reklama

Lze si postavit tiny house svépomocí?

Stavba tiny housu svépomocí je výzva pro opravdové kutily. Samotný návrh tiny housu, výběr vhodného podvozku, montáž podlahy, opláštění interiéru červeným cedrem, řešení stropu moderní technologií a spousta dalších operací je záležitost dlouhodobá a vyžaduje dobrou organizaci práce i spoustu znalostí. Vezmeme to popořadě a ujasníme si postupy.

Stavba tiny house svépomocí krok za krokem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavba tiny house

Tiny house znamená v překladu domeček. A tento překlad je dokonalý, protože tiny house je opravdu malý domeček – navíc na kolečkách. Tyto stavby na kolech jsou původem z Ameriky, kde vznikly jako šikovný nápad na bydlení v době finanční krize. Tiny house je alternativou ke klasickému způsobu bydlení hlavně pro lidi, kteří touží po nezávislosti a svobodě, chtějí být soběstační, šetrní k přírodě a nechtějí se nechat uvěznit hypotékou.

Tiny house můžeme koupit jako hotový dům, ale můžeme si jej také postavit svépomocí. Není to sice tak jednoduché, jako bychom stavěli třeba zahradní domek, ale pokud dodržíme základní pravidla, bude pro nás stavba tiny house jedinečným zážitkem, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení.

Detailní pohled na malý domeček na kolečkách
Detailní pohled na malý domeček na kolečkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr podvozku

Základem je vybrat ideální podvozek, na němž budeme tiny house stavět. Vybrali jsme si dvouosý o délce 7,20 m s maximální povolenou hmotností 3,5 tuny. Dle dohody s výrobcem můžeme získat takový podvozek i s kompletním skeletem, který je vyroben z tenkostěnné stavební oceli, která trochu svým designem připomíná sádrokartonářské hliníkové profily. Tato ocel je ale navíc pozinkovaná (galvanizovaná), aby nám domeček co nejdéle vydržel pohromadě.

Skelet na tiny house si můžete navrhnout sami
Skelet na tiny house si můžete navrhnout sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při návrhu na výrobu skeletu jsme vycházeli z moderního certifikovaného stavebního systému BAUCORE®, který se vyznačuje trvanlivostí, rychlostí výstavby a udržitelností. Systém lehkých tenkostěnných ocelových konstrukcí je vyráběný na nejmodernějších CNC strojích s milimetrovou přesností. Ocel je materiál, který dokáže odolat i těm nejextrémnějším vlivům počasí, včetně silných zemětřesení.

Návrh tiny house

Při promýšlení návrhu svého budoucího nezávislého bydlení budeme vycházet z již navržené a vyrobené kostry tiny house a také z našich vlastních představ. K výsledku se dopracujeme nejspíše po mnoha hodinách kreslení, rýsování a počítání, které budou zkropeny hektolitry černé kávy a minimálně stokrát proklety.

Skelet je tvořený ocelovými profily
Skelet je tvořený ocelovými profily (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nenechme se ale otrávit počátečními neúspěchy, on Archimédes také nevymyslel všechno za jedno odpoledne. Blíží-li se náš nakreslený obrázek tomu, co jsme si vysnili, vezmeme pravítko a nakreslíme si půdorys v měřítku. Půdorys by měl obsahovat umístění oken a dveří, příčky, kuchyň, koupelnu, schody do loftu a nábytek. 

Při promýšlení podoby tiny house bychom měli rovnou vybrat materiál, ze kterého chceme stavět, a rozmyslet si, zda máme po ruce všechno potřebné nářadí, abychom se třeba později neblamovali tím, že máme sice prvotřídní vrtačku, ale jaksi jsme zapomněli koupit vrtáky.

Tiny house se na rozdíl od běžných staveb buduje opačně – tedy nejprve se vrhneme na vnitřní stěny a podlahu, potom rozvedeme elektřinu, vodu a odpady a nakonec to všechno zakryjeme vnějším opláštěním. To proto, že když při stavbě zjistíme, že jsme někde v plánku nevyznačili důležitou zásuvku, můžeme to z vnějšku napravit.

Parotěsná zábrana

Začneme parotěsem. Na ocelové profily nalepíme oboustrannou lepicí pásku, ta bude sloužit jako provizorní upevnění parotěsné fólie. U lepení parotěsné fólie potřebujeme, aby strana, na které je hliníková vrstva, byla směrem do místností a ne ven jako při pokládce parotěsu na střechu. Proto také nemůžeme použít samolepicí vrstvu, která na parotěsné fólii je. Důvodem, proč použít hliníkovou fólii, je to, že hliník bude odrážet teplo směrem do místnosti.

Nejprve začneme s parotěsnicí fólií
Nejprve začneme s parotěsnicí fólií (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při natahování parozábrany na skelet uděláme na stranách vždy menší přesah, abychom mohli fólii napojit u stropu nebo u podlahy. Všechny části parotěsu slepujeme k sobě hliníkovou páskou. V místech, kde budou okna a dveře, nezapomeneme fólii odříznout.

Parozábranu spojíme hliníkovou páskou
Parozábranu spojíme hliníkovou páskou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rastr pro obklad a opláštění interiéru červeným cedrem

Jako obklad jsme zvolili speciální palubky s označením "western red cedr", které mají pero a drážku nejen na dlouhé straně, ale i na těch krátkých. Západní červený cedr neboli Western Red Cedar (WRC) patří mezi extrémně trvanlivé severoamerické dřeviny. Thuja Plicata, jak zní jeho latinský název, roste v horských oblastech západního pobřeží severní Ameriky a Kanady. Pro svůj výskyt je západní červený cedr označován také jako kanadský či americký cedr.

Palubky z červeného cedru jsou jedinečné vlastnostmi i designem
Palubky z červeného cedru jsou jedinečné vlastnostmi i designem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proč jsme zvolili WRC? Protože exotické cedrové dřevo WRC je vhodné pro venkovní i vnitřní použití, protože disponuje výbornou tepelnou i zvukovou izolací. Americký cedr zároveň vyniká nádhernou kresbou dřeva v barevných odstínech od slámově žluté, přes načervenalou, až po tmavě hnědou barvu. Předností červeného cedru je velmi příjemná cedrová vůně.

Červený cedr dále pomáhá efektivně snížit náklady za vytápění. Nízká hustota dřeviny vyniká výbornou tepelnou izolací, protože obsahuje velký podíl vzduchových dutinek. Proto cedrové dřevo použijeme i na stavbu rastru. Rastr budeme oddělovat hranolkem vždy po 50 cm.

Pokosovou pilou nařežeme latě i palubky
Pokosovou pilou nařežeme latě i palubky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Od podlahy zvýšíme rastr o půl centimetru, protože samotná podlaha bude tvořená deskami a bude se stavět až následně. Potřebujeme vyřešit dilataci mezi rastrem a podlahovými deskami, proto už myslíme dopředu, že pod rastr desky zasuneme.

Aby byly latě na rastr nařezané pečlivě a přesně, použili jsme HM 90 MP - dvourychlostní multifunkční pokosovou pilu s potahem a laserem, která je absolutním vrcholem ve své třídě. Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, který je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály, jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pila pracuje precizně a několik bezpečnostních prvků eliminuje nebezpečí zranění a úrazu.
Přes parozábranu upevníme rastr
Přes parozábranu upevníme rastr (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Latě na rastr si předvrtáme a poté do ocelového skeletu upevňujeme speciálními vruty. Když máme po celém obvodu tiny house rastr upevněný, můžeme se pustit do zaklápění obvodových stěn cedrovými palubkami.

Rastr upevňujeme cca po 50 cm
Rastr upevňujeme cca po 50 cm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obvodové stěny

Palubky budeme na rastr připevňovat pomocí nerezových sponek. Začneme pochopitelně od spodní hrany. Pokud nemáme rastr udělaný po celé ploše místnosti, usadíme na volno do rohu jednu svislou a jednu podélnou lať k podlaze, a teprve potom začneme skládat palubky. 

Začneme v dolním rohu u podlahy
Začneme v dolním rohu u podlahy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zmínili jsme použití nastřelovacích sponek. K tomu potřebujeme nastřelovací pistoli s kompresorem nebo aku baterií. Pistoli používáme tak, že si špičku pistole opřeme o pero palubky a pod úhlem 45 ° nastřelujeme sponky (tlak je cca 6–8 barů).

Zvažte použití nastřelovací pistole
Zvažte použití nastřelovací pistole (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Palubky usazujeme svisle, a přitom hlídáme, abychom každou horní správně nasadili do průběžného pera. Aby mezi palubkami po celé délce stěny nevznikla jednolitá drážka či spára, nařežeme palubky na různě velké kusy. Velmi pěkně také vypadá, když střídáme dekory palubek, čímž vznikne zajímavá a prokreslená mozaika.

Střídavá mozaika z palubek působí dekorativně
Střídavá mozaika z palubek působí dekorativně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montáž podlahy 

Než dokončíme kompletní obklad našeho tiny house, položíme si na podlahu izolaci a dáme na ni pochozí desky. Co se týče izolace, zvolili jsme PIR desky. Tyto desky jsou z hlediska izolace asi to nejlepší, co současný trh může nabídnout. Navíc tyto desky mají povrchovou hliníkovou úpravu. Výhodou je, že PIR desky jsou ekologický materiál, protože obsahují určité procento recyklátu.

Jako izolaci do podlahy použijeme PIR desky
Jako izolaci do podlahy použijeme PIR desky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prostor ve skeletu, kam budeme desky ukládat, vypěníme nízkoexpanzní lepicí pěnou a vložíme desky. Spáry poté pěnou utěsníme. Na přechody mezi deskami použijeme hliníkovou pásku.

Spáry vyplníme pěnou
Spáry vyplníme pěnou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Izolační desky překryjeme voděodolnými deskami z překližky. Do podlahy je upevníme v místech, kde jsou v podlaze ocelové nosníky (souběžné, resp. protilehlé s nosníky ve stěnách). Místa pro vruty si předvrtáme vrtákem se záhlubníkem.

Desky předvrtáme vrtákem se záhlubníkem
Desky předvrtáme vrtákem se záhlubníkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideálně použijeme vrták do dřeva se záhlubníkem, který je použitelný pro vrtání vysoce přesných děr v měkkém i tvrdém dřevu, dřevovláknitých a dřevotřískových deskách. Dvojitá šroubovice zaručuje vysoký výkon, dlouhou životnost vrtáku a dobrý odvod odvrtaného materiálu.

Jakmile jsou upevněné všechny pochozí desky na podlaze při stavbě tiny house, můžeme se vrátit k dodělávkám – zejména k dokončení obložení z cedrových palubek.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o., LEVIOR s.r.o., REPONIO s.r.o.; Baugrup; ARA

Publikováno: 10. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová