reklama

Kdy a jak zazimovat bazén? Důsledná příprava na zimu zabrání škodám

Příjemné letní teploty jsou již definitivně za námi. Pokud máte na zahradě bazén, je nejvyšší čas se pustit do jeho zazimování. Provedeme vás celým procesem tak, abyste váš bazén mohli začít bezproblémově příští rok zase používat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řádně udržovaný a přikrytý bazén zima rozhodně nepoškodí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zazimování bazénu je obecně nejvhodnější provádět v době, kdy noční teploty neklesají pod bod mrazu a ty denní nepřekročí 15 °C. Úplně prvním krokem je vyjmutí schůdků z nadzemních bazénů, nutné je jejich oschnutí a uklizení na suché, chladné a tmavé místo. Příliš osluněná poloha nebo jejich ponechání venku poškozuje povrch schůdků vlivem UV záření.

Následně odstraňte všechny hrubé nečistoty z hladiny, a pak ještě očistěte stěny a dno bazénu, třeba za pomocí bazénového vysavače. Ještě pořád je nutné ponechat v chodu filtraci, která zlikviduje poslední zbytky nečistot z bazénové vody. Při spuštěné filtraci překontrolujte pH vody, které by mělo být neutrální, tedy maximálně do hodnoty 7,4.

Následně je čas na odstavení filtrace a upuštění vody. Pokud budete vodu používat na zalévání zahrádky, nedávkujte do ní žádnou chemii kromě přípravků na úpravu hodnoty pH. Vyšší obsah chloru by mohl způsobit poškození kořenů rostlin. Vodu odpouštějte tak dlouho, dokud nebude hladina minimálně 10 cm pod spodní hranou skimmeru, nasávacího ústí filtračního systému.

Filtraci a ohřev je nutné na zimu vypustit, vysušit a uklidit na bezmrazé místo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Filtraci a ohřev je nutné na zimu vypustit, vysušit a uklidit na bezmrazé místo

Po upuštění vody následuje vypuštění vody z filtrace, její vysušení a uložení na suché místo. Při příležitosti úklidu filtrace se zaměřte i na stav filtračního média, je-li to nutné, vyměňte je za nové. Stejně tak vypusťte a ukliďte i systém ohřevu a prázdná musí zůstat i přívodní potrubí, jež by mráz mohl nenávratně poškodit.

Po těchto krocích je vhodné využít některý z prostředků na zazimování bazénu, tato chemie hlavně brání v růstu řas, které by mohly znehodnotit vodu v bazénu. Posledním úkonem je přikrytí bazénu fólií, zapuštěný bazén je vhodné mít opatřený posuvným zastřešením.

Zastřešení bazénu ušetří mnoho starostí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zastřešení bazénu ušetří mnoho starostí

V takto připraveném bazénu nevadí, když voda zamrzne, vzniklá ledová krusta se tlačí směrem nahoru a nepoškodí bazénové těleso.

Zdroj informací: Mountfield.cz

Publikováno: 29. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček