reklama

Podlahové i stěnové lišty přilepíte důkladně správným lepidlem

Výměna podlahové krytiny s sebou nese nejen spoustu práce, ale také přemýšlení. Pokud jste vsadili na plovoucí podlahu nebo marmoleum, je potřeba klást důraz také na dokončovací práce, zejména na lepení podlahových lišt. Víte, jak se s tímto problémem vypořádat? A když už jste v té renovaci, co si vylepšit stěny systémem wall slats? Pokud nevíte, co to je, vysvětlíme.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepení lišt znamená vybrat si správné lepidlo, které opravdu drží (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak lepit podlahové lišty

Položili jste právě novou podlahu z plovoucích desek, vinylu nebo z parket? Bohužel ještě nemůžete jásat nad zdárně dodělaným úkolem, protože vás čekají ještě dokončovací práce, zejména nalepení podlahových lišt.

Měli byste vědět, že podlahové lišty, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu, se vždy připevňují, resp. lepí, na stěnu místnosti, nikoliv na hranu podlahy směrem ke stěně. Víte proč? Protože podlaha začne časem pracovat (rozpínat se a reagovat na změnu teploty a vlhkosti v prostoru), tudíž by pevně přilepené lišty k podlaze začaly pracovat také a došlo by k jejich poškození, např. k odtržení od stěny, popraskání či rozlomení. Mezi podlahou a stěnou musí zůstat spára, která slouží jako jakýsi nárazník.  A tuto spáru zamaskujeme právě podlahovou lištou.

Pokud použijete podlahovou lištu shodnou s použitým materiálem na podlahové krytině, máte zjednodušenou práci za předpokladu, že jste si lišty zakoupili společně s podlahovou krytinou, či je nechali vyrobit na míru. Lišty se mohou, ale nemusí lehce zafixovat do stěny pomocí slabých hřebíků bez hlavičky. Konečné uložení lišt však obstará dobré a kvalitní lepidlo.

Použít můžete lepidlo v tubě nebo v kartuši
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použít můžete lepidlo v tubě nebo v kartuši

Pro lepení lišt vám doporučujeme Lepidlo MONTACK LEPÍ VŠE OKAMŽITĚ od Ceys. Montážní lepidlo je všestraně použitelné. Slepíte veškeré materiály s porézním i neporézním povrchem, ale také jemné a vlhké povrchy, a to jak v exteriéru, tak interiéru.
Lepidlo MONTACK LEPÍ VŠE OKAMŽITĚ je určené pro tyto materiály: dřevo, kov, plast, kámen, cihly, beton, sádru, cement, kachličky, polyuretan (trámy), pěnový polystyren, mramor zrcadla a další. Pozor! Je nevhodné pro PE, PP, PTFE.
Výhodou lepidla je, že nekape, snadno se aplikuje na svislou plochu, při práci nemusíte odvětrávat výpary, lep nanášíte pouze na jednu stranu. 

Doporučujeme: Při slepování těžkých předmětů zajistěte spoj fyzicky pomocí pásky nebo svorek, dokud lepidlo zcela nezaschne! 

Další možností je použít klipsový systém, který se přivrtá ke stěně, a lišty se do něj pouze zaklapnou. Tento systém je možné využít také na tažení kabelů po místnosti.

Také je tu možnost využít samolepicí profily. Samolepicí hliníková nebo plastová soklová lišta ke stěně vytváří harmonizující vzhled podlah. Soklové lišty nevyžadují zvláštní údržbu, lze je proto čistit běžnými čisticími prostředky. Jejich instalace je velmi jednoduchá, protože stačí z vnitřní strany lišty sejmout ochrannou pásku a lišty pevně přitisknout ke stěnám.

Wall slats

Jedná se o stěnové lamelové lišty, které originálním způsobem odekorují váš interiér. Jsou skvělým způsobem, jak zdůraznit charakter každého interiéru. Díky svému vertikálnímu tvaru opticky zvětšují prostor. Kromě toho mají pozitivní vliv na akustiku místnosti díky zvukově izolačním schopnostem. Stěny osazené lamelami vizuálně zahřívají interiér a kontrastují s jinými materiály, které byly použity pro konečnou úpravu.

Stěnové lamely můžete zakoupit jako hotový výrobek bez povrchové úpravy, stejně tak si je můžete na míru nechat vyrobit v truhlářské dílně. Podstatou celého lamelového systému je způsob umístění na stěnu.

Opět využijeme montážní lepidlo, kterému se hovorově říká tekuté hřebíky. Jeho výhodou je okamžité přilnutí k povrchu a pevné a trvanlivé držení. Při nanášení lepidla na jednotlivé lišty vsaďte na lepidlo v kartuši, bude se vám daleko lépe a snadněji pracovat.

Lepidlo naneste v souvislé vrstvě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo naneste v souvislé vrstvě

Lepidlo naneste v celistvém "hadu" na zadní stranu lišty (kterou jste si předem natřeli, napustili olejem nebo voskem) a přitiskněte na stěnu. Mezi jednotlivými lamelami pak musí zůstat mezera (ideální je 14 mm), která společně s lištami vytvoří ten správný efekt.

Lištu s lepidlem přitiskněte pevně ke stěně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lištu s lepidlem přitiskněte pevně ke stěně

Tímto způsobem můžete lamely wall slats instalovat nejen na stěny místností, ale také např. na nábytek. Tak vytvoříte dokonalý a neopakovatelný koncept.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; AC MARCA Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 18. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.