S blížící se zimou přichází čas přípravy palivového dřeva. Pokud budeme dřevo připravovat sami, potřebujeme vhodné nástroje. Kromě pily to bude především sekera, která bude naším pomocníkem. Seker je celá řada, ale jakou si vybrat?
Jak vybrat vhodný nástroj na zpracování dřeva?
Seker je celá řada, ale jakou si vybrat? Záleží na tom, pro jakou práci chceme sekeru použít, protože například mezi štípací sekerou a profi tesařskou je značný rozdíl. Jednotlivé typy seker se od sebe liší především hmotností, délkou topůrka, úhlem a tvarem ostří. Dále se rozdělují podle způsobu úchopu a možností úchopu. Ne všechny materiály jsou vhodné pro všechna použití, příliš měkká ocel by se při sekání dřeva mohla ohnout.
Správnou velikost sekery poznáte jednoduchým testem. Uchopte sekeru pod čepelí, zvedněte ji rovnoběžně s rukou a kolmo k trupu, rukojeť sekery by měla sahat přesně po začátek vaší paže. Zkušenější uživatelé si mohou vybrat doporučenou nebo o něco větší velikost. Začátečníkům radíme použít doporučenou velikost sekery, nebo i o něco menší.
Při výběru sekery mějte vždy na paměti, že by měla být jen tak těžká, aby ji sekáč byl schopen dlouhodobě ovládat, a to i po dobu delšího sekání. Hmotnost sekery hraje velmi důležitou roli při jejím efektivním využití. A zjistit, jestli jste zvolili tu správnou, je opět velice jednoduché. Ruku, kterou běžně sekáte, nechte volně spuštěnou podél trupu, levou rukou ji podepřete v oblasti loketní jamky a uchopte sekeru za rukojeť. Pokud ji dokážete zvednout o 180 stupňů, sekera má správnou hmotnost. Pokud ne, sáhněte po lehčím modelu a vyzkoušejte postup ještě jednou.
Pracovní sekery
Sekery s označením štípací se hodí hlavně na přípravu palivového dřeva, tedy sekání na polínka a třísky. Vyznačují se hmotností asi 1 kg a délkou topůrka zpravidla 45 cm případně více. Těžší štípací sekery mají i 1,5 kg a více a také topůrko je delší. Ostří štípacích seker má většinou úhel ostří 35°. Topůrka se vyrábí nejčastěji ze dřeva nebo sklolaminátu. Sekera XL X25 váží například 2,4 kg a je dlouhá skoro 800 mm.
Mají také většinou těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost. Jsou navrženy tak, aby uživatelům nabízely skvělou rovnováhu a dokonalou kontrolu každého úderu. Středně velká štípací sekera je oblíbená díky speciálnímu tvaru čepele. Klínovitá štípací hlava zajišťuje snadné rozštípnutí špalků o průměru do 20 – 30 cm a zaoblené okraje ostří pomohou vytáhnout sekeru sevřenou ve špalku, když se vám nepodaří ho rozseknout napoprvé. Při hmotnosti 1 570 g je díky skvělému vyvážení snadno ovladatelná.
Menší štípací sekera se skvěle hodí i pro méně zkušené osoby nebo ženy, které hledají lehkou sekeru pro zpracování větších polen. Přestože váží asi 1 500 g, hravě si poradí s průměrem špalků 20 – 30 cm. Vyztužené plastové topůrko nabízí pohodlný úchop i pro menší ruku.
Pro porcování velkých špalků je nejvhodnější kalač. Je to velká a těžká sekera na štípání špalků, má mohutnou hlavu o hmotnosti několik kilogramů a snese i to, když do ní bušíme kladivem, pokud se špalek nedá rozštípnout. Zde se také velice dobře osvědčují štípací klíny. Současným trendem jsou klíny šroubovité, které se při každém úderu pootočí a tím napomáhají snadnějšímu a rychlejšímu rozdělení štípaného materiálu.
Univerzální sekery, jako například Fiskars S X10, jsou správnou volbou pro štípání menších polen s průměrem kolem 10 cm či přípravu třísek na podpal. Díky své menší velikosti se hodí i jako kempingové sekery, které využijete třeba na ostření a zatloukání stanových kolíků. Takovou sekeru vybírejte hlavně podle toho, jak velká polena budete štípat a jestli hledáte malou cestovní sekeru nebo větší profesionální nástroj.
Outdoorové (kempingové) sekery
Jsou multifunkční, dobře skladné, skvěle poslouží při pobytu v přírodě. Vybrat si můžete ze seker s rukojetí ze dřeva nebo umělých materiálů – oběma snadno pokácíte menší strom nebo naštípete dříví na táborák. Bývají poměrně krátké, pohodlně je sbalíte do batohu.
Zdroj informací: Fiskars
Publikováno: 13. 10. 2022, Autor: Fiskars (text a foto), Profil autora: Redakce