reklama

Jak se bydlí v domě z papíru?

Zveme vás na návštěvu do domu, který sice není z takového papíru, jaký používáme na psaní, ale z papíru doopravdy je! Podlahy i stěny, to vše je vytvořeno z recyklovaného materiálu pomocí technologie, která se používá právě na výrobu papíru. Výsledkem je jakési umělé dřevo zajímavých fyzikálních vlastností. A z toho už se domy stavět dají!

Autorem projektu je společnost James & Mau Architecture, která dům také postavila a dala mu jméno Infiniski Manifesto House. Stavbu bychom našli v blízkosti vesnice Las Rosas v Chile a na první pohled by upoutala naši pozornost. Vypadá totiž, jakoby byla zbitá z banánových krabic a nebo z jiného materiálu, který bychom rozhodně nepovažovali za materiál stavební.

Pravdou ale zůstává, že Infiniski Manifesto House je zajímavou stavbou, která naopak působí velmi přitažlivě, splňuje veškeré technicko hospodářské normy a v rámci své provozuschopnosti se v ničem neliší od standardních budov!

V domě z papíru se bydlí levně

Infiniski Manifesto House má k tomu všemu ještě jednu vlastnost navíc. Je totiž takřka zadarmo, respektive, vznikl kompletně z recyklovaného materiálu a investiční náklady na jeho stavbu jsou ve srovnání s klasickou zděnou stavbou velmi nízké.  Celý dům (bez terénních úprav) nestál v přepočtu ani 750 000Kč!

V domě z papíru se přesto bydlí velmi komfortně!

Veškeré prostředky, ušetřené na stavebním materiálu, bylo možné použít na velmi komfortní řešení interiéru. Infiniski Manifesto House je díky tomu v podstatě luxusním domem výjimečného vzhledu a směšně nízkých investičních nákladů.

Vnitřní dispozice domu je velmi jednoduchá, funkční a elegantní. Centrální místnost vznikla dnes již standardním propojením tří místností, tedy obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Výsledkem je velkorysý prostor určený k rodinnému i společenskému životu. Za pozornost stojí také skutečnost, že tento prostor, který bychom mohli nazvat halou, je současně i vstupní částí domu a zároveň je pomocí velkých skleněných ploch otevřený do okolní krajiny. Efekt velkorysosti se tím ještě více umocňuje. Uprostřed haly je jednoduché schodiště, které zpřístupňuje první a jediné nadzemní podlaží.

Při prohlížení fotografií pod článkem asi většinu z vás napadne, že Infiniski Manifesto House nevypadá ani tak jako alternativní stavba z recyklovaného materiálu, ale naopak jako nápadité a hlavně komfortní sídlo, ve kterém se dobře bydlí. Za úvahu tedy stojí, zdali při rozhodování se o volbě stavební firmy nabízející domy z katalogu, nebude přeci jen lepší obrátit se např. na architekta a nechat si dům navrhnout od něj. Možná zjistíte, že ceny, za které velké stavební společnosti prodávají své produkty, nejsou až tak nízké a že za stejnou cenu můžete získat individuálně řešený dům.

Red.
Foto: Antonio Corcuera, James & Mau Architecture

Publikováno: 9. 8. 2010, Autor: