reklama

Chemická kotva udrží i bojler. Ukážeme, jak na to

Montáž chemické kotvy, hlavně při instalaci do dutých cihel, obsahuje několik kritických bodů, o kterých byste měli vědět. V následujících řádcích se o nich dočtete více. A také o tom, jak správně postupovat, aby chemická kotva udržela vysokou zátěž – třeba i metrákový bojler plný vody.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aplikace kotvy do dutých cihel vyžaduje zvláštní postup (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • vrták do dutých cihel
  • chemickou kotvu
  • závitovou tyč
  • flexu
  • vrtačku

Do dutých cihel vrtejte bez příklepu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do dutých cihel vrtejte bez příklepu

Nejprve si označte místo, kde budete vrtat. Dávejte pozor, aby ve zdi nevedla elektroinstalace nebo vodovodní potrubí. Pokud budete vrtat do betonu, využijte silnou příklepovou vrtačku a vrták do betonu. Jiná situace platí při vrtání do dutých cihel – v takovém případě musíte zvolit speciální vrták a vrtat bez příklepu. Jinak se vnitřek cihly rozbije a kotva v ní držet nebude.

Při instalaci do dutých cihel musíte použít speciální armovací vložku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při instalaci do dutých cihel musíte použít speciální armovací vložku

Připravte si odpovídající délku závitové tyče. Ta by měla odpovídat hloubce otvoru, ke které přičtete tloušťku připevňovaného předmětu a přidáte zhruba dva centimetry navíc. Vyvrtanou díru nezapomeňte zabavit od prachu – buď ho můžete vyfouknout kompresorem, nebo vysát vysavačem. Nyní si nachystejte chemickou kotvu a pistoli na kartuše. Na kartuš nasaďte míchací nástavec a chemickou kotvu začněte vytlačovat třeba na kousek papíru nebo dřeva, který pak vyhodíte. Jde o to, aby se v mísícím nástavci obě složky chemické kotvy promíchaly. To poznáte tak, že změní barvu. Takto připravenou směs můžete aplikovat do otvoru. Pozor, pokud kotvu vtláčíte do dutých cihel, musíte do otvoru nejprve vpravit speciální vložku. Až do ní se pak aplikuje chemická kotva.

Závitová tyč se do otvoru s chemickou kotvou šroubuje otáčivým pohybem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Závitová tyč se do otvoru s chemickou kotvou šroubuje otáčivým pohybem

Ihned poté, co je kotva vtlačena do otvoru, zasuňte do ní závitovou tyč. Pozor – do otvoru ji zasunujte otáčivým pohybem – podobně, jako byste ji šroubovali do závitu. Přebytečnou kotvu, která vám z otvoru vyteče, ihned odstraňte. Zkontrolujte kolmost závitové tyče a kotvu nechte zaschnout. Teď máte hotovo a po vytvrzení spoje můžete do zdi přišroubovat téměř cokoli.

Jaký průměr vrtáku a jak dlouho kotva schne

Průměr vrtáku pro závitovou tyč naleznete uvedený na obalu od chemické kotvy. Běžně je větší o cca 2 mm než samotná závitovka - to aby se kolem ní mohla kotva rovnoměrně rozprostřít. Co se týče doby schnutí chemické kotvy, tak ta nejvíc závisí na počasí, respektive na teplotě. Příslušné doby schnutí při konkrétních teplotách opět naleznete na obalu od chemické kotvy.

Koelner patří mezi jedničky v upevňovací technice na trhu. Na webových stránkách najdete vše od prvotřídních chemických kotev, přes mechanické kotvy, spojovací materiál až po bohaté příslušenství. Věci potřebné ke kotvení tak nakoupíte na jednom místě včetně vrtáků, kartušových pistolí nebo závitových tyčí.

Tip Českého kutila:

Pokud kotvu nevyužijete celou a nechcete, aby vám v kartuši zatvrdla, nechte na ní přišroubovaný míchací nástavec. Kotva v něm zatvrdne a utěsní náplň kartuše tak, aby už dále nezasychal. Při další aplikaci stačí nástavec vyšroubovat a vyměnit za nový. Ten se dá v případě nutnosti dokoupit nový, běžně se ale ke kartuši dodávají dva míchací nástavce.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 4. 12. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč