Koňský hnůj je požehnaná hmota, která dodá našim záhonům, pařeništím a skleníkům nejen spoustu cenných živin, ale také teplo. Protože ale koníčky na zahrádku pouštět nemůžeme, musíme nějak zařídit, aby se jejich "produkty" dostaly tam, kam potřebujeme.
Koňský hnůj
Přihnojování jahod, rajčat, paprik nebo brambor se neobejde bez koňského hnoje. Žádné hnojivo není tak užitečné jako právě koňský hnůj. Pokud hledáte ideální hnojivo na růže, nemůžete udělat lépe, pokud sáhnete právě ke koním.
Zapravený koňský hnůj už v prvním roce do půdy uvolní 50 % živin, ve druhém roce 30 % živin a ve třetím roce zbylých 20 % živin. Toto hnojivo obsahuje větší množství dusíku. V těžších půdách by se měl koňský hnůj zarývat mělčeji, v lehčích půdách pak naopak hlouběji do země.
Koňský hnůj se do záhonů zarývá teprve ve chvíli, kdy je správně proleželý až zkompostovaný. Rozkládáním organických zbytků vzniká více tepla. Výhřevnost koňského hnoje se dá proto skvěle využít tam, kde potřebujeme mít na jaře nebo na podzim tepleji, takže jej upřednostníme jako hnojivo ve skleníku či v pařeništi. Čerstvý koňský hnůj by proto rozhodně neměl přijít do přímého kontaktu s kořeny rostlin, protože by se mohly spálit.
Koňský hnůj si můžete opatřit buď z vlastních, resp. koňských zdrojů, nebo si jej můžete koupit. A to jak v naturální, tak granulované formě. Granulovaný koňský hnůj se dá použít mnohem snadněji než ten přírodní. Je již fermentovaný, a tudíž ihned použitelný.
Pokud vlastníte koně, víte, jaká práce s nimi je. Ačkoliv je vám odměnou svezení a pohled z koňského hřbetu patří k těm nejromantičtějším, předchází tomu perná práce s krmením, poklízením, čištěním a cvičením. A poklidit se musí denně, protože takový vzrostlý "oř" už toho vyprodukuje tolik, že to mnohdy ani na kolečku neodvezete.
Koňský hnůj a přeprava
Proč si ale tuto práci trochu neulehčit? Bohužel ještě neexistuje způsob, jak bezpracně dopravit koňský hnůj od "produkovatele" na hnojiště, nebo dokonce rovnou na zahradu. Ze stáje je stále potřeba koňský hnůj vyházet vidlemi nebo lopatou na kolečko a vyvézt. Ale zde přichází jedno ale... v případě kolečka si totiž práci můžeme ulehčit.
Každý správný zemědělec, zahradník i amatérský pěstitel se neobejde bez kolečka, to ví asi každý. Ale víte, že existuje kolečko poháněné akumulátorovou baterií? A že takové elektrické kolečko zvládne podstatně víc práce za minimum vaší námahy?
A nyní nastává rozřešení poslední otázky – kam s ním, pokud je hnoje opravdu nadměrné množství. Malé množství je ideální nechat zkompostovat v místě, odkud můžeme koňský hnůj přenášet na záhony. Velké množství si zaslouží obdobu silážní jámy, kde bude možné jej odebírat po částech bez obav, že vám všechny cenné látky utečou do půdy. Lze jej také nabídnout jako ideální zahradní komoditu těm, kdo koně nemají, ale koňský hnůj potřebují.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel; HECHT MOTORS s.r.o.; radimejak.cz, skrblik.cz
Publikováno: 13. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., HECHT MOTORS s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová