Policová designová stěna, kterou můžete měnit třeba každou hodinu? Máme pro vás jeden opravdu šikovný nápad. Výrobu takové police zvládnete bez obav z neúspěchu. Bude záležet jen a pouze na tom, jak si dřevo na police nařežete.
Policová designová stěna
Police v bytě jsou opravdivým požehnáním, jak využít prázdné zdi a nezaplácat si domov obrazy a všemožnými dekoracemi. I když - pokud těch dekorací máme víc, než je obvyklé, právě police se výborně hodí. Máme pro vás zajímavý nápad na výrobu úplně jednoduché a mnohonásobně variabilní designové police. Tato police nemá jen jeden tvar, ale může jich mít neomezeně mnoho a lze ji různě měnit a přeskupovat.
Co budeme potřebovat:
- několik silnějších latí
- spárovku
- okružní a přímočarou pilu
- vrtačku
- hmoždinky
- vruty
- brusný papír
Začneme tím, že si ze silnějších latí nařežeme několik dílů. Díly nemusejí být stejně dlouhé, míry můžeme nastavit zcela libovolně. Použijeme okružní pilu ruční nebo kolébkovou. Tyto latě se budou později upevňovat na stěnu, kde budeme chtít naši designovou polici mít.
Ze spárovky nařežeme také libovolný počet menších destiček, opět není nutné dodržovat stejné a přesné rozměry, může být každá deska jiná.
Strany desek lehce začistíme brusným papírem. Nyní použijeme přímočarou pilu a desky na jedné straně různě seřízneme do nepravidelných tvarů. Můžeme vytvářet vlnovky nebo zkosené strany podle fantazie. Po seříznutí hrany opět přebrousíme.
Při použití přímočaré pily na vyřezávání si povšimněte na straně nástroje přepínače s číselníkem. Tím se neoznačuje rychlost řezu, ale kmitání pilového listu. Při řezání měkkého dřeva nám postačí nechat přepínač na značce 1, při řezání dřeva tvrdého můžeme bez obav "zařadit trojku".
Do latí bude potřeba vyvrtat díry na obou koncích. Ideální velikost vrtáku je 8. Kromě vyvrtání díry vrtákem ještě následně použijeme záhlubník. Do takto připraveného otvoru se velmi dobře schovají hlavičky vrutů.
Do stěny, kam budeme latě následně upevňovat, rovněž vyvrtáme otvory. Bylo by vhodné se trefit do stejných rozměrů vzdálenosti, jakou máme na latích. Při vrtání do zdi použijeme jednak vrták tzv. vidiák (do betonu), a také si vypomůžeme vysavačem. Hubici vysavače přiložíme pod místo, kam budeme vrtat a vysavač zapneme. Tím budeme pohodlně odsávat veškeré vyvrtané nečistoty rovnou do nádobky nebo sáčku vysavače a usnadníme si úklid.
Do latí použijeme natloukací hmoždinky. Kladivem je zapravíme do otvorů v latích a společně s latěmi přitlučeme ke stěně. Součástí natloukacích hmoždinek jsou také speciální vruty, a my tak nemusíme nic šroubovat a dotahovat.
Abychom nemuseli prostor mezi latěmi stále vyměřovat a zakreslovat, použijeme odřezky ze spárovky jako mezerníky. Jednoduše je vložíme mezi dvě předvrtané latě a na stěně potom již šroubovákem nebo hřebíkem vyznačíme místa, kde budeme vrtat.
Tímto způsobem připevníme na zeď všechny připravené latě různých délek. Mezi ně pak podle fantazie a potřeby budeme vkládat upravené desky spárovky. A polici můžeme kdykoliv přeskládat tak, jak momentálně potřebujeme, protože desky ze spárovky nebudou nijak upevněné, ale pouze zasunuté mezi latěmi.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; HECHT MOTORS s.r.o.
Publikováno: 22. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová