reklama

Zima a mráz v moderní domácnosti

Mrazení je podle potravinářských technologů považováno za nejšetrnější způsob konzervace potravin. Technický vývoj v této oblasti postupuje dopředu, a proto jsme se zaměřili na novinky, které nám trh v poslední době přinesl. Nakonec jsme přidali i několik tipů na správné mrazení potravin.

Pokud jsme se rozhodli pořídit si samostatnou mrazničku, máme v zásadě na výběr ze dvou základních typů, mrazících boxů a klasických zásuvkových mrazniček. Mrazící box využijí zejména zahrádkáři a chovatelé domácího zvířectva, kteří produkují větší množství přebytků, které je třeba zpracovat a uskladnit. Výhodou mrazícího boxu s kapacitou větší než 200 l je nejen jeho obsah, ale i fakt, že v případě výpadku elektrické energie uchová v nezměněných podmínkách potraviny delší dobu než klasická zásuvková mraznička. Za určitý nedostatek mrazících boxů můžeme považovat nepřehlednost. To řeší někteří výrobci tím, že mrazící boxy dělí na dvě poloviny, takže v jedné můžeme skladovat třeba maso a v druhé ovoce a zeleninu. Osvědčeným trikem hospodyněk je také popisování jednotlivých balíčků s potravinami. Jednotlivé druhy masa jsou totiž po zmražení od sebe k nerozeznání. A každá správná hospodyňka má na mysli, čím kratší hledání, tím také menší spotřeba elektrické energie.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Zima a mráz v moderní domácnosti
Zima a mráz v moderní domácnosti (Zdroj: )
Zima a mráz v moderní domácnosti
Zima a mráz v moderní domácnosti (Zdroj: )
Zima a mráz v moderní domácnosti
Zima a mráz v moderní domácnosti (Zdroj: )

Mrazák ze zásuvkami je přehlednější než mrazící box. Velkou výhodou je to, že si můžeme popsat nejen jednotlivé sáčky s potravinami, ale i jednotlivé zásuvky. Ty jsou u některých modelů navíc průhledné, což orientaci ještě zjednodušuje. Jinde si zase můžeme nastavit datum, kdy jsme potraviny do mrazničky uložili. Pokud tedy nebudeme plnit zásuvky pouze podle druhu potravin, ale také podle trvanlivosti, získáme velmi rychle přehled o tom, jak dlouho můžeme ještě potraviny skladovat.

Jak je známo, námraza na výparníku tepelně izoluje, a tím snižuje chladící výkon. Námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75%. Ale co s tím, když pravidelné odmrazování je tak nepohodlné? I nad tím se výrobci mrazniček zamysleli. V současné době je už na trhu ledniček samozřejmostí technologie no frost, tedy chlazení bez nutnosti speciálního odmrazování. A tuto funkci výrobci zakomponovávají také mrazniček. V čem je úskalí této inovace? Vyšší komfort znamená vyšší spotřebu a vyšší hlučnost, protože tyto mrazničky mají o jeden agregát navíc. Navíc je takováto mraznička konstrukčně řešena zcela odlišně a složitěji než klasické mrazničky. Pokud se porouchá, je nutné spotřebič celý odstavit, což v případě kombinované chladničky s mrazničkou není potřeba. Tento systém se vyplatí pouze u mrazniček s velkými objemy, jinak je poměr pořizovací ceny a úspor energie neekonomický.

Dalším krokem směrem v před je také systém low frost. Ten pracuje na principu „vzduchového polštáře“ umístěného v zadní části mrazáku. Tam se zadržuje vzduch, který běžně proudí ven z mrazáku. Ten se pak malou trubičkou vrací zpět dovnitř. Tím se tvorba námrazy snižuje až o osmdesát procent. Dalším systémem snižující tvorbu námrazy a tedy snižující spotřebu elektrické energie je systém stop frost.Používá se u mrazících boxů a funguje na principu rozdílných tlaků vzduchu uvnitř a vně mrazáku. Ve víku mrazícího boxu je zabudován speciální ventil, který zbavuje vstupující vzduch vlhkosti a volně pouští teplý vzduch dovnitř a studený ven.

O výši spotřeby mrazniček a mrazících boxů rozhoduje také celková izolace spotřebiče, síla dveří a tudíž celková váha přístroje. Na únicích do okolí totiž záleží, kolik za běžný denní provoz přístroje zaplatíme. Levnější přístroj s horší izolací se nám tak může s přibývajícím časem mnohonásobně prodražit.

Mražení je nejšetrnější způsob konzervace potravin. Tady je několik tipů pro správné mrazení:

  • Mrazíme šokem: potraviny ke zmražení rozložíme na tác a vložíme do mrazničky, do prostoru s nejvyšší intenzitou mrazení. Potraviny po zmrazení přendáme do mikrotenových sáčků, ze kterých vytlačíme vzduch, a umístíme do prostoru s nižší intenzitou mrazení.
  • Životnost mražených potravin je zhruba jeden rok.
  • Jednotlivé plátky masa zmrazujeme jednotlivě. Nedoporučuje se mrazit syrové mleté maso, hotové pokrmy z mletého masa bez obav mrazit můžeme. Vyhýbáme se také mražení již jednou rozmrznutého syrového masa.
  • Nemrazíme listovou zeleninu. Můžeme ovšem zmrazit nadrobno nakrájené bylinky, které trochu zalijeme vodou a v mrazících nádobkách z nich vzniknou ledové kostky.
  • Nemrazíme syrové brambory a potraviny obsahující hodně vody. Ty mají po rozmrazení houbovitou konzistenci.
  • Mrazíme pouze takové množství potravin, o kterém víme, že ho spotřebujeme. Časem totiž veškeré potraviny ztrácejí na kvalitě a chuti.Obrázky převzaty z aeg.bilezbozi.cz.

Publikováno: 4. 3. 2002, Autor: