
Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec