reklama

Koupelnová jednotka může být i podomítková. Je to elegantní a praktické řešení

Toužíte po elegantní koupelně, která se jednoduše udržuje? A už jste slyšeli o podomítkové jednotce? Jedná se o řešení, které je vkusné i praktické. Vaše koupelna se promění v místo, kde budete trávit svůj čas ještě raději, než tomu bylo dosud.

i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Podomítková baterie je skvělým řešením a hodí se do každé koupelny (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Architekti a interiéroví designéři se dnes stěží obejdou bez podomítkových instalací. Usnadňují totiž hru s prostorem a funkčně posouvají koupelnu do 21. století. Jedná se o moduly či moderní systémy zabudované ve zdi. Vnější komponenty baterií nebo toalet (trubky, nádržky, ovládací jednotky a jiné) jsou elegantně ukryté za stěnou, díky čemu získá koupelna dokonalý uhlazený design. Co vědět o podomítkových instalacích?

S tímto řešením je snadné udržet čistotu
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
S tímto řešením je snadné udržet čistotu

Jaké jsou jejich výhody?

Podomítkové instalace mají celou řadu předností. Mezi ty největší rozhodně patří úspora prostoru a uživatelský komfort. Bezpochyby nejoblíbenější je podomítkově instalované WC, kde oceníte zejména snazší údržbu oproti standardnímu kombi WC. Kromě toho si lze vyhrát i s designem místnosti – zajímavá ovládací tlačítka, LED osvětlení, integrované odsávače pachů či flexibilní stavební výška. A to je pouze zlomek toho, co vše podomítkové instalace umožňují.

Podomítková řešení mají spoustu výhod
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Podomítková řešení mají spoustu výhod

Jaké možnosti existují?

Závěsné WC

Závěsné toalety jsou elegantní a stále oblíbenější. U montáže splachovací nádržky existují u WC systémů dvě možnosti: kombifix nebo jádrofix. Systém kombifix je určen k zazdění do nosní zdi a jádrofix je vybaven kovovým rámem, jež se zafixuje do podlahy nebo bočních stěn. Tento systém je vhodný především k instalaci v panelových domech. U podomítkových instalací je nutné brát v potaz rozměry podomítkových modulů. Podomítkové sprchové či vanové baterie většinou nedostanete do příček tenčích než 10 cm. Během montáže kombifixu je rovněž důležitá podezdívka, aby nedocházelo k následnému uvolnění.

Sprchové a vanové baterie

Druhým nejběžnějším prvkem podomítkových instalací jsou zabudované koupelnové baterie – vanové nebo sprchové. Kromě výhod z hlediska estetiky mají i několik dalších lákavých benefitů. Úspora prostoru zde platí dvojnásob. Instalací podomítkové baterie ve sprše či u vany ušetříte dobrých 5 cm. Výhodou je také možnost instalace integrované hlavové sprchy nebo bočních trysek.

Závěsné WC je skvělým řešením
Závěsné WC je skvělým řešením (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Podomítková sprchovací baterie je velmi elegantní
Podomítková sprchovací baterie je velmi elegantní (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Umyvadlové baterie

Přestože zatím nejsou tak běžným systémem v domácnostech, jsou nástěnné umyvadlové baterie podstatnou kapitolou podomítkových instalací. Jednou z jejich hlavních výhod je možnost získat více místa v okolí umyvadla. Díky umístění celého připojení uvnitř stěny je celá plocha sanitární keramiky volná. Kromě jednodušší údržby je i pohyb u umyvadla pohodlnější. Mezi nevýhody nástěnných armatur jsou náročnější stavební a instalatérské práce. V případě poruchy je pak údržba složitější, protože je nutné pracovat i na zdění.

Podomítková baterie nezatěžuje prostor
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Podomítková baterie nezatěžuje prostor

Na co dávat pozor

U výběru sprchové nebo vanové podomítkové baterie je důležité vědět, kolik odběrných míst bude obsluhovat. V případě instalace vícera odběrných míst podomítkové baterie je pak třeba dbát na doporučení výrobců ohledně dimenzí přívodních trubek (obvykle ½" nebo ¾") a požadovaných tlaků (obvykle min. 1atm). Při nedodržení doporučení se může stát, že požadovaného výsledku nedosáhnete.

Opatrně postupujte i během instalace odpadů. Tyto podomítkové elementy mají taktéž svou stavební výšku, se kterou je nutné kalkulovat při plánování koupelny. Pamatujte, že voda teče z kopce. U instalace odpadů běžně postačí 1% spád.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce