reklama

Nechcete dál už mrznout? Pořiďte si krbová kamna!

Možná vás letošní mrazivá zima nutí přemýšlet o tom, jak si doma nebo na chalupě vylepšit vytápění. A co jiného vykouzlí tu správně hřejivou atmosféru než právě krbová kamna, která jsou ještě navíc rychlým a levným zdrojem tepla?

Krbovými kamny můžete vytápět chaty, chalupy, byty, staré domy i novostavby. Podmínkou je však vhodný komín. Jeho výška a průměr totiž rozhodují o tom, jaký objem vzduchu zvládne odvést, a tudíž jak výkonná kamna si můžete pořídit. Dalším kritériem, které je třeba mít na paměti, je stav podlahy. Nejlepším řešením je nechat si přímo od odborníka zkontrolovat, zda má podlaha dostatečnou nosnost.

Pod kamna patří nehořlavý materiál

Ideální je dlážděná podlaha. Pokud je chcete umístit například na plovoucí podlahu či jiný hořlavý materiál, musíte pod ně dát izolační podložku z plechu či skla. Pro zajištění bezpečného provozu by měla podložka přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 centimetrů ze stran a zezadu a alespoň o 30 centimetrů zepředu.

Při plánování umístění kamen myslete i na to, aby stály v dostatečně velké místnosti – v jejich blízkosti by kvůli bezpečnosti neměl být nábytek. Rovněž posezení či stůl není kvůli přílišnému sálání horka vhodné umísťovat blíže než 2 metry od kamen.

Komín musí mít dostatečný tah

Základními kritérii, kterými byste se měli při výběru kamen řídit, jsou především vhodnost komínu (jeho tah musí odpovídat požadovanému výkonu), průměr kouřovodu a také to, jak velký prostor chcete kamny vytápět. Bude to jedna nebo více místností, či dokonce celý dům? Dále je dobré si promyslet, zda budou kamna sloužit jako hlavní, doplňkový či příležitostný zdroj vytápění.

Klasická krbová kamna vytápějí převážně místnost, ve které jsou umístěná – slouží tak spíše jako doplňkový zdroj tepla, například na jaře či na podzim. Pokud však zvolíte krbová kamna s teplovodním výměníkem, která můžete napojit na teplovodní rozvod, lze jimi vytopit celý obytný prostor.

Základními typy jsou jednoplášťová a dvouplášťová kamna. Jednoplášťová sálavá kamna se rychle zahřejí a hodí se spíše pro vytápění jedné místnosti. Dvouplášťová konvekční kamna se sice rozehřívají pomaleji, ale vzduch v mezeře mezi plášti se nahřívá a stoupá do vzduchu v místnosti. Tímto způsobem můžete snadno vytopit i ostatní místnosti – stačí jen nechat vzduch, aby se šířil otevřenými dveřmi.

Pozor na malý výkon

Zvýšenou pozornost při nákupu krbových kamen věnujte jejich výkonu. Pokud zvolíte kamna s nižším výkonem, než potřebujete, budete se snažit jejich výkon navyšovat. Tím však bude docházet k jejich přehřívání a následnému znehodnocování. Může dojít k popraskání a pokroucení dílů. Na takové poškození kamen se ale nevztahuje záruka.

Navíc je dobré počítat s tím, že při vytápění staršího domu potřebujete zhruba dvakrát větší výkon než v novostavbě.

K dispozici jsou litina, ocel nebo keramika

Co se týká materiálu, k dostání jsou nejčastěji kamna litinová, ocelová nebo s obkladem. Litinová kamna patří k těm nejodolnějším a nejefektivnějším, protože „hřejí“ ještě dlouho po vyhasnutí. Kachlová kamna se oproti jiným rozpalují pomaleji a nejprve předávají teplo pouze přes sklo. Při výběru proto dbejte také na velikost prosklené plochy – čím je větší, tím víc se se umocní příjemný pocit z otevřeného ohně.

 

Publikováno: 22. 12. 2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: Krbová kamna, Topíme dřevem