reklama

Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén

Co může být příjemnější v horkých letních dnech než vyjít na zahradu a smočit se v bazénu? Ne každý ale má dostatečné prostředky na stavbu zapuštěného bazénu nebo čas na jeho zbudování, když léto zrovna začíná. V tom případě můžete zvolit tu nejlevnější a nejrychlejší variantu a pořídit si nadzemní bazén. Osvěží vás stejně dobře jako ten nejluxusnější. Jaký vybrat?

Nadzemní bazény sice nemají takové rozměry jako velké zapuštěné, ale to neznamená, že byste si v něm nemohli zaplavat. Vaše děti docela určitě nebudou řešit některé jeho nevýhody a budou nadšené, že mají na zahradě vlastní koupání. A navíc jsou tyto bazény cenově dostupné, takže si je může dovolit opravdu každý.

Vybírat můžete z bazénů s rámovou konstrukcí nebo nafukovacích. Tvary mají kruhové či oválné, obvykle s hloubkou kolem jednoho metru a průměr 3–4,5 metru, což na plavání kolem dokola postačí. V nabídce jsou samozřejmě i větší.

Nafukovací nebo rámový?

Nafukovací bazény nemají žádné kovové části a jsou proto bezpečnější tam, kde se budou koupat především děti. Při jejich stavbě stačí pouze nafouknout horní límec a stoupající vodní sloup bazén postaví. Na zimu je nutné je vypustit, vyčistit a uklidit na suché místo se stálou teplotou bez rizika mrazů.

Bazény s rámovou konstrukcí jsou o něco dražší než nafukovací, ale také více vydrží. Základem bazénu je plastová nebo kovová konstrukce s protikorozní vrstvou v kombinaci s měkčeným PVC. Některé druhy není třeba na zimu uklízet, pouze stačí odpojit filtraci, ošetřit vodu přípravky k zazimování a dát do vody prázdné PET lahve, aby mrznoucí voda neroztrhla bazén a měla se kam rozpínat.

Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén

Jak postavit nadzemní bazén?

Pro nadzemní bazény je vhodný jakýkoliv rovný podklad. Nedoporučuje se ale podklad z písku, bazén na něm nebude pevně stát a mohl by se poškodit. Pro vyrovnání použijte raději kompaktní zeminu. Mezi bazén a zeminu se vkládá plachta, aby se spodní část nepoškodila. Při montáži nezapomeňte na provozní prostor, který je kolem bazénu třeba ponechat. Oceníte ho během čištění.

Nafukovací bazén má ideální hustotu nafouknutí ve chvíli, kdy je pevný, ale stále má lehkou vůli. Zabráníte tak prasknutí nebo poškození švů. Bazén napusťte vodou maximálně do 80 % jeho objemu. Pravidelně vyměňujte vodu a zakrývejte ho vždy, když ho nepoužíváte. Déle čistou vodu pomůže udržet bazénová chemie.

Čtěte také:

Filtrace je základ

I ty nejlevnější bazény vyžadují péči, která vyžaduje nákup dodatečných komponentů, jako jsou filtrace, chemie a kovové schůdky.

K menším nadzemním bazénům, ve kterých se nekoupete tak často, vám postačí kartušová filtrace. Její předností je především nízká cena a snadná instalace. Filtraci stačí jen napojit k bazénu pomocí hadic a vložit filtrační kartušovou vložku. Avšak vložku je třeba pravidelně měnit, pokud budete bazén používat každý den, počítejte s její výměnou i několikrát za sezónu, což se může nepříjemně prodražit.

Pokud máte bazén větší, pak je vhodnější pořídit filtraci pískovou. Při jejím nákupu dbejte na správnou velikost. Vždy musíte vědět, jaký je objem bazénu, který bude muset filtrovat. Písková filtrace je mnohem snazší na údržbu, filtrační náplň postačí vyměnit klidně jen jednou za dva až tři roky, samozřejmě v závislosti na četnosti používání bazénu.

Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén
i (Zdroj: shutterstock.com)
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén

Bazénové příslušenství, které se bude hodit

Potřebovat budete bazénové hadice a spojky k propojení bazénu s filtrací, ohřevem, UV lampou a dalším příslušenstvím. Při výběru dbejte na správný průměr a délku hadice.

Vždy, když bazén nepoužíváte, přikryjte ho krycí plachtou. Ochráníte ho tak před poškozením a voda vydrží déle čistá. Vyzkoušejte například solární plachtu, která ohřívá vodu.

Vhodným pomocníkem je i bazénový alarm. Zaznamenává pohyb vodní hladiny a při velkých vlnách spustí sirénu. Upozorní tak například na pád dítěte do vody.

Drobný defekt? Využijte sadu na opravu bazénu. Zachrání od nákupu nového bazénu. Pokud jste si pořídili větší nafukovací bazén, na jehož údržbu lidská síla nestačí, poohlédněte se po pomocnících v bazénové technice. Čerpadlo, vysavač nebo solární ohřev ušetří čas a vy se můžete věnovat rodině a odpočinku.

Přehlídku nadzemních bazénů i chytrých pomocníků najdete také v naší fotogalerii:

Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén (Zdroj: )
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén (Zdroj: )
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén
Nejjednodušší cesta k domácímu koupání? Nadzemní bazén (Zdroj: )

Publikováno: 29. 6. 2022, Autor: autor: Kateřina Šedivá