reklama

Má váš plot to nejlepší již za sebou? Pusťte se do jeho renovace

Plot je důležitou součástí každého pozemku. A protože je celoročně vystaven působení vnějších vlivů, jako je déšť, sníh, vlhkost či ostré slunce, je potřeba mu věnovat náležitou péči. Co ale dělat, když je poškozen více, než by se nám líbilo? Nemyslete hned na nejhorší a zachraňte ho renovací.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Renovace plotu se vyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ploty jsou důležitou součástí každého pozemku. Zvyšují bezpečnost nemovitosti a zaslouží si pravidelnou kontrolu a údržbu. Některé materiály jako třeba dřevoplast, přírodní kámen, cihla či beton údržbu téměř nepotřebují. Jinak tomu je u dřevěných či kovových plotů, které vyžadují pozornost a péči.

Kámen, beton, cihla, dřevoplast

I když mohou časem vypadat trochu „unaveně“ na jejich údržbu stačí vysokotlaký čistič. Vysokotlaký čistič představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak plot vyčistit a rovněž jej vizuálně zatraktivnit. Poradí si i s hloubkovou nečistotou. Je snadno dostupný a nalezne využití při údržbě celého domu.

Betonový plot není náročný na údržbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Betonový plot není náročný na údržbu

Renovace dřevěného plotu

Dřevo vždy bylo, je a bude v módě. Dřevěné oplocení patří mezi ty nejběžnější, ale žádá pravidelnou péči. Ta je předpokladem jeho dlouhé životnosti a zachování krásy. Vlivem počasí a UV záření sice zešedne, ale jeho výhodou je možnost obnovy, protože ke změně barvy dochází jen na povrchu. Správným ošetřením tak lze dřevěnému plotu poměrně snadno vrátit původní vzhled.

Prvním krokem v renovaci dřevěného plotu je jeho důkladné vyčistění. I zde lze využít vysokotlaký čistič – odstraní nečistoty přilepené na povrchu a zároveň i poškozenou barvu. Na povrch oplocení nejdříve naneste saponát a zapracujte do dřeva tvrdým kartáčem. Následně vše opláchněte vysokotlakovým čističem. Při čistění dodržujte vzdálenost zhruba 18 cm od povrchu plotu, abyste odstranili jen nečistoty, případně barvu, ale nepoškodili dřevo.

Dejte si práci s řádným odstraněním starého nátěru, námaha se vyplatí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte si práci s řádným odstraněním starého nátěru, námaha se vyplatí

Nový barevný nátěr

Očistěný povrch plotu nechte důkladně vyschnout. V případě, že se vám původní barva už nelíbí, nebo je starý nátěr výrazně poškozený, přebruste jej elektrickou bruskou na dřevo tak, aby povrch zůstal drsný.

Na takto připravený suchý povrch naneste základovou barvu určenou pro exteriér, díky níž bude finální nátěr lépe držet. Podklad sjednotí a zabráni vzniku fleků či různých odstínů během nanášení konečné vrstvy nátěru. Po důkladném vyschnutí podkladového nátěru lze na plot nanést první vrstvu exteriérové barvy. Po uschnutí naneste druhou vrstvu.

Pomoci si můžete stříkací pistolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomoci si můžete stříkací pistolí

Podtrhněte přirozenost dřeva

Preferujete přírodní vzhled dřeva a trápí vás zešednutí povrchu? Vsaďte na lazuru nebo olej na dřevo. Lazura je transparentní nátěr chránící dřevo před vlivem počasí, a zároveň podtrhne jeho přirozenou krásu. Nanáší se štětcem na důkladně očištěné suché dřevo ve dvou až třech vrstvách.

Přirozenou kresbu dřeva zvýrazníte tak, že přibližně 15 minut po nanesení lazury setřete přebytečný nátěr měkkým hadrem. Tento proces opakujte po každé nanesené vrstvě. Olej na dřevo poskytuje silnější ochranu a je vhodný pro tvrdé druhy dřeva. Pro venkovní prostory by neměl být použitý bezbarvý olej – neposkytuje dostatečnou UV ochranu.

Renovace kovového plotu

I kovové ploty potřebují péči. Jsou citlivé na vodu a vzduch, proto mají tendenci rezavět. Prvním krokem při obnově kovového plotu je tedy odstranění rzi pomocí produktů k tomu určených. Zbytky staré barvy odstraňte brusným papírem nebo elektrickou bruskou. Silnější nátěry lze odstranit plynovým či teplovzdušným horákem nebo odstraňovačem nátěrů.

Pro renovaci kovového plotu volte vhodný nátěr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro renovaci kovového plotu volte vhodný nátěr

Po odstranění rzi a starého nátěru je potřeba nanést podkladový nátěr s obsahem antikorozních látek. Na starší kovový plot naneste dvě vrstvy základního nátěru pro dostatečnou ochranu před rzí. Na venkovní ploty vystaveny různým povětrnostním a mechanickým vlivům doporučuji používat lesklé nátěry, protože jsou odolnější a nevyžadují častou renovaci. Výběr barvy závisí od povrchu a od konečného vzhledu, kterého chcete dosáhnout.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT spol. s.r.o.

Publikováno: 3. 11. 2022, Autor: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o. (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce