reklama

Jak postavit zídku z pálených cihel

Zídka z pálených cihel je šikovným řešením tam, kde z nějakého důvodu není vhodné dávat dřevo nebo jiné materiály. Zděná zídka vydrží celou věčnost a postavit ji je při dodržení základních technologických zásad tak jednoduché, že to zvládne i slabá a křehká žena.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postavit zídku z pálených cihel zvládne i žena s nalakovanými nehty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zídka z pálených cihel

Postavit si na zahradě zídku z pálených cihel má velký význam tam, kde se nehodí jiné materiály, kde chceme celkový vzhled zahrady sjednotit právě co do použitých materiálů, a hlavně - taková zídka nás bez obtíží přežije a bude našim budoucím generacím důkazem, jak šikovní jsme byli.

Pálená cihla označovaná také jako lícová cihla ražená se vyrábí stlačením hlíny do speciálních forem. Díky tomu má lícová cihla ražená rustikální charakter a často bývá označována jako ostařelá cihla nebo lícovka. Všechny 4 strany cihly jsou pohledové. Pracovat s nimi je vcelku jednoduché. Spojují se tradičně maltou, ale je možné použít i speciální lepicí nízkoexpanzní pěnu. Cihly je možné omítat i natírat barvami. Půlit či jinak upravovat cihly můžeme buď pomocí zednického kladívka, nebo úhlovou bruskou s kotoučem.

Cihly lze rozdělit zednickým kladívkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cihly lze rozdělit zednickým kladívkem

Pokud stavíme na zahradě něco, co bude mít základy v zemi, neměli bychom zapomínat na stavební povolení nebo ohlášení.

Jsou pravidla při stavbě zídky?

Obecně lze bez vědomí stavebního úřadu zhotovovat drobné stavby kolem rodinného domu. Zpravidla se jedná o opěrné zdi do výšky 1 metru nebo oplocení do výšky 2 metrů. Tedy za předpokladu, že nehraničí s pozemní komunikací či veřejným prostranstvím.

  • Jako stavba bez povolení smí být na zahradě rovněž postaven až 5 metrů vysoký skleník o maximálních rozměrech 40 m². Musí být ale umístěn minimálně 2 metry od hranice pozemku.
  • Na svém pozemku můžeme dále postavit také stavby o maximální rozloze 25 m². Ty mohou mít jedno nadzemní podlaží a nesmějí být vyšší než 5 metrů, popřípadě mohou být podsklepené až do hloubky 3 metrů. 
  • Bez stavebního ohlášení či povolení smíme na svém pozemku stavět bazén o rozloze 40 m². Opět musí být umístěn nejblíže 2 metry od hranice pozemku, a to včetně jeho technického zařízení. 
  • Stavební ohlášení v případě staveb pro bydlení a rekreaci má podmínku, aby stavby měly nanejvýš jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů, dvě nadzemní podlaží a podkroví. Dále lze s jeho pomocí měnit již stojící stavby, tedy stavět přístavby a nástavby. Vždy ale musí být zachovány zmíněné parametry hloubky a výšky. 
  • Stavební povolení budeme potřebovat v momentě, kdy bude naše výstavba či rekonstrukce zasahovat do nosných konstrukcí bytových domů.

Příprava místa

Máme zařízené povolení (pokud je potřeba), máma připravený materiál, máme plánek a máme chuť do práce? Pokud ano, můžeme vyrazit na zahradu. Rozumí se, že materiál nebudeme přenášet na místo v rukách nebo v kbelících. Cihel bude ostatně potřeba dost a vozit je v kolečku a třeba ještě do svažitého terénu je docela vysilující činnost i pro statného chlapa, natož pro křehkou ženu. Proto si práci ulehčíme.

Při stavbě nám pomohl šikovný transportér, který nám ušetřil spoustu námahy všude tam, kde jsme potřebovali přepravit větší množství materiálu v hůře prostupném terénu. Díky pohonu všech 4 kol a hrubému vzorku pneumatik vyjede tento stroj i svah se sklonem až 12 °.

Transportér se ovládá obdobně jako jiná pásová vozidla – pokud se chcete otočit, kola na jedné straně přibrzdí a stroj se otočí. Ovládací páčky a páka řazení jsou umístěny pod řídítky, transportér zvládne celkem 3 rychlosti vpřed a zpátečku. Nemusíte mít strach, že budete po zahradě jezdit jako závodní, maximální dosahovaná rychlost je až 6,5 km/h a do korby je možné naložit až 300 kg nákladu.

Mini transportér pomůže s logistiku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mini transportér pomůže s logistiku

Kde při stavbě zídky z pálených cihel začít? 

Začneme tím, že na vybraném místě vykopeme, nebo rýčem vyhloubíme základy. Vytvoříme výkop asi na výšku rýče, není potřeba dosahovat zámrzné hloubky. 

Než začneme stavět zídku, bude potřeba vyhloubit základy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Než začneme stavět zídku, bude potřeba vyhloubit základy

Výkop vysypeme drenážní vrstvou, která bude odvádět od základů přebytečnou vlhkost. Drenážní vrstvu budou tvořit drobné kameny nebo hrubý štěrk. Drenážní vrstvu uhrábneme hráběmi nebo lopatou do roviny a raději se přesvědčíme vodováhou, že nám drenáž "neutíká".

Rygol vysypeme drenáží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rygol vysypeme drenáží

Malta

A nyní již můžeme namíchat maltu. Nebojte se, milé dámy, že je to nějaká alchymie. Je to jednodušší než těsto na knedlíky. Máme dvě možnosti. Buď tradičně smícháme vápenocementovou maltu na zdění, která se míchá v poměru: 4 lopaty písku, 1 lopata vápna a 1 lopata cementu, nebo vsadíme na modernější způsob a použijeme již namíchanou suchou maltovou směs, která se pouze "zadělává" vodou.

Namícháme si směs
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Namícháme si směs

První vrstvu malty nanášíme přímo na drenážní vrstvu. Použijeme zednickou lžíci a jednoduše drenážní vrstvu maltou zakryjeme. Špičkou lžíce maltu lehce uhladíme do stran a podélně, aby vznikla jednolitá souvislá vrstva.

První řada cihel

Do malty založíme první řadu cihel. Mezi jednotlivými cihlami musíme nechat místo na spáru zhruba na šířku našich prstů.

Stavba zídky z pálených cihel pokračuje založením první řady
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stavba zídky z pálených cihel pokračuje založením první řady

Než začneme zdít druhou řadu, je potřeba vyplnit spáry maltou. Aby nám přebytečná malta nevypadávala oběma okraji ven, stačí dopředu a dozadu přiložit třeba rovný odřezek z prkna a do spáry napěchovat maltu. Potom opět po celé délce řad cihel naneseme vrstvu malty a začneme zakládat druhou řadu. Neustále kontrolujeme rovinu horní i boční pomocí vodováhy. 

Pokud nám konec řady nevyjde na celou cihlu, jednoduše jí rozpůlíme zednickým kladívkem, je možné také použít úhlovou brusku s kotoučem na beton. Pokud zakončujeme řadu půlkou cihly, další řadu začínáme také půlkou, aby nám zídka správně tzv. vázala a spáry byly cikcak. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel, lekce pro ženy; HECHT MOTORS s.r.o.; mesec.cz

Publikováno: 3. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová