reklama

Manuál pro milovníky grilování

Prázdniny bez grilování by nebyly to pravé. Rozpálíte gril, naložíte maso a pozvete přátele, abyste si společně užili skvělé odpoledne plné dobrého jídla. K dokonalému prožitku a dobře připravenému pohoštění vám pomůže náš dnešní článek.

I když je zdraví u většiny z nás na prvním místě, mnozí stále preferují klasický gril na dřevěné uhlí, u kterého mohou počítat s charakteristickou vůní a křupavostí připravovaných pokrmů. Problémem je tuk, který odkapává do ohně a tím dává vzniknout karcinogenům, které spolu s kouřem prostupují masem a tím pokrm znehodnocují. A právě toto riziko vám u vodního grilu nehrozí. Tuk nebo šťáva spolu s marinádou stékající z masa se zachytí ve vodě a tím nepřichází do styku s ohněm. Na trhu jsou i modely, které odvádějí tuk za pomoci přídatného trychtýře, čímž maso nebo zeleninu uchráníte od vzniku nebezpečných látek.

TIP LIVING.CZ: Dřevěné uhlí můžete dnes hravě zaměnit za kokosové brikety. Vyrábějí se ze zbytků kokosových slupek, jsou slisovány a poté se nechají zuhelnatět. My doma nedáme dopustit na jejich nevšední exotickou vůni, která se pak line grilem.

Grilování na kameni

V hledáčku zájmu v rámci zdravého způsobu grilování je lávový kámen, nikdy však nepreferujte žulovou desku na gril, byť by byla levnější. Proč? Nedokáže totiž zvládnout tepelnou náročnost a došlo by k porušení její celistvosti. Na lávovém kameni bez problémů můžete připravit například šťavnaté steaky bez nutnosti použití dřevěného uhlí, postačí dřevěné třísky.

Tučné maso jako například vepřová krkovička nebo vepřový bůček se nedoporučuje grilovat napřímo. Když už si prorostlé maso chcete občas dopřát, neměli byste zapomínat na alobalové grilovací podtácky. Raději však vyzkoušejte třeba ryby nebo nestárnoucí evergreen, kterými jsou cuketa, chřest, sladké batáty nebo lilek.

Lavina tipů pro grilování

    • Kuřecí a krůtí maso před grilováním patří do marinády, a to nejlépe na několik hodin. Jedině tehdy bude vláčné, šťavnaté a rozhodně nebude přesušené.
    • Maso dejte na rozpálený gril, jedině tehdy se zatáhne, zůstane uvnitř šťavnaté a křehkost mu propůjčí pozvolné působení tepla.
    • Neváhejte grilovací rošť před použitím lehounce potřít olejem, aby se maso nepřipékalo. Nikdy by však z něj neměla šťáva odkapávat.
    • Zbožňujete kuřecí křídla, stehna nebo snad máte chuť napíchnout celé kuře na jehlici a dlouze opékat? Předtím pečínku šoupněte do trouby, nechte ji předpéct a dochuťte podle toho, jak jste zvyklí.
    • Spálené kousky masa nebo zeleniny nekonzumujte, neplatí, že se pro jednou nic nestane. Navíc grilované speciality důkladně otáčejte za pomoci kleští. Klasickou vidličkou narušíte celistvost masa, šťáva vyteče a přijdete o kýženou šťavnatost.
    • Pozor si dejte na sladké marinády, velmi rychle dochází k jejich přepalování.
    • Zakažte si konzumovat na grilu klobásky, párky a jiné. Nejenomže obsahují zbytečně konzervanty, ale navíc je znásobíte i o přítomnost karcinogenů.
    • Nekupujte kořenící směsi, ale přímo nasušené bylinky. Jaký je v tom rozdíl? V těch kupovaných je vysoké procento soli a minimum zdrojů nevšední chuti, jako jsou voňavé rostlinky

Na jakém grilu grilujete vy a jaké speciality nejčastěji servírujete rodině a známým? Těšíme se na vaše komentáře.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: autor: Zelnitiusová Lenka