reklama

ZenKaya

ZEN jako východní nauka, filozofie a zkušenost, KAYA jako prapůvodní slovo označující totéž, co „dům“ a nebo „bydlení“. Tedy „Zenové bydlení“. Tak by se asi dal přeložit název realizovaného projektu Erica Bigota, který se tak řadí mezi autory snažící se spojit individualitu a nezávislost a s jejich pomocí vytvořit ekologické bydlení. A ekologickým bydlením se míní bydlení, které je ohleduplné ke své krajině, nic víc, ale nic méně.

Mobilní domy jsou navrhovány s ohledem na svou mobilnost a při jejich vznikání se na nich uplatňují parametry karavanů a obytných přívěsů. Hausbóty musí podobným způsobem zůstat v prvé řadě lodí tak, aby mohli dostát svému účelu a teprve až poté se stávají lidským obydlím. ZenKaya se úspěšně snaží vytvořit v prvé i druhé řadě obydlí a teprve pak obydlí mobilní.

ZenKaya
ZenKaya (Zdroj: )
ZenKaya
ZenKaya (Zdroj: )
ZenKaya
ZenKaya (Zdroj: )

Filozofie a bydlení?

Bydlení a způsob jeho realizace se přirozeně mění a v posledních dvou stoletích se ustálilo natolik, že jsem si na jeho podobu zvykli a považujeme věc za vyřešenou. Bydlí se ve zděných domech, které jsou celé pro jednu rodinu a nebo jsou v nich byty s průměrnou velikostí okolo 65 m2. Jiná řešení v postatě neexistují, případně na ně chybí legislativa a stejně tak jsou nedostupné díky ceně, která s mírou nestandardnosti enormně stoupá. A je pochopitelné, že mnozí architekti se snaží nabídnout nějaká východiska a přicházejí s alternativními, primárně tedy levnými materiály, s variantou domů, které nepotřebují stavení parcely (jenž představují cenu srovnatelnou s cenou samotného domu) atp. Filozofií takového bydlení je individualita a chuť i ochota – obrazně řečeno – vydat se po vlastní cestě. ZenKaya je inspirací.

Energii si ZenKaya bere sebou prostřednictvím akumulátorů a solárních panelů, ale pochopitelně s umí napojit na elektrickou sít. Stejně je řešena i voda a odpad.

Red.
Foto: Zenkaya design

Publikováno: 19. 6. 2009, Autor: