reklama

I ze staré boty může být luxusní budka pro ptáky

Budka pro ptáky by neměla chybět v žádné zahradě. Ptáčci v ní nacházejí útočiště v období, kdy zahrada nepřekypuje potravou, a přístřeší i zázemí ve chvílích, kdy zpěváčci sedí na svých vajíčkách a přivádějí na svět mladé. Námětů i volba materiálu na výrobu přístřeší pro ptáky existuje nepřeberné množství.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Budka pro ptáky se dá vyrobit i ze staré kožené boty (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zkusili jste však někdy použít k výrobě starou nepotřebnou botu? Ptačí budka svou neotřelou elegancí uchvátí nejen majitele zahrady, ale i okřídlené nájemníky. Patříte-li k lidem, kteří i v zimním období myslí na přírodu, je výroba budky pro ptáky úkolem přesně pro vás. Tímto výtvorem si do zahrady vneseme více přírody a samozřejmě i romantiky, ale zároveň v podobě ptáčků získáme dobrovolné sběrače nežádoucích larev či škůdců.

Na výrobu přístřeší pro ptáky můžeme použít prakticky jakýkoliv materiál. My však použijeme starou botu a pár nepotřebných dřevěných prkének. Nejedná se o nic složitého. Botobudka je výborný nápad, jak pořídit přístřeší pro ptáčky, kteří neodlétají na zimu do teplých krajin.

Potřebujete:

  • starou koženou botu
  • 3 stará prkna
  • přímočarou pilu
  • aku vrtačku
  • brusku na dřevo
  • tavnou pistoli
Potřebujete prkna, starou botu a nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebujete prkna, starou botu a nářadí

Čeká nás výroba zbrusu nové ptačí budky, která bude mít zcela jedinečný a neotřelý design. K tomu, aby ptáčci zpěváčci měli nové bydlení, budeme muset nejprve začistit jedno větší prkno, jež bude tvořit zadní desku celé botobudky. Dále budeme potřebovat dvě menší stará prkna na střechu a samozřejmě starou botu jako unikátní obydlí.

Dvě menší stará prkna použijeme pro výrobu střechy ptačí budky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dvě menší stará prkna použijeme pro výrobu střechy ptačí budky

V první řadě musíme pomocí ruční brusky zbrousit větší prkno, které bude tvořit zadní díl celé ptačí budky. Dvě menší prkna musíme seříznout přímočarou pilou, aby byla v jedné rovině. Po jejich seříznutí dostaneme shodnou šířku obou prken, která budou následně tvořit střechu botobudky. Jejich délka se může mírně lišit, neboť poskládání stříšky závisí pouze na našem estetickém cítění, ale šířka by měla být totožná. Obě kratší prkna přivrutujeme aku vrtačkou k sobě. Získáme tím stabilní střechu ptačí budky.

Starou botu přiložíme k zadní dřevěné desce a na dvou místech přivrtáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starou botu přiložíme k zadní dřevěné desce a na dvou místech přivrtáme

Střechu botobudky přiložíme k obroušenému většímu prknu a obkreslíme ji. Do vyznačeného prostoru musíme předvrtat pět děr. Jednu do špičky a další dvě na každou boční stranu. Prkno otočíme. Do předvrtaných děr vložíme šrouby a připravíme si je pro následné přivrtání střechy vyráběné botobudky. Ke střeše pevně přivrutujeme zadní část budky. Nyní přijde na řadu stará kožená bota. Přiložíme ji podrážkou k dřevěné desce a to patou směrem k střeše ptačí budky a na dvou místech pečlivě ji přišroubujeme.

Ideální míra pro vletový otvor je 28-30 mm
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální míra pro vletový otvor je 28-30 mm

Základ ptačí budky máme hotový. Nyní už jen stačí vyrobit vchod do domečku. K tomuto účelu perfektně poslouží kruhový kus dřeva získaný z větve břízy. Přesně doprostřed tohoto dílu musíme vytvořit vletový otvor pro sýkorky. Ideální míra je 28-30 mm. Jedná se o velice jednoduchý úkon. Vykružovací vrták přiložíme na dřevěnou plochu a vykroužíme potřebnou díru.

Kruhový kus dřeva přilepíme k botě pomocí tavné pistole
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kruhový kus dřeva přilepíme k botě pomocí tavné pistole

Starou botu vysteleme senem. Nyní si vezmeme k ruce kruhový kus dřeva a pomocí tavné pistole naneseme po celém jeho obvodu lepidlo. Vchod domečku vložíme do prostoru mezi jazykem boty a patou, zavážeme tkaničku a přidržíme, než lepidlo zaschne.

Tip:

Ptačí budku můžeme koupit již jako hotový výrobek. Není však nad vlastnoručně vyrobené dílo, které nám bude každý den připomínat naši šikovnost. Obydlí pro ptáky je možné vyrobit ze dřeva, plechu či např. kokosového ořechu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 14. 1. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová