reklama

Čím a jak přilepit a natřít držák na kávové kapsle?

Držák na kávové kapsle může náš ranní nebo večerní kávový rituál povýšit "o level vejš". Rázem nebudeme muset hledat po skříňkách a spížích krabičky s kapslemi, nebudou se povalovat na kuchyňské lince a podsvícený držák nám bude milým a tichým společníkem při pití kávy.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podsvícený držák na kávové kapsle (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba držáku na kávové kapsle

Takový praktický držák na kávově kapsle nás doma nebo v kanceláři zbaví neustálých krabiček a obalů, které se povalují různě po lince nebo na nás vypadávají ze skříněk. Držák můžeme upevnit na stěnu, kapsle tak budou neustále po ruce, a dokonce pěkně rozdělené podle barvy.

Vyrobit si takový držák není přitom vůbec nic složitého, chce to jen trochu šikovnosti a ten správný materiál. Využít můžete například nástěnné světlo ve tvaru obdélníku, čímž docílíte i vkusného nasvícení kapslí a povýšíte výrobek "o level vejš".

Aby nám kapsle na světle držely, vyrobíme si z překližky nebo dýhy přední stranu, v níž budou vyříznuté otvory a drážky. Do drážek potom můžeme kapsle umístit, a pokud se nám dílo podaří, kapsle nevypadnou.

Přední stranu držáku spojíme se světlem oboustrannou lepicí páskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přední stranu držáku spojíme se světlem oboustrannou lepicí páskou

Lepení

Světlo je již hotový výrobek a spojit je se dřevem bude vyžadovat použití správného lepidla. A nejen lepidla, resp. lepicí pásky, ale také lepidla na lepení dřeva.

Vyzkoušejte lepidlo na dřevo s přírodními vlákny, díky kterým dosahuje maximální výsledné pevnosti až 170 kg/cm². Toto speciální lepidlo můžeme použít pro lepení všech druhů dřeva, aglomerátů, laminátů, překližek, vrstvených materiálů, prken atd. mezi sebou, nebo v kombinaci s jinými materiály. Je ideální pro spojování a pokládání plovoucí podlahy. Po zaschnutí lze takto spojované materiály natírat, brousit a hoblovat. Lepidlo je transparentní a po zaschnutí získá vzhled dřeva. 

Na vytvoření funkčního držáku použijeme tekuté lepidlo na dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vytvoření funkčního držáku použijeme tekuté lepidlo na dřevo

Postup při aplikaci lepidla

Pro kompletní slepení povrchu naneseme lepidlo na čisté dřevo, ideálně na oba slepované díly. Podržíme spojené po dobu 5 minut. Nanášíme v nepřerušované "housence", lepidlo není potřeba roztírat. Před natíráním, vrtáním nebo lakováním lepeného povrchu je vhodné počkat minimálně  hodinu, aby měl spoj možnost se zpevnit a zaschnout.

Zbytky lepidla po spojení otřeme vlhkým hadříkem, dokud lepidlo ještě nezaschlo. Pokud by se tak nestalo, lepený kus bude mít kosmetické vady, protože lepidlo bude na povrchu materiálu vytvářet mapy a povrch nebude hladký.

Lepidlo při skladování i aplikaci je potřeba chránit před nízkými teplotami nebo mrazem. Aplikační teplota  je v rozmezí 5 až 35 °C. Nikdy nevystavujeme lepidlo chladu, protože tak narušujeme a znehodnocujeme jeho vlastnosti. Přemrzlé lepidlo ztrácí lepicí schopnosti.

Maximální pevnosti dosáhneme po uplynutí 24 hodin od aplikace, proto si při lepení materiálů dáme čas a nespěcháme. Pokud bychom začali s lepeným spojem manipulovat ihned po slepení, spoj se uvolní a nebude pevný. Veškerá naše práce tak bude zbytečná.

Další lepidlo, které budeme používat, je oboustranná lepicí páska. Každý ji zná a mnoho lidí ji používá. Přesto ale málokdo ví, jaké typy oboustranných pásek jsou k dostání a že každá páska se hodí na každý typ materiálu.

Použijeme oboustrannou lepicí pásku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme oboustrannou lepicí pásku

Především nepoužíváme na spojovaných plochách leštidla, která by vytvořila doslova kluzký povrch materiálů. Páska pak nemá šanci dobře přilnout. U drsných podkladů je potřeba zajistit maximální kontakt pásky s povrchem. To znamená obrousit drsný povrch a zjemnit jej.

Oboustranná lepicí páska s okamžitou počáteční přilnavostí musí být aplikována na správné místo hned napoprvé. Odstraňování a opakované nalepování pásky vede ke snížení schopnosti dokonale přilnout k povrchu. Páska unese váhu až 6 kg, a to dlouhodobě, avšak pro bezpečné přilepení předmětů k sobě bychom neměli této hranice dosahovat.

Nátěr tabulovou barvou

Název tabulová barva napovídá, že je primárně určena na plochy, na které se bude psát křídou. Je využitelná zejména ve školství na nátěry klasických dřevěných tabulí, ale lze jí také aplikovat na malé tabulky či destičky, které poslouží jako informační tabule, cenovky nebo zápichy do květináčů a záhonů. Můžeme s ní natřít také například pingpongové stoly.

Protože je ředitelná vodou, je s ní snadnější manipulace než s akrylátovými barvami. Aby byla barva přesně taková, jakou ji potřebujeme, musíme ji dobře rozmíchat, protože právě v dokonalém spojení vody a barvy je tajemství perfektního nátěru.

Barvu musíme dobře rozmíchat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Barvu musíme dobře rozmíchat

My jsme použili Balakryl Tabulovou barvu, která je vodou ředitelná, můžete ji použít na dřevo i na kov. Je ideální pro povrchové a renovační nátěry školních tabulí, ploch vhodných pro psaní křídou a pingpongových stolů v interiéru a exteriéru.

Tabulová barva je zdravotně nezávadná, proto se nemusíme obávat ji používat tam, kde s ní přijdou do styku děti. Při její aplikaci na povrch oceníme zejména její rychleschnoucí vlastnosti. Odolává i silnějšímu mechanickému poškození, což opět ocení právě ve školkách nebo školách.

Tabulová barva se bude dobře roztírat molitanovým válečkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tabulová barva se bude dobře roztírat molitanovým válečkem

A proč se bude nanášet i na designový držák na kávové kapsle? Jednak právě kvůli vyšší odolnosti mechanického otěru, a také pro případ, že bychom si chtěli kávové kapsle poznačit nápisy. Po obvodu vrchní desky natřené právě tabulovou barvou bude možné psát doplňující informace.

Okraje utěsníme černým silikonem v tubě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okraje utěsníme černým silikonem v tubě

Při dohotovení a zkompletování celého držák ještě utěsníme okraje černým spárovacím silikonem.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; AC MARCA Czech Republic s.r.o.; Balakryl

Publikováno: 27. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.