reklama

Jak si postavit nezničitelné pařeniště nebo skleník?

Běžná pařeniště stavíme z prken, latí a PVC fólií. Je jasné, že takový materiál není nesmrtelný a po roce či dvou začne vykazovat známky únavy a rozkladu. Co si ale zkusit postavit pařeniště, které budou moci ve stejné podobě používat ještě naše vnoučata a budou tak s láskou vzpomínat na to, jaký dar jsme jim zanechali a ušetřili jim práci?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při stavbě pařeniště nebo skleníku vsaďte na pevné materiály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pařeniště z betonu a hliníku

Pařeniště i skleníky mají neodmyslitelné místo na našich zahradách. Jsou to skvělí pomocníci při předpěstovávání zeleniny, bylinek nebo choulostivějších okrasných rostlin. Díky specifickému klimatu, které zde vzniká, mají rostliny větší šanci na rychlejší vyklíčení a my máme jistotu, že se zde ujme více semen a sazenic. Vlhké a teplé "podnebí", které pařeniště a skleníky vyvíjejí, je pro růst rostlin ideální.

Pokud chceme postavit opravdu bytelné pařeniště nebo skleník, musíme tak činit z kvalitních a pevných materiálů. PVC fólie, skleněné tabule a dřevo jsou právě ty materiály, které nemají dlouhou životnost. PVC fólie se snadno protrhne, sklo je křehké a dřevo podléhá hnilobným procesům. Oproti tomu věčný beton je opravdu věčný. Zvláště pokud použijeme betonové prefabrikované výrobky, jako jsou obyčejné obrubníky, získáme naprosto pevný podklad pro skleník nebo pařeniště, které odolá věkům. 

Takový základ je ale potřeba dobře připravit. Především musíme vytyčit místo, kam pařeniště umístíme, a toto místo upravit a uklidit. Protože záhony disponují nejrůznějšími doplňky jako záhonové lemy, okrasné kameny nebo zapuštěné dekorace, musíme všechny tyto předměty vyjmout a odstranit.

Nejprve upravíme pro nový skleník nebo pařeniště vhodné místo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve upravíme pro nový skleník nebo pařeniště vhodné místo

Pro obrubníky bude potřeba vyhloubit místo, kam je budeme zapouštět. Na zpevnění celého základu poslouží suchá betonová směs, kterou navrstvíme okolo obrubníků. Suchá směs se zpracuje s vodou podle návodu výrobce.

Obrubníky MONO

Obrubníky BEST – MONO jsou maximálně odolné a pevné, udrží bez obtíží i extrémně zatěžovanou dlažbu několik desítek let. A podobně jako další venkovní betonové výrobky BEST jsou mrazuvzdorné a ošetřené systémem QSAVE, který usnadňuje jejich údržbu. Vaše cesty tak budou vždy vypadat perfektně. Obrubníky BEST – MONO vyrábíme v několika typech, které na sebe navazují a dokáží tak vyřešit všechny detaily. V nabídce rohových obrubníků jsou dvě varianty pro vnější nebo vnitřní zadláždění.

Jako základ použijeme betonové obrubníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako základ použijeme betonové obrubníky

Abychom nemuseli složitě řezat obrubníkové dílce do rohů, jsou k dispozici i rohové prefabrikáty, které nám ušetří práci. Ideální je, pokud začnete stavbu obrubníků právě od jednoho rohu. Základy pařeniště nebo skleníku necháme nejlépe do druhého dne vyzrát.

Dokud nebudeme moci pokračovat venku se stavbou, můžeme samostatně přistoupit k výrobě konstrukce pro pařeniště či skleník. Jaký materiál je vhodné použít? Hliníkové profily jsou lehké, snadno se s nimi pracuje, a přitom jsou trvanlivé a nepodléhají proměnlivosti počasí.

Hliníkové profily se velmi snadno řežou a opracovávají
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hliníkové profily se velmi snadno řežou a opracovávají

Seženeme hliníkové profily s postranní lištou, která výborně poslouží k uchycené výplně pařeniště. Tou výplní bude polykarbonát, resp. polykarbonátové desky. Pokud si nejsme jisti, zda dokážeme hliníkové profily nařezat správně - hliník můžeme řezat stolní pilou, úhlovou bruskou nebo ruční pilou (všechny nástroje musí mít ostří nebo řezný kotouč uzpůsobené pro řezání kovů), lze při nákupu materiálu dohodnout i nařezání profilů dle předložených rozměrů. Proto bychom měli mít jasnou představu, jak bude pařeniště nebo skleník vypadat a jaké rozměry bude potřeba nařezat.

Hliníkové profily jsou nabízeny v základních délkách 2 m, 3 m, 6 m. U některých profilů jsou nabízeny délky 2 m, 4 m. Po zvolení určitého typu profilu se vám objeví dvě políčka s určením délky, tj. veškeré nabízené délky nebo řez na míru, který si určíte sami. Např. řez na míru, který si zvolíte, zadáte do políčka pod řezem na míru. Cena se vypočítává z 1 m profilu, kde se k řezu na míru připočítává i poplatek za řez. Je to z důvodu práce a odpadu materiálu. U délek 2 m, 3 m, 6 m se řezy neúčtují, jedná se o standartní délky profilů. Eloxované profily v těchto délkách mohou mít na koncích profilů znaky po elektrodách, které slouží k uchycení profilů pro eloxování. Standardní délky profilů se neřežou, profily mohou být delší o 2-8 mm.
Hliníkové profily sestavíme do potřebné konstrukce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hliníkové profily sestavíme do potřebné konstrukce

Jak hliníkové profily spojovat?

K tomu jsou určené plastové spojky pro spojování hliníkových profilů o rozměrech 20×20×1,5 mm. Vnitřní otvor profilu je 17×17 mm. Plastové spojky mohou velmi výrazně nahradit svařované spoje. Zvláště u eloxovaných profilů jsou nepostradatelné. Tyto plastové spojky jsou u výrobce nabízeny v barvě černé, zelené a šedé.

Jakmile máme hliníkovou konstrukci připravenou a zkompletovanou, nařežeme si obyčejným vylamovacím nožem dílce polykarbonátu. Desky pak budeme upevňovat do vnitřního prostoru konstrukce. Desky budeme usazovat do konstrukce tak, aby byla strana s UV filtrem vždy ven do prostoru. Stranu a UV filtrem poznáme lehce, je to ta, na které je fólie s nápisem.

Vybíráme desky s maximální tloušťkou do 4 mm, které dobře propouští sluneční svit. Desky s vyšší tloušťkou jsou spíše už izolační. Dříve, než začneme desky vkládat do konstrukce, je potřeba na hliníkových profilech vyvrtat otvory pro šrouby, kterými se bude celá konstrukce spojovat dohromady.

Stěny pařeniště budou z polykarbonátu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stěny pařeniště budou z polykarbonátu

Desky vložíme do konstrukce na boční výstupky a zajistíme je lištou. Na "jazýček" hliníkového profilu naneseme lepicí tmel a usadíme desku. Kompletaci celého pařeniště provedeme ve chvíli, kdy máme všechny díly opatřeny polykarbonátovými deskami. Ke spojení použijeme nerezové šrouby s plastovou hlavou, která je odolná vůči povětrnostním vlivům. Šrouby tak nebudou rezivět. Tyto šrouby jsou také speciální v tom, že jsou jednoduše smontovatelné a rozebíratelné. Pařeniště tak můžeme na zimu rozebrat a uložit do sucha.

Důležitou potřebou pro pařeniště jsou panty, díky kterým budeme moci otevírat libovolně střechu nebo boční strany a větrat. Použijeme panty plastové, které nepodléhají korozi. Celou sestavenou konstrukci pak usadíme na betonový základ a můžeme se věnovat úpravě vnitřních prostor.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; aluhobby.cz; BEST a.s.

Publikováno: 6. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová