reklama

Jak se bydlí v silážní jámě?

Pro stavbu obytného domu lze použít takřka cokoliv a některé alternativní materiály jsou navíc v mnohém zajímavější, než např. klasické cihly nebo tvárnice. Zveme vás na návštěvu domu, jehož stěny tvoří plechová konstrukce používaná pro zpevnění stěn silážní jámy! Rozhodně to není nepohodlné bydlení!

Ekonomická krize a důraz na ekologické parametry bydlení motivují architekty k úvahám nad co možná nejlevnějším způsobem stavění obytných budov. Jedním z možných řešení je recyklování již použitých materiálů. Studenti z Cornell University v New Yorku vytvořili unikátní dům, který je pohodlný, dokáže uspokojit veškeré požadavky moderního bydlení, zůstává energeticky soběstačný a jeho pořizovací náklady se takřka blíží nule. Stavbu totiž tvoří tři obří „sudy“, jenž se používají pro zpevnění stěn silážní jámy.

The Silo House je vlastně obytnou buňkou, kterou si může postavit každý. Není nutné kopat základy ani stavět stěny z cihel či tvárnic. Stačí na vyhlídnuté místo postavit zmiňovanou plechovou konstrukci, opatřit ji jednoduchou střechu a začít dovnitř nosit nábytek.

Ekonomické bydlení v „sudu“

Obvodový plášť budovy tvoří jednolitá konstrukce potažená vlnitým plechem. Aby se interiér ve slunečních dnech nepřehříval, jsou vnitřní plochy stěn obloženy dřevem a sádrokartonem. Výsledkem je dokonalá tepelná izolace, která v létě chrání obyvatele před přílišným horkem a v zimně udržuje teplo.  Střecha je jednoduchá, dřevěná a nese několik solárních panelů, které dům zásobují potřebnou energií. Vzhledem k minimálním teplotním ztrátám, je ale spotřeba elektřiny velmi nízká.

Bydlení v kruhu

Interiér domu je řešen velmi účelně. Dispozice využívá kruhový půdorys budovy, následkem čehož mají pokoje atraktivní proporce. Každá z jednotlivých tří částí domu má svou funkci, podobně jako je byt rozdělený na klidovou část s ložnicí a na část společenskou, jejímž jádrem je obývací pokoj. Většina nábytku je atypická. The Silo House by ale bylo možné vybavit v podstavě jakýmikoliv zařizovacími předměty. Vnitřek domu je totiž dostatečně prostorný a není tedy nutné atypickými tvary vybavení vyplňovat každou skulinu či kout. Celková obytná plocha je necelých 80m2.

Red.
Foto: contemporist.com

Publikováno: 12. 8. 2010, Autor: