reklama

Topíte elektrickým nebo plynovým kotlem? Pořiďte si kamna na dřevo a ušetřete kombinovaným vytápěním

Největší položkou zatěžující peněženku většiny domácností jsou náklady spojené s vytápěním. Tyto náklady spoustu lidí nutí každý rok sáhnout do kapsy hlouběji a hlouběji, letos je zdražování energií enormní. Zejména pokud doma topí elektrickým nebo plynovým kotlem, každé zdražení především elektřiny, ale také plynu, pocítí velmi výrazně.

i (Zdroj: HECHTHECHT MOTORS s.r.o.)
Topíte elektrickým nebo plynovým kotlem? Pořiďte si kamna na dřevo a ušetřete kombinovaným vytápěním (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

V současnosti patří mezi ekonomicky nejvýhodnější varianty topit dřevem, kterého je kvůli kůrovci v posledních letech dostatek. Ceny palivového dřeva jsou tak stále celkem snesitelné. Kvůli tomu však nemusíte rušit stávající elektrický nebo plynový kotel a instalovat kotel na dřevo. Náklady na takovou rekonstrukci spojené nejen s pořízením kotle, ale i nutnými stavebními úpravami, by byly hodně vysoké. Snížit účet za topení přitom mohou i obyčejná krbová kamna. Podmínkou samozřejmě je, že máte v domě komín, ke kterému je připojíte.

Topení kombinujte

„Výhodou kombinovaného topení elektrickým nebo plynovým kotlem a krbovými kamny je, že ve chvíli, kdy topíte v kamnech, termostat nebude spouštět kotel. Teprve když kamna vyhasnou a teplota vzduchu v místnosti klesne pod hodnotu nastavenou na termostatu, kotel se automaticky spustí. V praxi to funguje tak, že v kamnech topíte podle potřeby. Například se vám nechce zatápět ve všední den, když se vrátíte pozdě odpoledne unaveni z práce. V té době tedy budete topit kotlem. O víkendu si zatopíte v kamnech. Sálavé teplo a oheň plápolající za prosklenými dvířky krbových kamen navodí tu správnou domácí pohodu. A v noci, až budete spát a v kamnech vyhasne, řízení vytápění kotlem se opět ujme termostat. A ačkoli se to nezdá, i pouhé víkendové topení v kamnech může ušetřit ročně několik tisíc korun na spotřebě elektřiny,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen HECHT MOTORS s.r.o.
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen HECHT MOTORS s.r.o.

Důležitý je výkon kamen

Aby však kamna fungovala efektivně, musí mít správný výkon. Nikoho asi nepřekvapí, že kamna s nedostatečným výkonem budou zcela logicky málo hřát, a tak je budete přetápět. To povede k jejich poškození a rapidnímu snížení životnosti. A nepřiměřeně velká bude i spotřeba dřeva. Ne každý si přitom uvědomí, že kamna se zbytečně vysokým výkonem budete muset tlumit, abyste neměli přetopeno. Utlumená kamna budou více kouřit, což povede k zanášení komína a kouřovodů. Ani v tomto případě nebude spotřeba dřeva optimální. Proto je nutné určit správně požadovaný výkon kamen ještě dříve, než si jejich konkrétní typ pořídíte.

Výhodou je kombinovaného topení elektrickým nebo plynovým kotlem a krbovými kamny
Výhodou je kombinovaného topení elektrickým nebo plynovým kotlem a krbovými kamny (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
V současnosti patří mezi ekonomicky nejvýhodnější varianty topit dřevem
V současnosti patří mezi ekonomicky nejvýhodnější varianty topit dřevem (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Požadavky na výkon tak ovlivňuje především velikost prostoru, ale jsou samozřejmě ovlivněny i kvalitou zateplení budovy. Výpočet optimálního výkonu kamen můžete zjistit například pomocí jednoduché kalkulačky .

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce